קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
שדולה לבטחון מים

שדולה לבטחון מים

השדולה תעודד השקעה בפיתוח מושכל של מקורות מים, תבקש להבטיח את איכות המים בישראל ותקרא לחיסכון במים

 
 
השדולה לביטחון מים לישראל בראשות חבר הכנסת יואל חסון הושקה באירוע חגיגי בכנסת. האירוע התקיים במעמד חברי כנסת, נציגי ארגונים סביבתיים, מומחי מים ואזרחים השותפים לדאגה למשק המים בישראל. השדולה לביטחון מים בראשות חבר הכנסת יואל חסון, הוקמה בעקבות יוזמה משותפת של חסון וארגון "ידידי כדור הארץ מזה"ת".
 
מטרת השדולה שהוקמה הינה לקדם את נושא בטחון המים בישראל, ותפעל להגברת המודעות למשבר המים בקרב הציבור, תעודד השקעה בפיתוח מושכל של מקורות מים, תבקש להבטיח את איכות המים בישראל ותקרא לחיסכון במים.
 
בדברי הפתיחה של אירוע ההשקה, הציג חה"כ חסון את עקרונות השדולה, מטרותיה, ותוכנית העבודה. בנאומו אמר חסון: "אני שמח על הקמת השדולה שתעסוק בנושא החשוב של בטחון מים. המים הם לא דבר מובן מאליו. ידוע כי קיים מחסור במים, ושהמים הם מצרך יקר ולצערנו אינו שוטף.יש צורך במציאת פתרונות למחסור במים, הן בהיבט התכנוני ארוך הטווח והן בהיבט הכספי. הממשלה והגורמים הרלוונטיים הם המנהלים את משק המים בסופו של דבר. אולם, הכנסת והציבור בהחלט יכולים לכוון ולהשפיע. הפרלמנט צריך לקחת לידיים את נושא בטחון המים לישראל, ולכל ח"כ כאן יש את הכלים הפרלמנטריים לפעול בנושא זה. בשדולה נשקול את נושאי מדיניות המים, ניהול ביקושים, ניהול משותף, כיצד להגדיל היצע, ועוד. כולי תקווה שהשדולה תשיג מטרתה ושנזכה לשיתוף פעולה מירבי."
 
באירוע ההשקה השתתפו חברי הכנסת החברים בשדולה: ניצן הורוביץ (מר"צ), דניאל בן-סימון (עבודה), מרינה סולודקין (קדימה), אורית זוארץ (קדימה),  רוברט טבייב (קדימה), שלמה מולה (קדימה), נחמן שי (קדימה). ח"כ הורוביץ אמר: "אני מברך על הקמת השדולה, העוסקת בנושא חשוב שהולך ותופס מקום משמעותי יותר בסדר היום הציבורי. אנו עדים למשבר חמור במשק המים, כאשר מצד אחד ישנה בצורת קשה במקביל לשינויי האקלים העולמיים, ומצד שני עלייה מתמדת בביקושים. מדינת ישראל כבר הוכיחה כי היא יודעת להתמודד עם סוגיית המחסור במים, אך עכשיו צריך לקחת זאת צעד אחד קדימה." ח"כ זוארץ הוסיפה כי "בועדת החוץ והבטחון בה אני חברה, למרבה הצער, אין עוסקים במשבר המים. כמי שבאה מהחברה האזרחית, אני מאמינה כי גם שם ראוי וחשוב שיתקיים דיון אסטרטגי על נושא מצוקת המים בישראל".
 
מנכ"ל רשות המים היוצא, פרופ' אורי שני, אמר: "אנחנו בתקופה של שינוי במשק המים, כאשר בשנים האחרונות כמות המים מן הטבע יורדת בקצב מהיר. לא ייתכן שבמדינה השוכנת לחוף הים יהיה מחסור במים. ברור שבניית מתקני התפלה עובדת. משק המים במצב חרום ואני מאמין שמתקני ההתפלה הם פתרון מרכזי."
 
גדעון ברומברג, מנכ"ל ידידי כדור הארץ מזה"ת, הוסיף כי"אנו מברכים את חה"כ יואל חסון על הקמת השדולה; המחסור במים באזורינו מחריף עם שינויי האקלים וגידול האוכלוסין, מלבד זאת המים הם משאב טבע חוצה גבולות ולכן משק מים בר-קיימא כלכלית וסביבתית ע"פ עקרונות ניהול ביקושים ושיתוף פעולה אזורי הוא הכרח השעה – ולשם כך, יש צורך בחקיקה יעודית, תיקוני חקיקה ומעורבות רבה יותר של נבחרי הציבור".
 
כמו כן נשאו דברים שאול ארלוזרוב, סגן נציב המים לשעבר, ופרופ' אורי שני, מנכ"ל רשות המים והביוב.
 
לאחר מכן הוצג פרוייקט "מים ושכנות טובה" לקידום ניהול בר-קיימא של משאבי מים חוצי-גבולות, על ידי ד"ר מיכאל אלכסנדר, מנהל הפרוייקט מטעם ידידי כדור הארץ המזרח התיכון. כמו כן התקיים דיון פתוח עם תושבים המשתתפים בפרוייקט ועוסקים במצוקת המים באזור.
 
ארגון "ידידי כדור הארץ מזה"ת" פועל למען הבטחת סוגיית המים לישראל ושכנותיה, והחל לאחרונה בפרויקט סנגור לקידום ניהול בר-קיימא של משאבי מים חוצי- גבולות. בפרויקט שותפים גם תושבים השוכנים בקרבת מקורות המים בישראל, הרשות הפלסטינית וירדן ומודאגים מעתיד משק המים באזור. בישראל שותפים לפרויקט תושבים משמונה קהילות: בית שאן ועמק המעיינות, עמק הירדן, מועצה אזורית תמר, מועצה אזורית עמק חפר, מועצה אזורית באקה אל גרביה-ג'ת, צור הדסה, מועצה אזורית גלבוע, ומועצה אזורית אשכול.