קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
 שיקום אתר פסולת

שיקום אתר פסולת

בשנה שעברה קצרין החלה לשקם אתר פסולת בניין שבמורדות הדרום מערביים שנסגר קודם לכן. המטרה היא להפוך את האתר לגן משפחות, ירוק ומוצל

מדובר במבצע ירוק שאפתני וחדשני שקורה בקצרין. קצרין מתקדמת בצעדי ענק לעבר הפיכתה לעיר ירוקה. בשנה שעברה קיבלה החלטה להקדיש את נטיעות ט"ו בשבת של כל תלמידיה, להקמת פארק יפה בטבע. לצורך כך מנהל המחלקה לשירותים עירוניים, ניר אבודרהם, התייעץ עם אגרונומים ואדריכלי נוף ונערך לנטיעות בשיתוף עם קק"ל. בשנה שעברה התקיימו נטיעות בסדר גודל של מאות שתילים. זאת לאחר התכנסות חגיגית רבת משתתפים במגרש הכדורגל בה בירכו פרנסי העיר בליווי שירה ונגינה של תלמידים. המטיעות בשנה שעבר לא צלחו. ההסבר כרוך בקושי שיש לצמח לגדול במקום שהטמינו בו פסולת בניין במשך שנים והיובש הקיצוני השורר בארצנו.
בדיונים שקוימו סביב הנושא, סמי בר לב, ראש המועצה, הנחה לבדוק בצורה יותר יסודית את צרכי הנטיעות והשנה להיערך בהתאם כדי שהנטיעות תצלחנה: סקר קרקע, נוהל השקיה, גידור מתאים, הבאת אדמה גננית וכיו"ב. "אנו מחויבים לשקם אתר בו הטמנו פסולת במשך שנים"., אמר בר לב.
מנהלת אגף חינוך וחברה, עדית קמחי: "לאור כישלון הנטיעות בשנה שעברה היתה התלבטות ביחס לשיתוף התלמידים גם השנה, בסופו של דבר הוחלט שהילדים צריכים ללמוד שלא תמיד מצליחים בפעם הראשונה, וכמה קשה לשקם אתר פסולת ולהפוך אותו לגן. לפיכך, בהתייעצות עם מנהלי מוסדות החינוך הוחלט להיצמד לתכנית המקורית של הקדשת נטיעות ט"ו בשבט במשך חמש שנים לשיקום האתר ולהסביר לילדים את העניין".
קמחי: "אין תחליף לנטיעות על ידי תושבים, צעירים ובוגרים, גם אם המחיר הוא שלעתים לא מצליחים. המצב בו משפחה מקצרין בעוד עשרים שנה תשב לפיקניק בגן שאפ"ו וההורים יספרו לילדיהם מה שהיה שם קודם ואיך שנה אחר שנה הלכו ושתלו עצים בט"ו בשבט – רק הסיכוי שהדבר הזה יקרה כבר שווה את הניסיון והמאמץ".
השנה נעשה מאמץ אדיר על ידי כל גורמי הרשות שיצאו למסע מחודש של נטיעות. מנהל המחלקה לשירותים עירוניים בקצרין, ניר אבודרהם, קיבל את פני התלמידים בגן שאפו, נתן סקירה על המקום שרק לפני שנה היה כולו אתר פסולת והשנה כבר רואים התחלה של גן. אבודרהם: "בכניסה לגן נטענו עצים שהועתקו מהמגרש בו נבנה בי"ס גמלא החדש, לאחר חפירת הגומה הכנסנו אדמה גננית כדי להקל על הקלטות השורשים, ואז נטענו את העץ. מהבוקר אנו משקים עם מיכלית שהבאנו במיוחד להשקיה, על מנת להגביר את הסיכויים להיקלטות כל עץ. בשאר הגן נטענו מאות עצים שקיבלנו מקק"ל. נעשה את כל המאמצים כדי שהעצים, לפחות חלקם, ייקלטו. הסברתי לילדים, שלקחנו על עצמנו משימה קשה כי האדמה דחוסה בחומרים וקשה לשורשי העצים להיקלט בה."
כל תלמידי בתי הספר והגנים לקחו חלק בנטיעות. הצעירים יותר ביקרו בחוות הפלא. רכזת הגנים, אמירה נחום: "הילדים נטעו עץ או שיח בתוך מתחם החווה, שמעו סיפור על האורן שלא שמח בחלקו מפי בנות המל"ש ובי"ס שדה באחריות דקלה אברג'יל, כל ילד שתל בכלי קטן בצל למאכל וקיבל שתיל של חסה לשתול בגן או בבית, הילדים, הגננות וההורים המלווים נהנו מאוד ממזג אויר נהדר, מפעילויות מותאמות ואיכותיות ועל כך יישר כוח גדול לרוברט ארונוב, מנהל חוות הפלא, וכל הצוות המורים המקסים מהחווה החקלאית."
הרב לוי בירך את ילדי הגנים ואת ילדי כיתות א' ו-ב' בחוות הפלא וערך סיור ביחד עם סמי בר לב, ראש המועצה המקומית קצרין, ועדית קמחי, מנהלת אגף החינוך, שאף טעמו מהחסות הצומחות בחווה. בנוסף, בירך את גן שאפו ונטע עץ בגן.
 
קמחי: "גן שאפו מתחיל להיראות אחרת כבר. ערכו הראשון של הגן בכך שאתר פסולת הופך בעזרת הילדים למקום פורח, נעים מניב. ערכו השני הוא בנוף הנפלא הנשקף ממנו, זוהי נקודת תצפית נהדרת בטבע ורק מרחק כמה מאות מטרים מבתי התושבים בקצרין."
תכנית גן שאפו היא תכנית חומש וזו השנה השנייה בה מתקיימות נטיעות במקום. מאות תלמידים מגני טרום חובה ועד כתות ח' בשני בתי הספר היסודיים נראו הולכים ברגל בין דגלים חגיגיים שהתנופפו ברוח, מוזיקה של שירים עבריים ושירי הילדים.
כל שנותר לנו הוא לבקש כי הגשם ירד ובכמות מספיקה לצמיחה והצלחת הנטיעות.