קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
דאגת מחירי המזון

דאגת מחירי המזון

אם הבצורת בסין תימשך מבלי שייעשה דבר, תבואת החיטה החורפית, השווה ליותר מ-90 אחוז מכלל תבואת החיטה של המדינה, תיפגע אנושות

האם העולם קרוב כיום יותר מאי פעם לרעב חמור? בעידן הנוכחי, היינו עדים למקרים קטנים יחסית של רעב בעולם, כמו בניז'ר (מערב אפריקה) בשנים 2005 ו-2010. אפשר לומר שמערב אפריקה חשופה במיוחד לרעב ולבצורות על בסיס די קבוע.

מזג האוויר משתנה ותופעות אקלימיות באוקיינוס השקט כגון "אל ניניו" ("הילד" בספרדית) ו"לה ניניה" ("הילדה") הגורמים להתחממות מי האוקיינוס ושינוי כיוון הרוחות, הפכו לסיבה העיקרית לשינויים בדפוסי ירידת גשמים, זאת מפני שדפוסי ירידת גשמים מושפעים מהתקררות או התחממות אקלימית בלב האוקיינוס השקט.

הגשמים שיורדים באוסטרליה היבשה בדרך כלל והבצורות באיזורים כמו סין, היו מקושרים בעבר לתופעת "אל ניניו". כעת עברנו מ"אל ניניו" ב-2010 ל"לה ניניה" ב-2011, כאשר "לה ניניה" הנוכחית עמוקה מאוד, ולא נראה שהיא עומדת להסתיים באופק הקרוב.

לסין יש היסטוריה מתועדת של יותר מ-1,800 מגפות רעב (בערך אחת לשנה) במשך 2000 השנים האחרונות. בארבע מגפות הרעב שהיכו בה בשנים 1810, 1811, 1846 ו-1849 נהרגו לא פחות מ-45 מיליון בני אדם, במשך תקופה שהתפרסה על פני 39 שנים.

הרעב הגדול ביותר בזמנים המודרניים היה זה שהכה בסין בשנים 1961-1958, בזמן "הקפיצה הגדולה קדימה". מספר מקרי המוות המוערך נע בין 36 ל-45 מיליון בני אדם, נוסף על כ-30 מיליון לידות שבוטלו או נדחו.

אך השימוש בטכנולוגיה המודרנית ובדשנים, יחד עם הכלכלה המתפתחת במהירות, סייעו בהפחתת הסיכון לרעב עולמי. העולם לא ניצב בפני סכנת רעב משמעותית מזה עשרות שנים.

כל זה מוביל אותנו למצב כיום. השריפות שפרצו בקיץ האחרון בשדות החיטה ברוסיה הורידו משמעותית את כמות היבול שנקצרה בשוק הרוסי. רוסיה, הידועה כיצואנית של חיטה לעולם, מצאה עצמה מייבאת דגנים לקראת עונת הזריעה הבאה. כיום, יש חרם ברוסיה על יצוא רוב סוגי הדגנים.

הגשמים בחודשי נובמבר ודצמבר הציפו חלקים גדולים באוסטרליה, וחלק מהחקלאים שכן הצליחו לקצור את החיטה, ראו אותה נרקבת במחסני התבואה בזמן שמי השיטפונות הציפו אותם.

אך הבצורת בפרובינציות הצפון-מזרחיות של סין הן הגרועות ביותר שנראו במאה השנים האחרונות. נכון למועד כתיבת שורות אלה, בבייג'ינג חלפו יותר מ-88 יום מאז רדת הגשם האחרון, ושינוי בדפוס מזג האוויר אינו צפוי בקרוב. בפרובינציית שאן-דונג, הכתה הבצורת ביותר מחצי מהשטח שמשמש לגידול חיטה (כ-20 מיליון דונם) – והמספר גדל, לפי הודעה שפורסמה לאחרונה בלשכת המים הפרובינציאלית.

לדעת מומחים, אם הבצורת בסין תימשך במהלך השבועות הקרובים מבלי שייעשה דבר, תבואת החיטה החורפית, השווה ליותר מ-90 אחוז מכלל תבואת החיטה של המדינה, תיפגע באורח אנוש.

גאו טאי-צאי, סגן מנהל קבוצת מומחים בנושא חיטה במשרד החקלאות של סין, דווקא אומר כי מזג האוויר היבש לא פגע בתבואת החורף עד כה בזכות השקייה מוקדמת שסיפקה לחות לתבואה. אולם, הוא הוסיף כי "ככל שתעלה הטמפרטורה באביב בתקופה שבה החיטה צומחת מהר יותר, עלולים להיגרם הפסדים קשים לתנובה הסופית [...] הפסדים עצומים".

במחוז שאן-דונג ישנם מקומות שבהם לא ירדה טיפת גשם בארבעת החודשים האחרונים. רמת המשקעים במחוז מאז אוקטובר, נמצאת כ-86 אחוז מתחת לממוצע לתקופה זו של השנה. בצורת זו גרמה לממשלים המקומיים להשתמש במשאיות כיבוי אש כדי לספק מים ל-240 אלף תושבי המחוז ולכ-100 אלף בעלי חיים.

השינויים בדפוסי מזג האוויר גם גרמו לגשם מקפיא ולשלג בדרום, באזורים שבדרך כלל נוטים להיות חמים יותר בסין.

על פי נתוני רשות המים של בייג'ינג, בייג'ינג נתונה בבצורת כבר 12 שנה. לפי הערכות, כמות הגשם שאבדה בתקופה זו משתווה לכ-20 מיליארד מטר מעוקב של מים.