קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן

"מצב משק החשמל קטסטרופאלי"

יעל כהן פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה: יש לפעול להקים חברה ממשלתית להתייעלות אנרגטית

 
הפורום הישראלי לאנרגיה מפרסם דו"ח חדש ומקיף העוסק בהקמת קרן להתייעלות אנרגטית ושאלת המימון הציבורי להתייעלות. הדו"ח סוקר את הדרכים השונות בהן מקודמים תהליכי התייעלות אנרגטית בעולם, בעיקר בארה"ב, ומכך נגזרות המלצות הדו"ח ליישום בישראל. בין ההמלצות: הקמת גוף עצמאי לניהול תהליכי ההתייעלות ומימון ציבורי של הפחתת ביקושים, באמצעות היטל של % מסוים מהתעריף.
 
במפגש עם כתבים  עלו אפשרויות שונות ליישום התנהלות אנרגטית, לקראת פרסום דו"ח ועדת שני לקביעת מדיניות הממשלה להפחתת פליטות פחמן דו חמצני. הדו"ח מקיש מהניסיון העולמי כי הדרך האפקטיבית ביותר להתייעלות אנרגטית היא הקמת גוף ייעודי שירכז את המאמצים להתייעלות אנרגטית, והיא עדיפה משמעותית על פני ביזור הסמכויות בנושא בין משרדי הממשלה השונים, באופן שאיננו ניתן לפיקוח, תיאום ומדידה אפקטיבית. כמו כן, חברי הפורום ממליצים כי מקור המימון יהיה היטל אחוז מסוים מתעריף החשמל.

יעל כהן-פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה מסבירה כי: "מימון התייעלות מתוך תקציב הממשלה, עשוי לסבול מחוסר יציבות תקציבית, תוך שיקולים פוליטיים זרים. על מנת שהתייעלות תהיה יציבה וארוכת טווח, כפי שמתחייב בפרויקטים בתחום ההתייעלות, יש צורך במקור מימון בלתי תלוי ועצמאי"
 
הדו"ח אשר סוקר מודלים שונים לקרנות התייעלות במדינות ארה"ב, מגלה כי הדרך הטובה ביותר להקמת קרן אפקטיבית והתייעלות כוללת 5 פרמטרים: מדיניות ומימון קבועים ולטווח ארוך, קביעה ברורה של יעדים, הגדרה של אופן מדידת ההתייעלות שהושגה, הערכת ההישגים, וכן דיווח ושקיפות ציבורית.
 
ד"ר שחר דולב, מנהל תחום המחקר בפורום הישראלי לאנרגיה מסכם כי: "התייעלות אנרגטית נחשבת בארה"ב כמקור אנרגיה לכל דבר, במקום פחם, גרעין וגז. זהו מקור האנרגיה הזול ביותר, שכן עלות "הפקת" קילוואט-שעה מהתייעלות אנרגטית יוצא בין 2-3.5 סנט לקוט"ש, בעוד שעלות הפקת חשמל ממקורות קונבנציונאלים גבוהה פי 2-3 מכך. למרות שההתייעלות האנרגטית מורידה את הוצאותיהם של המתייעלים והחוסכים, בכל העולם וגם אצלנו קיימים כשלי שוק אשר גורמים לכך שההתייעלות לא מתרחשת באופן נרחב ללא התערבות ממשלתית וללא מימון ציבורי".