קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
לוד נגד בזבוז מים

לוד נגד בזבוז מים

ב"מי לוד" לא חוסכים בכסף כדי לחסוך במים

משק המים במדינת ישראל נמצא בשנים האחרונות במצב של גרעון. העלייה המתמדת בצריכת המים אל מול הירידה בכמות משקעים גרמה למחסור במים והעלתה את נושא החיסכון במים על סדר היום הציבורי.
"בזבזן" המים הגדול ביותר הוא צנרת המים, כאשר הצנרת המובילה את המים אל הישובים הינה באחריות חברת מקורות, ואילו זו בתוך הישובים שייכת הייתה לרשויות המקומיות ושייכת כיום לתאגידי המים והביוב. מצב הצנרות בישובים, אותן קיבלו תאגידי המים, הוא בכי רע, הן בלויות ברובן, תקולות ומלאות חלודה, מה שפוגע באיכותן. תשתיות המים בישובים הינן בנות עשרות שנים ובגלל החלודה היקפן הולך וקטן והלחצים הולכים וגדלים. הצרכנים מקבלים לחץ מים נמוך בברזים והלחץ הגדול בצנרות גורם לפיצוצים.
במקרה הטוב הפיצוץ עולה וקל לאתרו, הפתרון הינו סגירת הצינור בחבק. מדובר בפתרון מהיר וזול, לכן לא פעם יצא לאנשי שטח לפתוח צינור ולגלות עליו עשרות חבקים. במקרה הפחות טוב, הפיצוצים אינם עולים ולא ניתן לאתר אותם, במצב כזה כמויות עצומות של מים יורדות לטמיון. מדובר בבזבוז מים עצום!
פחת המים עומד על כ- 30% בממוצע במדינת ישראל, כאשר משמעות הדבר היא בזבוז מים וכסף. מדובר גם בבזבוז מים הן כמשאב טבע שחסר במדינת ישראל והן בבזבוז כספים עצום בתשלום עבור המים המבוזבזים למקורות על ידי הרשויות.
תאגיד המים והביוב "מי לוד" ניגש אל הנושא ברצינות ומתוך תפישה כי לא חוסכים בכסף כדי לחסוך במים, הפעיל אמצעים טכנולוגים מתקדמים כדי לאתר נזילות סמויות באמצעות סנסורים חדישים המאתרים זרמים, ולו החלשים ביותר, של מים. כאשר מתגלה נזילה סמויה זורקת המערכת התראה לתאגיד ומתחילות בדיקות משלימות באזור הממקדות את התקלה לנקודה המדויקת על ידי חיישנים שמבודדים את האזור אקוסטית. כאשר מאתרים את מקור הנזילה פותחים את האזור באמצעות טרקטורים ואמצעים ולוגיסטיים אחרים, מגיעים לצנרת הפגומה ומטפלים בנזילה.
במידה והחלפת קו המים הפגום מופיעה בתוכנית העבודה הרב שנתית של התאגיד, נדחות העבודות למועד המתוכנן, או לחילופין, במידה ומדובר בקו מים עם תקלות רבות ומספר רב של דליפות עובר הקו להחלפה מלאה במסגרת התכנית הרב שנתית.
"תאגיד מי לוד רואה את איתור הנזילות הסמויות כאחד הפרויקטים המרכזיים והמשמעותיים שלו. ברור שהפתרון הקל היה להניח לנזילות הסמויות להמשיך ולנזול, זהו גם הפתרון הכלכלי, שכן עלות המים המבוזבזים זולה יותר מעלות התיקונים. עם זאת, כחלק מהמאמץ הלאומי לחיסכון במים בחרנו לשים את הנושא בראש מעייננו ולא לחסוך במשאבים למען חיסכון במים" מסביר משה אשכנזי, מנכ"ל תאגיד "מי לוד".