קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
צוותים מסכמים ועידת קנקון

צוותים מסכמים ועידת קנקון

תידון הקמת קרן חדשה תחת אמנת האקלים ואופן הפעלתה: מימון קצר או ארוך טווח, אופן הפיקוח על העברת הכספים וניצולם

צוותים מקצועיים יפרסמו המלצות  בסיכום  ועידת קנקון.

המשלחות הרשמיות בודיעה הקימו צוותי עבודה שונים שימליצו  בנושאים הבאים:
  • חזון משותף – בין היתר צוות זה ידון בנושא השנוי במחלוקת על יעדי הטמפרטורה וריכוז גזי החממה המקסימאליים שלפיהם יקבעו יעדי ההפחתה של המדינות. למרות שבקופנהגן הושגה הבנה בנושא – להפחית את פליטות גזי החממה באופן שיגביל את התחממות הטמפרטורה הממוצעת העולמית עד 2 מעלות צלסיוס – נראה שעדיין מופעלים לחצים לשנות יעד זה, לשני הכיוונים.
  • מיטיגציה – מיתון משבר האקלים: קבוצת העבודה הזו היא צריכה להכריע בנושאים רבים הקשורים ליעדי ההפחתה של גזי החממה במדינות המפותחות והמתפתחות, אופן רישום היעדים, מנגנוני מדידה, דיווח ואימות הנתונים, צמצום הפליטות מתחום התעופה והתחבורה הימית, צמצום ביעור יערות ונושאים נוספים. זו גם הקבוצה שדנה בסיווג מדינות כ"מפותחות", המחויבות בהפחתת גזי חממה, ו"מתפתחות" שיכולות לקבל סיוע במימון פעולות הפחתה. ישראל עדיין שייכת לקבוצה האחרונה, אך עקב צמיחתה הכלכלית והצטרפותה לאחרונה למועדון ה-OECD, יתכן בהחלט שתועבר לקבוצת המדינות המפותחות בקרוב.
  • אדפטציה - במקביל למאמץ למתן את משבר האקלים, אין מנוס מלהשקיע משאבים בפעולות להערכות והתמודדות עם השלכותיו, שכבר החלו להופיע ברחבי העולם. בועידת קנקון נושא זה יתפוס לראשונה מקום נכבד לצד הנושאים האחרים, במסגרתו ידונו הצדדים בהקמת מסגרת רחבה לפעולות הערכות למשבר, קביעת מנגנוני סיוע ומימון למדינות מתפתחות שסובלות כבר כעת מהשלכות משבר האקלים, קביעת סדרי עדיפויות ועוד.
  • מימון, העברת טכנולוגיה וידע-  הנושא המרכזי בו ידון צוות זה הוא הקמת קרן חדשה תחת אמנת האקלים ואופן הפעלתה: מימון קצר או ארוך טווח, אופן הפיקוח על העברת הכספים וניצולם.