קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
פריצה בתחום הפוטו-וולטאי

פריצה בתחום הפוטו-וולטאי

העלייה בהתקנות הביאה לירידה במחירי ההתקנות (האם נראה את זה גם בארץ?). המחירים יורדים ב-22 אחוז עם כל הכפלה של יכולות הייצור

שנת 2010 הייתה ללא תקדים בעולם לשוק הסולרי הפוטו-וולטאי (המרת קרני אור לחשמל). על פי נתונים של EPIA, איגוד אירופאי של התעשייה הפוטו-וולטאים וארגון גרינפיס, 15 גיג-וואט (15,000 מגנ-וואט) נוספו בעולם רק מהתקנות של מערכות פוטו-וולטאיות. האיחוד האירופי לבדו מהווה 70 אחוז מהשוק הזה מוסרים בחקר שנעשה על ידי הארגונים. כיום מותקנים בעולם כולו כ-40 גיגה וואט של אנרגיה סולרית בטכנולוגיה פוטו-וולטאית.
למרות זאת אומרים באיחוד האירופי שהיעד לשנת 2010 של אחוז האנרגיות המתחדשות להפקת חשמל ולשימוש בתחבורה (דלק ירוק) שכל מדינה לקחה על עצמה, לא הושג. לעומת זאת יש סבירות טובה שיצליחו מדינות באיחוד האירופי לעמוד ביעד הכללי של 20 אחוז אנרגיות מתחדשות בשנת 2020.
בישראל יש התעוררות אך הביורוקרטיה, לדברי העוסקים בדבר חונקת את היוזמות. במשרדים הממשלתיים המאשרים ממתינים לאישורים פי שנים בקשות להתקנות מאשר המכסה מאפשרת למערכות בינוניות וגדולות. בדיעבד עם המשבר במצריים ועם החשש להספקת הגז משם, טוב היה אילו ישראל הייתה נערכת בזמן ל-40 אחוז אנרגיות מתחדשות במקום ל-40 אחוז תלות בגז המצרי. אין לבכות על החלב שנשפך אומרים חכמים אבל מכסות הם לא דבר שלא ניתן להגדיל אותן ותבונתו שדל ממשל בכך יכול להגמיש עמדותיו ולהתאים עצמו למצבים שלא ציפו להם.
הפוטו-וולטאי בעליה - המחירים יורדים
שנת 2010 ראתה התעוררות של השוק הפוט-וולטאי והתקנות לא רק באירופה אלא גם בצפון אמריקה, בסין, ביפן ובאוסטרליה הופכים אותם לשווקים שמבטיחים לגדול. אך גם באפריקה, במזרח התיכון ובדרום אמריקה החלו להתעניין באנרגית השמש.
העלייה בהתקנות מדווחים באותו מחקר הביאו לירידה במחירי ההתקנות (האם נראה את זה גם בארץ?). על פי המחקר המחירים יורדים ב-22 אחוז עם כל הכפלה של יכולות הייצור בשוק הפוטו-וולטאי. גם בארגון EPIA וגם בגרינפיס מצפים שבחמש השנים הקרובות מחירי החשמל שיופק ממערכות פוטו-וולטאיות יעמוד בתחרות מול החשמל המופק מדלקים פוסילים (נפט, גז,פחם) או מאנרגיה אטומית.