קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
זיהום אוויר לצד שריפות

זיהום אוויר לצד שריפות

מטרדי ריח וזיהום אוויר קשים כתוצאה משריפת פסולת בצורה פיראטית

לראש הממשלה נשלח המכתב הבא מטעם המטה למאבק בזיהום אוויר המאגד עשרות נציגים של ישובים בארץ.  העתק הגיע  למערכת  CoolAir:

אנו, נציגי תושבי היישובים: צורן, נירית, ראש העין, כוכב יאיר - צור יגאל, כרמיאל, לוטם, טל-אל, חרשים, מצפה אביב, צורית, גילון, עצמון, תובל, צור יצחק, קיבוץ אייל, מתן, קיבוץ חורשים, כפר סבא, פרדס חנה-כרכור, ויישובי הנגב פונים אליך בעניין החמור שבנדון, לאחר שהתאגדנו לצורך מאבק בתופעת שריפת הפסולת הרעילה בכל איזורי הארץ מהצפון ועד הדרום והקמנו את מטה המאבק למען הזכות לנשום אוויר נקי[1].
 
מבחינתנו "מה בוער" אינה רק תוכנית רדיו אלא מציאות יומיומית של חיים בתוך ענן עשן שחור וסמיך המלווה בריח חריף של פלסטיק, ניילון שרוף, צמיגים, חומרי הדברה ועוד ועוד חומרים בלתי מזוהים.
 
מקור הריח הינו מושבים חקלאיים יהודיים וכפרים ערביים, אשר שורפים פסולת כדבר שבשגרה, על בסיס יומיומי ובמשך כל שעות היממה!
 
באזור השרון המזרחי (בסמוך לכביש 6) לדוגמה התופעה שכיחה מאוד ובממוצע ניתן לראות שריפה אחת לכל 20 קמ"ר.הסבל והנזק נגרם למאות אלפי תושבים, ילדים ומבוגרים, ערבים ויהודים המתגוררים ביישובים באיזור.מיותר לציין כי בידינו מצויים חומרים רבים המעידים על התופעה לרבות: צילומי סטילס, וידיאו, תכתובות, עצומות תושבים ועוד. כמו כן, בידינו אין ספור מסמכים ועדויות רבות המציגים את אוזלת היד של המדינה בטיפול במפגעים חמורים אלה במשך שנים!
 
כיום, ידוע מעבר לכל ספק, כי החומרים הנפלטים כתוצאה משריפות חומרים כגון, פלסטיק, צמיגים, ניילון, נחושת ועוד - מכילים חומרים מסרטנים ורעילים אשר גורמים למחלות שונות בדרכי הנשימה וכן לתחלואה בסרטן. עוד ידוע, מעבר לכל ספק, כי שריפה, כשיטה להיפטר מפסולת, היא השיטה הנחותה והפוגענית ביותר הקיימת ולא רק שהיא מזהמת את האוויר אלא גם את הקרקע ואת מי התהום. אין אנו מעלים על הדעת כי מדינת ישראל היתה מתקבלת לארגון ה- OECD לו היה ידוע לארגון זה על היקפי בעיה חמורה זו במדינת ישראל בשנים האחרונות
 
מידי יום, החל משעות הצהריים, אין אנו יכולים לצאת מהבית. ריח העשן והפלסטיק הנישא באוויר הוא בלתי נסבל ואנו נאלצים להסתגר בבתים לא כל שכן לצאת לפעילות גופנית, לטייל עם ילדינו לגני משחקים ועוד פעולות יומיומיות טריוויאליות ופשוטות. מידי ערב אנו מסתגרים בבתים מגיפים תריסים וסוגרים חלונות על מנת להפחית את הסכנה לנו ולילדנו. במקום לישון עם חלונות פתוחים אנו נאלצים להדליק את המזגנים מידי לילה למשך כל הלילה ובכך לבזבז חשמל ולפגוע בסביבה. ויודגש כי שריפות הפסולת המתרחשות בקרבת היישובים בהם אנו מתגוררים נעשות בצורה פיראטית לחלוטין בבחינת אין דין ואין דיין!
 
בעיית השריפות מוכרת היטב למשרד להגנת הסביבה ולרשויות המקומיות מזה מספר שנים. פנינו אינספור פעמים למשרד להגנת הסביבה (לרבות המשטרה הירוקה) בבקשה לפעול בנחישות חסרת פשרות לאכוף את החוק האוסר על שריפת פסולת לרבות הגשת כתבי אישום ומתן קנסות. לתומנו חשבנו שבמענה לתלונותינו יגיע פקח, שוטר, צוות של הסיירת הירוקה או כל מושיע אחר שיטפל בעניין בתקיפות לאור החקיקה הברורה הקיימת בעניין. במקום זאת קיבלנו "מכבסת מילים" ותלונותינו אינן זוכות, בלשון המעטה, למענה רציני ורק ל"תקוות" כי המצב ייפתר בעתיד. פשוט אין עם מי לדבר ואף גורם ממשלתי אינו לוקח אחריות על המצב.
 
