קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מס הבלו מרכיב  עיקרי בדלק

מס הבלו מרכיב עיקרי בדלק

מי שחשב שהעלייה החדה במחירי הדלק מלפני שבועות אחדים בלבד היתה אירוע חריג - טעה ובגדול. מחיר הזהב השחור צפוי לטפס שוב, וכבר בשבוע הבא ייאלץ כל נהג בישראל לשלם הרבה יותר על כל טיפה

מי שחשב שהעלייה החדה במחירי הדלק מלפני שבועות אחדים בלבד היתה אירוע חריג - טעה  ובגדול.  מחיר הזהב השחור צפוי לטפס שוב, וכבר בשבוע הבא ייאלץ כל נהג בישראל לשלם הרבה יותר על כל טיפה.
בתחילת פברואר צפויים מחירי הדלק להתייקר ב־12 אגורות לליטר. מדובר בהתייקרות משמעותית שתביא את מחיר הבנזין 95 אוקטן לשיא היסטורי של 7.26 שקלים לליטר בשירות עצמי ו־7.39 שקלים בשירות מלא. בערוץ 2 דווח אמש כי הסיבות לעלייה הצפויה הן עליית שער הדולר והתייקרות הנפט בעולם. רק ב־1 בינואר זינקו מחירי הדלק ב־43 אגורות לליטר בעקבות העלאת המסים על הדלק. הסולר והנפט לחימום ביתי צפויים להתייקר ב־17 אגורות לליטר.
מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן ישלים עלייה חדה חסרת תקדים של 85 אגורות בתוך חמישה חודשים בלבד (וזינוק של 2.25 שקלים לליטר בהשוואה לספטמבר 2008).
מחקר של הכנסת מלמד כי נהגי ישראל משלמים על הבנזין 30% יותר ממה שמשלמים אזרחי 15 מדינות בגוש היורו.
בתגובה להתייקרות הדלק בחודשים האחרונים פירסם האוצר את התגובה הבאה: "ממשלת ישראל שמה לה למטרה מתווה של מדיניות מסים יורדת. מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית מוצמדים למדד המחירים לצרכן, ולא למחירי הדלק". עוד נמסר בתגובה כי הממשלה העמיקה את הסבסוד לתחבורה הציבורית. כמו כן, הובהר כי מיסוי הדלק בישראל נועד לעודד תחבורה ירוקה ונקייה יותר.
במשרד להגנת הסביבה מסרו כי "המשרד להגנת הסביבה מברך על כל מהלך שמטרתו לשמור על הסביבה. עם זאת, חבל שבאוצר ממהרים להשתמש בשמירה על איכות הסביבה כתירוץ להעלאת מחירי הדלק, בייחוד לאור העובדה כי לא התייעצו עם משרדנו בנושא. המשרד להגנת הסביבה ממליץ לאוצר להפחית משמעותית את מחירי הנסיעה באוטובוס וברכבת כחלופות לשימוש ברכב הפרטי, ולהפחית עוד יותר את המס על כלי רכב הנקיים".
הבנזין מפוקח על ידי מינהל הדלק במשרד התשתיות, ומחירו נקבע לפי מחירה של חבית נפט באגן הים התיכון ושער הדולר בעולם. מחירו של ליטר בנזין מורכב מכמה מרכיבים: מס דלק (בלו) בסך 3.09 שקלים, מע"מ בשיעור של 16%, סל הוצאות שיווק של 43 אגורות, תוספת של 13 אגורות עבור שירות מלא, ובלילות, שבתות וחגים תוספת של 3-2 שקלים. בעקבות עליית מחירי הדלק התייקרו כבר תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית ב־3%. גם תעריפי הנסיעה במוניות התייקרו ב־3%.