קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הפרדת פסולת והתיעלות אנרגטית

הפרדת פסולת והתיעלות אנרגטית

פיילוט ראשון מסוגו בישראל לשילוב יערך בשכונת גבעת האירוסים בנתניה

 
התכנית צפויה לחסוך לתושבים כ-3 מיליון ש"ח בשנה, כ-2,500-3,000 ₪ למשק בית. החיסכון העתידי הצפוי לרשות המקומית רק משכונה זו יהיה לפחות 2 מיליון ₪ בשנה עבור ההפחתה בהיטל הטמנת הפסולת
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         יוצא יוצא לדרך פרויקט ראשון בארץ לשילוב הפרדת פסולת, התייעלות אנרגטית, וכל הפעילות הנדרשת בסביבה הביתית למען איכות הסביבה והפחתת גזי חממה, בשכונת גבעת האירוסים בנתניה. שכונת גבעת האירוסים בנתניה נבחרה להתחיל את פרויקט ההפרדה של פסולת ביתית לפסולת רטובה (שארית מזון) ולפסולת מוצקה (כל שאר האשפה).
 
כל משק בית בשכונה יקבל מיכל אשפה קטן חום בו הוא יכניס את שאריות המזון של בני ביתו. מדובר בשינוי ניכר של הרגלי חיים ותפיסות של משקי הבית. את התהליך מובילים ד"ר רינה דגני, יו"ר קבוצת גיאוקרטוגרפיה ומיכה בראל, מנהל האגף לאיכות הסביבה בעיריית נתניה. התכנית תתנהל בשיתוף נציגי הציבור ומערכת החינוך בשכונה, שכבר עושה רבות להנחלת המודעות הסביבתית לתושבי השכונה.
 
בחודשים הקרובים יקבלו תושבי השכונה הדרכה כיצד לייעל את צריכת החשמל, הדלק, המים שלהם ובכלל ילמדו כיצד הם יכולים לצרוך פחות בתחומים שונים בחייהם. התושבים ילמדו כיצד לבחון מכשירי החשמל חדשים שהם רוצים לקנות, באילו שעות להפעיל מכשירי חשמל ביתיים, באיזו רמת טמפרטורה, מתי כדאי לכבות את המחשב וכמה תחסוך להם כל פעולה וכמובן, כיצד עליהם לצמצם את כמות הנסיעות ברכב, עידוד הליכה ברגל או נסיעה באופניים, איחוד פעילויות במוסדות ציבור וכו'.
 
ד"ר רינה דגני מסבירה שהשכונה הנבחרת לפיילוט חייבת להיבחר בקפידה. התושבים צריכים להיות ברמה המתאימה לקבלת חידושים, שכונה שיש בה נכונות גבוהה של תושבים לתרום לקהילה ולחברה, שתהיה בה מערכת חינוך טובה, שמוכנה להעביר מסרים לתלמידים ולתושבים, כזו היא שכונת גבעת האירוסים בנתניה.
 
השקת הפרויקט נערכה ביום ב' השבוע, בבית ספר רזיאל שבשכונת גבעת האירוסים. במקום נערך מפגש תושבים ראשון עם נציגי עיריית נתניה, גיאוקרטוגרפיה, הרשת הירוקה וחברת החשמל. המפגש כלל הופעת ילדים שעסקה במחזור ובחיים סביבתיים. ניכר היה שהנושא משמעותי עבורם והם כבר יודעים איך לחסוך, למחזר ולשמור על העולם גם עבור הדורות הבאים.
 
אלי דלל, סגן ראש העירייה הדגיש את מחויבותה של נתניה לקדם את איכות חיי התושבים ולדאוג לסביבה, בחיי היומיום, בעסקים ובחינוך.
היטל הטמנת אשפה עומד לגדול בהרבה ואף לשלש את עצמו. לכן יש חשיבות גדולה לכל טון אשפה שנחסך בהטמנה. החיסכון הצפוי בהיטל ההטמנה לרשות רק משכונה זו צפוי להיות לפחות כ- 200 מליון ₪ לשנה.
 
ד"ר דגני מדגישה שהצלחה של תכנית כזו מותנית במחשבה מדוייקת בשילוב והכנה עם כל נציגי העירייה, אלה חייבים להיות ערוכים להתמודד עם תקלות ומתן מענה לכל בעיה שתתעורר.
תושבי השכונה ייהנו בהמשך גם מסדנאות חסכון בחשמל, הפנינג ירוק, מיתוג שכונתי, ושפע של פעילויות קהילתיות הקשורות בנושא.