קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מוותרים על נפט לטובת הטבע

מוותרים על נפט לטובת הטבע

ממשלת אקוודור יצאה בתכנית להגנה על אזורי הג'ונגלים של האמזונס שבשטחה

ממשלת אקוודור יצאה בתכנית להגנה על אזורי הג'ונגלים של האמזונס שבשטחה, וזאת למרות שעשרים אחוז מעתודות הנפט שלה נמצאים באותו שטח. אקוודור מוכנה לוותר על הנפט תמורה סיוע כספי מצד המדינות העשירות.
בתמורה לשמירה על הפארק הלאומי יאסוני (Yasuni) המשתרע על פני שני מיליוני דונם והרובץ על מאגרי נפט, ממשלת אקוודור מבקשת סיוע של 3.6 מיליארד דולר. אקוודור מצפה לקבל את הסיוע מהארצות העשירות, מקרנות, ואפילו מאנשים פרטיים שיהיו מוכנים לשלם עבור תכנית ההצלה. היא מצפה לקבל את הסכום במלואו עד לשנת 2024.
לדברי נשיא אקוודור, רפאל קוריאה, סכום זה הוא מחצית בלבד ממה שממשלת אקוודור יכולה להרוויח מאפשרויות הקידוח באזור. אזור יאסוני הוא מיוחד במינו והוא המקום בו הרי האנדים נפגשים עם נהר האמזונס.
בני שבט הוו'אורני (Waorani) ושבטים אחרים מקווים מאוד כי הקידוחים הרבים בשטח יערות האמזונס באקוודור לא יימשכו. הם טוענים שאינם מעזים לשתות את מי הנהרות בקרבת נקודות הקידוח. בני השבטים וארגוני סביבה הגישו תביעת נזיקין של עשרות מיליוני דולר נגד חברת הנפט האמריקנית "שברון" (Chevron). לדברי התובעים, חברת "טקסקו" (שנקנתה מאוחר יותר על ידי חברת "שברון") ביצעה בשנות השבעים והשמונים סידרה של קידוחים שגרמו למאות מקרי מוות ממחלת הסרטן.
בינתיים מספר ארצות, ביניהן גרמניה וצ'ילה, הביעו רצון לתמוך באקוודור כדי שזו תשמור על חלק זה של האמזונס.
מגוון ביולוגי עשיר ביותר
אזור יאסוני בכללותו גדול כמעט פי ארבעה מאזור הפארק שבו מתכוונים לוותר על קידוחי הנפט. הפארק עשיר בבתי גידול עם מגוון גדול ביותר של ציפורים, עופות, מינים רבים של קופים ושל יצורים חיים אחרים. על חופי נהר האמזונס ובמימיו ניתן למצוא מינים נדירים ביותר כמו מין של יגואר (סוג של נמר) ומין דולפין בצבע ורוד.
"יש באזור יאסוני לבדו יותר מיני עצים מאשר בכל צפון אמריקה", אומר פבלו יארין (Pablo Jarrin), מנהל תחנת המחקר של פארק יאסוני. האקלים באזור קו-המשווה בו שוכנת אקוודור מבטיח שפע שמש וגם משקעים רבים. באזורים שבין הנחלים מתפתחים מיני צמחים ובעלי חיים מקומיים רבים. יארין מציין שזהו אחד האזורים העשירים ביותר בעולם מבחינת המגוון הביולוגי שלו. "זה סוג של גן קסום המארח צמחים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם", הוא אומר.