קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מרבית הבניינים מופקרים לאש

מרבית הבניינים מופקרים לאש

90% מבנייני המגורים בישראל אינם מבצעים תיחזוק ובדיקה למערכות כיבוי האש

 
 
השריפה ביערות הכרמל, הוכיחה מעל לכל ספק שמערכת הכיבוי אש בישראל היא מהמיושנות שאינה מסוגלת להתמודד עם שריפות שהן מעבר לשריפות מקומיות. היום חושף האיגוד לניהול בתים ומבנים בישראל תמונה עוד יותר מבהילה של טיפול ותחזוק מערכות כיבוי האש בבנייני המגורים בישראל. מסתבר שאין אכיפה לתקינות מערכות כיבוי האש הנמצאים בבנייני המגורים, דבר שגורם לועדי הבית של רוב רובם של הבניינים לחסוך כסף ולא לבדוק שאכן מערכות כיבוי האש בבנין שלהם עובדות למקרה חירום של שריפה.
 
לדברי תמיר מינץ, יו"ר איגוד ניהול בתים ומבנים בישראל, "בבדיקה שערכנו עולה כי כ- 90% מבנייני המגורים בישראל אינם מבצעים תיחזוק ובדיקה למערכות כיבוי האש בבנין בגלל עלויות וחוסר ידע שעלול לעלות בחיי אדם. גם כאן כמו במערכת כיבוי אש שנתפסה לא מכונה ולא ערוכה לשריפה ביערות הכרמל, כך גם בבנייני המגורים אפשר לומר שמערכות הכיבוי אש לא מוכנות ולא ערוכות לשריפה בבנייני המגורים"
 
 האבסורד במתן אישור איכלוס בבניני מגורים חדשים הוא שכיבוי אש בודק מערכות כיבוי האש רק בעת האיכלוס כשלאחריו ההחלטה אם לבצע בדיקות תקינות או לא תלויות בדיירים עצמם. לדברי מינץ, "על מנת שקבלן יקבל אישור איכלוס לבנין אותו בנה, ישנו גוף אכיפה שנקרא כיבוי אש שמאשר את הבניין רק לאחר שבדק שמערכות האש קיימות בבניין ופועלות. לצערי, מעבר לאכיפת כיבוי אש הראשונית, אין שום גוף שאוכף את התיחזוק, ובדיקה של מערכות אלה."
 
מינץ, מצר על כך שההחלטה אם לבצע את תיחזוק המערכות או לא נמצאת בהחלטת ועדי הבתים של הבניינים הללו. לדבריו, "לצערי, ההחלטה אם לבצע בדיקות ותיחזוק שוטף במערכות כיבוי האש והחירום תלויות אך ורק בועד הבית שכתוצאה מחוסר ידע או חיסכון בכסף, מחליט שלא לבצע פעולות אלה. החיסכון של ועדי הבתים עלול לעלות בחיי אדם רבים במקרה של שריפה בבניין"