קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
פרופ' ששינסקי חושף צפורניים

פרופ' ששינסקי חושף צפורניים

מדובר בפונזי של ממש. העמיסו והעמיסו הוצאות. ברני מאדוף בוודאי היה גאה בהן" אמר ששינסקי

פרופ' איתן ששינסקי, יו"ר הוועדה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא תגליות הגז והנפט, שהרצה בכנס של בנק ההשקעות UBS בתל אביב השמיע דברים חריפים נגד יזמי קידוחי תמר ולויתן.
 
בהתייחס לטענה שהועלתה על ידי השותפות בתמר כי הטלת מיסים על על הגז הישראלי מול פטור ממסים לספקית הגז המצרי EMG אינה מאפשרת תחרות הוגנת אמר ששינסקי כי "שמעתי את הטענה הזו - אין לה שום בסיס. במצרים שיעור נתח המדינה (GT) הוא 75%. ההמלצות שלנו לא מרעות את מצבן של השותפויות הישראליות מול הגז המצרי. חד משמעית לא".
 
על זה ששינסקי הוסיף וציין כי "הכירו בהוצאות בצורה מאד ליברלית והעמיסו הוצאות על קידוחים אחרים וכך יצא שחברות הנפט לא שילמו למעשה דבר למדינה. מדובר בפונזי של ממש. העמיסו והעמיסו הוצאות. ברני מאדוף בוודאי היה גאה בהן" אמר ששינסקי בפליטת פה לא צפויה
 
לדבריו, "כשחוקקו את חוק הנפט בשנת 1952 חלקה של המדינה בתגליות היה 58% וזאת משום שמעבר לתמלוגים שנקבעו בגובה 12% היה גם מס החברות באותה התקופה מעל 50%. מאז הורידו את מס החברות ואף אחד לא בא בטענות על רטרואקטיביות הורדת המס. אחרי הורדת מס החברות תוקנו תקנות שמאפשרות ניכוי אזילה. ניכוי אזילה זו הכרה בכנס שנרכש ואזל אבל פה אף אחד לא רכש את הנכס – אלא החברות קיבלו אותו חינם מהמדינה. אחרי שקיבלו את הנכס חינם המדינה עוד באה ומכירה באזילתו כהוצאה. בעקבות הורדת מס החברות לאורך השנים וניכוי האזילה נתח המדינה ירד מ-58% בעת חקיקת חוק הנפט לכ-25% כיום".
 
עוד ציין ששינסקי כי במצב המיסוי הקיים כיום שיעור תשואה הפנימית על ההשקעה (IRR) בפרויקט תמר עומד על 21%.