קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
תחנת החשמל בחדרה מזהמת

תחנת החשמל בחדרה מזהמת

כך קובע איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל בדו"ח השנתי החדש שלו

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה עומדת בכל התקנים הסביבתיים שנקבעו לה, אך ממשיכה להיות הגורם למחצית מאירועי זיהום האוויר באזור השרון ודרום הכרמל - כך קובע איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל בדו"ח השנתי החדש שלו, המסכם את נתוני 2009. הדו"ח קובע עוד כי תחנת הכוח בחדרה, הפועלת באמצעות פחם, היא הגורם גם לפס זיהום חום-צהבהב המופיע מדי פעם בשמי האזור. חברת החשמל ציינה בתגובה שבנוסף לשיפורים שהכניסה עד עתה בעניין איכות אוויר, יש בכוונתה לבצע צעדים נוספים להפחתת הזיהום וכי החלה כבר ברכישה ובהתקנה של האמצעים להפחתת הזיהום.

על פי דו"ח האיגוד, בשנה שעברה נרשמו כ-510 אירועי זיהום ומחציתם נגרמו מפליטת זיהום בתחנת הכוח. אירוע זיהום מוגדר כמצב שבו ישנו זיהום בריכוז המהווה רבע ממה שמותר על פי התקן במשך 30 דקות רצופות. אירועי זיהום אשתקד שמקורם בתחנת הכוח נמשכו בסך הכל כ-296 שעות. המקור של שאר אירועי הזיהום היה כלי תחבורה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה שממצאי דו"ח איגוד ערים מראים שאיכות האוויר באזור השרון היא טובה וכי אין חריגה מהתקנים. על פי חברת החשמל, אירועי זיהום האוויר שאליהם מתייחס האיגוד אינם אירועי זיהום בהגדרה החוקית מאחר שהם מתייחסים לריכוזי זיהום נמוכים בהרבה מהתקנים שנקבעו בחוק. מטרתה של הגדרת אירועי הזיהום שבה נוקט האיגוד היא רק לשמש בקרה על מגמות איכות האוויר. לגבי תופעת פס הזיהום נמסר בתגובה שזו אינה משפיעה על הזיהום בגובה פני הקרקע.

על פי חברת החשמל, החברה נמצאת בעיצומו של פרויקט גדול להפחתת פליטות תחמוצות חנקן ותחמוצות גופרית, בעלות מיליארדי שקלים. עוד נמסר מהחברה כי הליך הרכישה והקמת האמצעים להפחתת הזיהום כבר החל בחלק מיחידות הייצור בתחנה. יו"ר איגוד ערים שרון-כרמל, אילן שדה, מסר בתגובה: "חברת החשמל התחייבה להתקין את האמצעים הנדרשים להפחתת הזיהום עד 2013. אנחנו נמשיך לעקוב ולפקח אחר תחנת הכוח".

בערב חג סוכות אירעה בתחנת הכוח תקלה שגרמה לפליטת חלקיקי זיהום, ותלונות רבות על כך הגיעו לאיגוד. בחברת חשמל טענו בתגובה שהתקלה הביאה לכך שהיה צורך להפסיק את פעילותה של אחת מיחידות הייצור, וכתוצאה מכך גם את פעילות המתקן המיוחד להפחתת זיהום. עם זאת, בחברה טוענים שהתקלה לא גרמה לפליטת חלקיקי זיהום ברמה שחורגת מהתקן החוקי.