קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
השר לנדאו נגד ממשלת ישראל

השר לנדאו נגד ממשלת ישראל

המציאות אותה אנו חווים בימים אלו מאלצת את ממשלת ישראל לבצע חשבון נפש רציני ועמוק לגבי משק האנרגיה שלה

 
 
השר לנדאו תוקף את הממשלה בה הוא חבר:
להלן  דברים שמסר שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו:
 
 
" מדינת ישראל ערוכה ומוכנה לכל תרחיש של הפסקת הזרמת הגז הטבעי, וכפי שנוכחנו לדעת, עד עכשיו על אף תקלות שונות, שעיקרן בלתי צפויות, אספקת החשמל הסדירה נמשכת. זאת, בזכות ההיערכות והמוכנות של משרד התשתיות הלאומיות וגופי הסמך שתחת אחריותו. אבל, אנו חייבים לזכור - לכל הדברים הללו יש מחיר - כלכלי וסביבתי...מי שמונע בניית תחנות כוח שיש ביכולתן לפעול באמצעות פחם, מקבל היום תחנות שנאלצות לפעול באמצעות סולר ומזוט - דלקים מזהמים, רעילים ויקרים פי כמה. מי שבהתנהלותו מעכב את פיתוח מאגרי הגז הטבעיים של ישראל, שלא יתפלא שהוא קם בוקר אחד למציאות שבה לישראל אין גז טבעי - לא מקומי, ולא מיובא. מי שנלחם בהקמת נקודת נחיתה ותשתית הולכה צפונית לגז הזה, עוד ימצא עצמו במציאות שבה תקרית ביטחונית, איתני הטבע, או טעות אנוש ימנעו מאיתנו את האפשרות להבטיח את המשך אספקתו הסדירה למשק...יש לי מחויבות מלאה כלפי הציבור לאספקת חשמל אמינה, זמינה ונקייה ככל שניתן. היום המציאות מדברת. הגיע הזמן שמשרדי הממשלה יתכנסו ויעניקו את העדיפות ההכרחית למשק האנרגיה".
 
 להלן הדברים המלאים שאמר היום השר:
 
"ראשית, אני מבקש לחזור ולהדגיש כי מדינת ישראל ערוכה ומוכנה לכל תרחיש של הפסקת הזרמת הגז הטבעי, וכפי שנוכחנו לדעת, עד עכשיו על אף תקלות שונות, שעיקרן בלתי צפויות, אספקת החשמל הסדירה נמשכת. זאת, בזכות ההיערכות והמוכנות של משרד התשתיות הלאומיות וגופי הסמך שתחת אחריותו. אבל, אנו חייבים לזכור - לכל הדברים הללו יש מחיר - כלכלי וסביבתי. אנחנו נאלצים להשתמש היום בדלקים מזהמים ויקרים מכיוון שנעצרו פרוייקטים חשובים כמו התחנה הדו דלקית באשקלון. הממשלה מערימה קשיים על פרוייקט 'תמר' ונדחתה הקמת נקודת קליטה צפונית לגז.
 
המציאות אותה אנו חווים בימים אלו מאלצת את ממשלת ישראל לבצע חשבון נפש רציני ועמוק לגבי משק האנרגיה שלה והדרך בו התייחסה אליו עד היום. לא רק שאיננו לומדים מטעויותינו, אלא אנו ממשיכים להנציח אותן.
 
מי שמונע בניית תחנות כוח שיש ביכולתן לפעול באמצעות פחם, מקבל היום תחנות שנאלצות לפעול באמצעות סולר ומזוט - דלקים מזהמים, רעילים ויקרים פי כמה. מי שבהתנהלותו מעכב את פיתוח מאגרי הגז הטבעיים של ישראל, שלא יתפלא שהוא קם בוקר אחד למציאות שבה לישראל אין גז טבעי - לא מקומי, ולא מיובא. מי שנלחם בהקמת נקודת נחיתה ותשתית הולכה צפונית לגז הזה, עוד ימצא עצמו במציאות שבה תקרית בטחונית, איתני הטבע, או טעות אנוש ימנעו מאיתנו את האפשרות להבטיח את המשך אספקתו הסדירה למשק.
 
הפיגוע בצינור הגז המצרי והפסקת ההפקה מים תטיס, שבעקבותיהן נאלצת חברת החשמל להשתמש, בהעדר כמות מספקת של גז להפעלת תחנותיה, בדלקים מזהמים, מחייבים אותנו להפסיק לייצר עכובים וחבלות בפיתוח משק החשמל. מדינת ישראל חייבת להשיג עצמאות אנרגטית.
 
אני קורא לראש הממשלה לקיים דיון דחוף, במסגרתו תאושר הקמת תחנת הכוח הדו-דלקית באשקלון במסלול ירוק ומהיר. אני דורש מראש הממשלה לקחת אחריות ולדאוג לכך שמשרד האוצר והעומד בראשו יסירו ת החסמים לקידום פיתוח פרוייקט 'תמר' אשר מפורטים במכתב שהציג בפניהם מנכ"ל משרד ראש-הממשלה אייל גבאי באופן מיידי. מכתב, אשר לא זכה עד כה לכל תגובה (המכתב מצ"ב). העדפת רווחים כלכליים לטווח הארוך, על פני צרכי האנרגיה המיידים, גורמת למשק לשלם מחירי עתק במונחי סביבה וכלכלה כבר היום.
 
אני מבקש לחזור ולהדגיש את שאמרנו בעבר - מדינת ישראל אינה יכולה להסתפק בצינור אחד בלבד שיחבר את הגז למערכת ההולכה. המציאות הנוכחית מחזקת את דרישתנו למהר ולהביא לאישור מחודש את מתקן הקליטה היבשתי הצפוני לגז, במקום הבטוח והבטיחותי ביותר, תוך הקפדה על תקנים סביבתיים מחמירים.
  
המאבק להשגת עצמאותנו האנרגטית דורש מאמץ. בורכנו במשאבי הטבע, בורכנו ביכולות לבצע, אך אנו מכשילים את עצמנו בדרך להגשמת התכנית. דרושה פעולה נחושה ומיידית של ממשלת ישראל והעומד בראשה על מנת להבטיח זאת. 
 
יש לי מחוייבות מלאה כלפי הציבור לאספקת חשמל אמינה, זמינה ונקייה ככל שניתן. היום המציאות מדברת. הגיע הזמן של משרדי הממשלה יתכנסו ויעניקו את העדיפות ההכרחית למשק האנרגיה."