קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
התקדמות בניצולת אנרגיה סולארית

התקדמות בניצולת אנרגיה סולארית

MiaSolé השיגה ניצולת של 15.7% ביחידות של לוחות סולריים פוטו-וולטאיים

 
 MiaSolé  יצרנית של לוחות סולריים פוטו-וולטאיים עם ציפוי בשכבות דקות מסוג נחושת, אינדיום, גליום וסלניום (CIGS), הודיעה  כי המעבדות הלאומיות לאנרגיה מתחדשת של משרד האנרגיה של ארה"ב (NREL) אישרו באופן עצמאי כי ניצולת האנרגיה של היחידות בשטח גדול שמייצרת MiaSolé מגיעה ל-15.7 אחוזים (יחידות בשטח של מטר מרובע אחד).
האישור על ניצולת של 15.7 אחוזים התקבל זמן קצר לאחר האישור על ניצולת של 14.3 אחוזים, שניתן בספטמבר 2010. ניצולת זו היא הגבוהה ביותר שאושרה במבחנים עצמאיים מבין כל היחידות שמיוצרות בהיקף מסחרי, וסוגרת למעשה את הפעל מול הניצולת של יחידות סיליקון רב גבישי (Polycrystalline silicon).
"זהו הישג משמעותי, אשר מעיד על היכולת לייצר יחידות CIGS בהיקף מלא עם ניצולת דומה לזו של יחידות סיליקון רב גבישי אשר מוצעות כיום בעולם, או אף גבוהה ממנה, אך בעלות נמוכה יותר שנובעת מתהליך הייצור שמבוסס על ציפוי בשכבות דקות. אנו שמחים להקדים את מפת הדרכים בכל הקשור לשיפור הניצולת ומשוכנעים ביכולתנו להשיק טכנולוגיית CIGS בעלת ניצולת גבוהה" אמר ד"ר ג'וזף לאיה, מנכ"ל MiaSolé.
בעבר הכריזה  MiaSoléעל כוונתה להשיק יחידות בעלות ניצולת של 13 אחוזים ברבעון השני של שנת 2011, לאחר שיתקבלו אישורי UL ו-IEC.
"אלה תוצאות מלהיבות מאוד, במיוחד אם לוקחים בחשבון שהן התקבלו סמוך כל כך להישג הקודם של 14.3 אחוזים, בחודש ספטמבר האחרון" אמר ד"ר רומל נופי, חוקר אנרגיה סולארית ממעבדות NREL. "שיפור של 1.5 אחוזים בניצולת תוך פרק זמן כה קצר, במסגרת תהליך מתמשך לקראת השקה של פס ייצור, הוא הישג מרשים מאוד, אשר מעיד על בקרה טובה של התהליכים ומאושש את השיטה של MiaSolé".
ההישג מצמצם באופן משמעותי את הפער בין ביצועי הייצור לבין התאים המיוצרים במעבדה (20.3 אחוזים) - ציין ד"ר רופי. כן מקרב ההישג את טכנולוגיית CIGS ליעד שהציב משרד האנרגיה של ארה"ב, דולר אחד ל-Wp  במערכות פוטו-וולטאיות.
MiaSolé מציעה כיום יחידות סולריות במימון בנקאי עם ניצולת גבוהה מזו של סיליקון רב גבישי, בשילוב עם עלויות ייצור נמוכות יותר שמאפיינות יחידות שמבוססות על ציפוי בשכבות דקות.
תהליך הייצור הייחודי של MiaSolé מבוסס על ציפוי של מצע גמיש מפלדת אל חלד בשכבות דקות של CIGS, כאשר כל השכבות של התאים הסולריים בעלי הניצולת הגבוהה מיושמות בתהליך בודד ורציף. MiaSolé היא היצרנית היחידה של לוחות סולריים עם ציפוי בשכבות דקות שעושה שימוש בתהליכי התזה בכל שלבי הציפוי של היחידות הסולריות, כדי לקצר את משך הייצור ולחסוך בהוצאות הייצור.
בשנת 2010 יסתכמו המכירות של MiaSolé ב-22 MW. מוצרי החברה מיועדים לחברות חשמל ומפיקי כוח עצמאיים בהיקף תעשייתי, דוגמת התקנות נרחבות על גגות בתים ועל פני הקרקע.