קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
תחזוקה מונעת

תחזוקה מונעת

כיצד לתחזק את מערכת המיזוג ולחסוך כאבי ראש וכספים מיותרים?

אלון גני

למרות שהם נראים מאוד חזקים ומאסיביים, מסתבר כי המזגנים הם מכשירים עדינים למדי.  על מנת שיעבדו בצורה מיטבית ולא ישווקו חיים חלילה דווקא כשהחמסינים משתוללים והשמש עושה בנו שמות, יש להקפיד על הוראות השימוש והתפעול של מערכות המיזוג במידה וברצוננו להאריך את חייהם ולהגדיל את תפוקתם.

זרימה תקינה
לשם כך חובה עלינו להקפיד על מספר נהללי תחזוקה פשוטים למדי ואשר ביצועם עשוי לחסוך מאתנו עוגמת נפש ומשאבים מיותרים. בראש ובראשונה יש להקפיד על ניקוי הפילטר. הפילטר או המסנן מאפשר למזגן "לנשום" ואם נקפיד על ניקיונו על בסיס קבוע הרי שרמת הביצועים של המזגן תהיה גבוהה פי כמה.

אחרי שחסכנו מהמזגן שלנו מאמץ מיותר, טוב נעשה אם נאפשר לו להזרים אוויר באופן חופשי על ידי הרחקת ארונות ופריטי ריהוט וחפצים אחרים המפריעים לזרימה תקינה של האוויר בחלל אותו אנו רוצים לקרר.                                                                        

חשוב מאוד להפעיל את המזגן בטמפרטורה הנכונה. הטמפרטורה הנכונה בקיץ נעה  בין 24-21 מעלות ואין צורך בטמפרטורה נמוכה יותר. לעומת זאת בחורף, אין צורך להעלות את הטמפרטורה למקסימום. חשוב להבין כשהמזגן לא יקרר פחות ולא יחמם יותר בשינויי הטמפרטורה!

תקלות נפוצות                                                                                                          

ישנן מספר תקלות נפוצות נוספות בתחזוקת מזגנים והן: 

המזגן אינו מקרר-  הירידה בתפוקת הקירור עשויה להיגרם ממדחס שחדל משום מה לעבוד או שאזל גז הקירור במזגן. בשני המקרים מומלץ להזעיק טכנאי.
נזילת מים- במידה וגילינו כי ישנו טפטוף של מים מהמזגן, יש לוודא שצינור הניקוז אינו מקופל ובנוסף לנשוף לתוך צינור הניקוז, כלפי פנים, כדי לפתוח את הסתימה. יש לזכור כי מזגן שפעל לאורך כל היום או הלילה ללא הפסקה, נוטה לטפטף ולכן יש להפסיק את פעולתו מעת לעת. היה והבעיה לא נפתרה יש לקרוא לאיש מקצוע שיטפל בנושא.

מזגן מרעיש או מקצר- רעש בלתי סביר שמייצר מזגן  מעיד על תקלה חמורה ולכן במקרה כזה ובמקרה שמערכת המיזוג מקצרת את מערכת החשמל בבית, יש לקרוא לטכנאי מוסמך לטיפול בבעיה.

ריח רע- ריח חריף ולא נעים הנפלט מהמזגן עשוי להעיד על תקלה באזור תעלות האוויר החייבות להישאר נקיות, ולכן יש לפזר בהן חומר קוטל עובש. הריח הרע  עלול לנבוע גם מהצטברות לכלוך במסנן האוויר.