קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
תנופה עולמית בתעשיה הסולארית

תנופה עולמית בתעשיה הסולארית

ישראל איטית מול התעשייה הסולארית לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית (PV) שרשמה שיעורי צמיחה פנומנליים של כ-60% בממוצע לשנה

 
"ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשיםREN21, גוף מחקר בינ"ל הפועל בחסות האו"ם והסוכנות הבינ"ל לאנרגיה (IEA). הגיע ב-2010 לנקודת מפנה היסטורית", קובע הדו"ח העולמי לשנת 2010 של
 
הדו"ח מציין כי המגמות בכלכלה העולמית משתקפות היטב גם בתחום האנרגיות המתחדשות. יותר ממחצית מיכולת ייצור החשמל הירוק נמצאת כיום במדינות מתפתחות וסין הופכת למובילה עולמית בחלק מהסקטורים. ב-2009 הוקמו בסין תחנות כוח מאנרגיה מתחדשת בהספק כולל של 37,000 מגה-ואט, בעוד בעולם כולו הוקמו באותה שנה מתקנים בהספק של 80,000 מגה-ואט.
אירופה וארה"ב אינן מפגרות בהרבה אחרי סין בעידוד השימוש במקורות אנרגיה מתחדשת, ובאירופה 60% מיכולת הייצור החדשה ב-2009 היתה מבוססת על אנרגיה מתחדשת ורק 40% על מקורות אנרגיה מסורתיים או מתכלים כמו פחם, סולר, גז טבעי וגרעין. סין אחראית כיום לייצור 40% מהמערכות הסולאריות, 30% מטורבינות הרוח ו-77% מדודי השמש.

ישראל זוכה למחמאות בפרק המוקדש למערכות סולאריות לחימום מים. הישגיה ההיסטוריים של ישראל בתחום זה מבוססים על חובת התקנת דודי שמש, שנקבעה בישראל בחוק מ-1976, על רקע משבר הנפט העולמי. כיום מדרג הדו"ח את ישראל במקום השני בעולם (אחרי קפריסין) בשיעור החדירה של מערכות לחימום מים באמצעות השמש, ומציין כי 80% מבתי המגורים בישראל משתמשים באנרגיית השמש לחימום מים. הקרבה לישראל סייעה ככל הנראה לפלסטינים להגיע למקום הגבוה ביותר בעולם הערבי בשיעור החדירה של דודי שמש - 68%. עם זאת, מציינים בדו"ח כי ההתקדמות הגדולה ביותר בתחום התקנת מערכות חימום מים סולאריות נעשתה בשנים האחרונות בסין, המובילה כיום בעולם בתחום זה.
בשאר התחומים, ישראל מפגרת בהרבה אחרי המדינות המובילות בעולם בתחום האנרגיות המתחדשות. עורכי הדו"ח מציינים את ישראל ברשימת המדינות ש"טרם החליטו מהי המדיניות התעריפית שלהן" לעידוד אנרגיות מתחדשות, לצד יפן, מלזיה, וייטנאם ותימן. בינואר 2009 קבעה הממשלה יעד ייצור של 10% מהחשמל במדינה (כ-2,000 מגה-ואט) ממקורות אנרגיה מתחדשת עד 2020 ו-5% עד 2014.
בימים אלה אמורה הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) לדון בהמלצות החוקרת תלמה דוכן לתוכנית המתאר הארצית למתקנים סולאריים (תמ"א 10/ד/10). נראה כי הועדה מאמצת את  הדרישה לצמידות והעברת תוכניות למתקנים על קרקע חקלאית לאישור הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית.

בינתיים, יזמים בתחום מזהירים כי הקמתם של מתקנים סולאריים גדולים (5 מגה-ואט ומעלה) עלולה להתעכב בשנתיים תמימות אם יאושרו ההמלצות. במקביל ממשיכות להתעכב היוזמות הממשלתיות לפיתוח אנרגיה מתחדשת ובראשם המכרז הבינ"ל להקמת שלוש תחנות כוח סולאריות באשלים, בהיקף של כ-1.5 מיליארד דולר.