קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
המהנדסים מתריעים מרעידת אדמה

המהנדסים מתריעים מרעידת אדמה

"רעידת אדמה קשה תגרום נזקים קשים בהרבה משרפת הענק"

 
 
·       "משרד האוצר חייב לקבל הנחייה לפעול ולהכין את המדינה לרעידת אדמה"

·       "בתי-ספר בתי-חולים ובנייני מגורים לא יעמדו ברעידת אדמה ואין כלל הערכות אזרחית לטיפול ראשוני אחרי רעידת אדמה"
 
ועדת ההיגוי להערכות לטיפול ברעידות אדמה קבעה שתרחיש הייחוס הלאומי צופה מעל ל-10,000 הרוגים ומעל 300,000 מפונים מבתיהם כתוצאה מהרס של 10,000 מבנים ונזק כבר ל-20,000 מבנים נוספים
   
 
יו"ר איגוד המהנדסים דני מריאן יוצא  בקריאה חריפה לקראת מה שנראית כסכנה הברורה והמיידית הבאה המאיימת על מדינת ישראל ותושביה - רעידת אדמה קשה, שמוקדה יתרחש באחת מנקודות קו השבר הסורי אפריקאי ושתקרין על כל חלקי הארץ.
 
דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים מתריע: "למרות שהעשן והאש בכרמל עדיין לא כובו, יש לשים כבר עתה על השולחן את נושא המוכנות לרעידת אדמה חזקה בישראל – שרפות יתחוללו בכל חלקי הארץ, אנשים יפגעו, בתים רבים יהרסו או יינזקו ותשתיות המדינה יושבתו בצורה קשה – בפועל כבר יותר מ-10 שנים מאז החלטת ממשלה לטפל בנושא, התקציבים זורמים באופן חלקי, האוצר בולם תוספות חשובות, ואין כלל תוכנית תקציבית לשנת 2011".
 
"אחרי  שרפת הענק  בהר הכרמל כולנו יודעים שהכתובת הייתה על הקיר ושנים של הזנחה הביאו את שירותי הכיבוי למצב הקטסטרופלי לו אנו עדים לצערנו כעת –הסטטיסטיקה מוכיחה כי אירועים קשים מתחוללים לבסוף – משרד האוצר חייב לקבל הנחייה לפעול ולהכין את המדינה לרעידת אדמה – ברגע שהמדינה תכין עצמה לתרחיש הזה, תעמוד לרשותה מערכת לוגיסטית ותפעולית לטיפול גם אירועים אחרים דוגמת שרפות, נזקי טילים וכיוצ"ב".
 
דני מריאן מוסיף: "במשרדי הממשלה הרלוונטיים קיים תרחיש למצב של רעידת אדמה קשה בישראל – הם צופים אלפי הרוגים, עשרות אלפי פצועים ואזורי יישוב רבים יאלצו להתפנות. למרות התרחיש, מדינת ישראל לא מוכנה ולא נערכת לרעידת אדמה. יש המון מבנים שחייבים לחזק. חלק מהבניינים בבתי החולים לא יעמדו ברעידות אדמה שלא לדבר על בתי ספר. ההתעלמות של המדינה בעניין הזה מזכירה מאוד את ההתעלמות מהצרכים הבסיסיים של שירותי הכיבוי - חייבים לעלות את הנושא הזה כי אחר כך יהיה מאוחר מידי וכולנו נכה על חטא".