כך לדוגמה בחודש מרץ 2010 שלחה עיריית ראש העין מכתב לעו"ד יהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה בו הלינה כי מזה קרוב לשלוש שנים היא פונה למשרד להגנת הסביבה בדרישה לאכיפה וטיפול במניעת שריפת פסולת על ידי בתי עסקים בתחום השיפוט של עיריית כפר קאסם. מכתב זה לא נענה, למיטב ידיעתנו, עד עצם היום הזה על ידי היועץ המשפטי לממשלה עצמו וזאת על אף שחלפו שמונה חודשים תמימים מהמועד שנשלח.
 
ידוע לנו על מספר חוקים האוסרים במפורש הבערת פסולת ברשות הרבים וכן הוראות של היועץ המשפטי לממשלה בעניין, אך הלכה למעשה, בכל רחבי 
הארץ יש מספר רב של מפירי חוק הגורמים לזיהום אוויר חמור בעוד הגורמים האחראים למיגור התופעה (המשרד להגנת הסביבה וראשי הרשויות המקומיות) אינם אוכפים את החוק הברור בעניין זה ומעלימים עין באופן מופגן מהפעילות העבריינית ובכך מנציחים ומשלימים עם קיומה של התופעה.
למעשה האחראים מתחמקים מהחוק הברור בתואנה שאינם מצליחים לתפוס את העבריינים בשעת מעשה, למרות שידוע לנו שעל פי סעיף 73 בחוק אוויר נקי התשס"ח - 2008 - אין צורך בתפיסת מבצע השריפה בזמן אמת, דבר שהוא כמעט בלתי אפשרי נוכח העובדות שהוצגו. להלן ציטוט מהחוק: "נעשה מעשה או מחדל בניגוד להוראות לפי חוק זה ממקרקעין, רואים את המחזיק במקרקעין או מי שהמקרקעין נתונים לשליטתו או לפיקוחו כאילו הוא עשה את המעשה או המחדל, זולת אם הוכיח כי עשה כל שניתן למניעת ביצועו".
 
זאת ועוד, למרות הנחיות חד-משמעיות לגבי אפשרויות אכיפת קנסות, גם במקרים הבודדים בהם עבריינים נתפסים ונקנסים, אין מחילים את מלוא גובה הקנס ומסתפקים בקנסות קטנים. להלן, למשל, ציטוט מהנחיות לאיסור שריפת גזם: "עוברים על האיסור צפויים להיקנס עד כ-960 אלף ₪ בגין העבירה. זאת לאחר שממחקרים שנערכו בישראל עולה, כי שריפות גזם חקלאי אחראיות לכ-30% מפליטות הדיאוקסינים ...לאוויר ופוגעות בעיקר בילדים וקשישים... ההנחיה תיאכף על-ידי מפקחי המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה ופקחי יחידת הפיצו"ח ... של משרד החקלאות".
 
בעוד אנו, עושים כל שלאל ידינו על מנת להועיל לסביבה ולחיות בקיימות (מיחזור, שימוש בקומפוסטרים, ייבוש גינות ועוד ועוד) לא כל שכן תורמים למדינה, משלמים מיסים כדין ועוד, אנו נאלצים לוותר על זכותנו הבסיסית ביותר - לנשום אוויר נקי! לא נסכים ולא ניתן כי ילדינו יגדלו בסביבה כזו במדינת ישראל בשנת 2010. מדינה אשר הצטרפה לארגון ה- OECD ותאלץ לעמוד בשנים הקרובות בבדיקות מחמירות בתחום איכות הסביבה!
 
ראוי גם להזכיר בהקשר זה את אובדן ההכנסות העצום הנגרם למדינה. גורמים עבריינים אלה חוסכים כסף בגין פינוי הפסולת למטמנות מוסדרות כנדרש, במקום זאת הם שורפים את הפסולת ופוגעים פגיעה קשה בבריאות הציבור כך שבסופו של דבר המדינה תאלץ להוציא כספים ולהשקיע משאבי עתק על מנת לטפל בכל המחלות והתחלואים באותם אזרחים - מבוגרים וילדים.   
 
היות ונואשנו ממשרדי הממשלה השונים אשר אומנם מצהירים בתקשורת על "אפס סבלנות למזהמי סביבה" אולם בפועל, בלשון המעטה, אינם עושים די כדי להגן עלינו ועל ילדינו, אנו פונים אליך, כראש ממשלת ישראל והשר האחראי על בריאותנו, לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותך על מנת להחזיר לנו את זכותינו לנשום אוויר נקי!
 
אנו קוראים לך להעלות בסדר העדיפויות הלאומי טיפול בתופעה בה מספר עבריינים מפירי חוק אשר חוסכים לכיסם הפרטי ולא משלמים כחוק עבור השלכת פסולת, מזיקים לבריאותם של מאות אלפי תושבים על בסיס יומיומי. עייפנו מלנשום אוויר מזוהם ואנו דורשים להתנער מהתנהגות פסיבית ולהתחיל לפעול בעוצמה ובנחישות למיגור תופעה זו.
אנו דורשים כי תזומן באופן מיידי פגישה של מי מטעמך עם נציגי מטה המאבק.


[1] אנו סמוכים ובטוחים כי בעיה זו נוגעת ליישובים רבים נוספים. הובא לידיעתנו כי גם ביישובים כפר וויתקין, אורנית, ירחיב ומזכרת בתיה, אשבל, אשחר, יובלים, יעד סובלים גם כן מהמפגעים החמורים המתוארים במכתב זה.