קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
התנגדות למובל ים סוף -ים המלח

התנגדות למובל ים סוף -ים המלח

בשל המשבר הכלכלי העולמי, עלויות הפרויקט הגבוהות יתגלגלו על צרכני המים בישראל

 
הבנק העולמי עורך שורת שימועים בנושא  "מובל המים ים סוף – ים המלח". השימוע מתמקד בהשלכות האפשריות של מוביל תעלת הימים על האקולוגיה היבשתית של עמק הערבה ואגן ים המלח. לטענת ארגון "ידידי כדור הארץ מזה"ת", אשר מתנגד למיזם המוצע על ידי הבנק העולמי, גם בהקשר האקולוגיה הסביבתית, ההשלכות הצפויות של המיזם הרסניות, ועל כן יש צורך מיידי לבחור בחלופה ראויה יותר לפרויקט הנוכחי. טענה נוספת היא כי בעקבות העלויות הגבוהות של הפרויקט, צרכני המים הם אלו שיישאו בעלויות.
 
לקראת שימוע ציבורי בנושא מיזם "מובל המים ים סוף-ים המלח"הזהיר ארגון "ידידי כדור הארץ מזה"ת" מפני ההשלכות של המיזם על כיסו של הציבור.  בארגון טוענים כי בשל העלויות הגבוהות של הפרויקט, כ-15 מיליארד דולר, הציבור הוא זה שיפגע, ומזהירים מפני התייקרות מחירי המים, הרבה מעבר למחירם היום. גדעון ברומברג, מנכ"ל ידידי כדור הארץ מסביר כי: "בראשית הפרויקט, העלויות הוערכו בכ- 5 מיליארד דולר, אולם כיום הסכום עומד על 15 מיליארד דולר. עוד נטען כי מדינות העולם יממנו סכום זה, אולם לאור המשבר הכלכלי העולמי, אופציה זו אינה קיימת עוד, כך שמי שישלם את עלויות הפרויקט הם צרכני המים בישראל. אם הציבור חושב שהיום מחירי המים גבוהים, בעתיד הוא ישלם פי כמה."
 
בארגון גם חוששים מפני ההשלכות על האקולוגיה היבשתית של עמק הערבה ואגן ים המלח, וסבורים כי המיזם, במתכונתו הנוכחית יגרום להרס סביבתי קשה ובלתי הפיך באזור הערבה.  לטענתם, הפיתוח הנדל"ני הצפוי יהרוס את אופיו של האזור ויפגע בערכי הטבע. מירה אדלשטיין, רכזת פיתוח משאבים, טוענת כי: "מטרתם של יוזמי הפרויקט, בראשם יצחק תשובה, נבעה מלכתחילה מתוך שיקולים כלכליים. האזור יהפוך לאזור נדל"ני המייצר עבורם רווחים, תוך פגיעה מוחלטת בערכי הטבע והסביבה, וללא התחשבות בציבור הרחב."
 
טענה נוספת אשר מעלים בארגון היא כי בנייה של הצינור על הקרקע יחלק את הערבה לשניים, ובכך ישבור את הרצף האקולוגי וימנע מהחי והצומח להמשיך לחיות בדרך הטבעית להם, מה שיגרום להפרת האיזון הטבעי של האזור. נוסף על כך, קיימת סכנה לאיכות מי התהום והאקוויפר אשר יאיים על המשך קיום החקלאות באזור.