קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מאבק נגד מפעלי נייר חדרה

מאבק נגד מפעלי נייר חדרה

מינהל מקרקעי ישראל קיבל תלונות בעקבות פלישת המפעל למתחם בשטח 2,600 מ"ר על הגדה הדרומית של נחל, בו בנה מבנים, הכשיר כביש גישה ועוד

 
עמותת "צלול" מבקשת ממנהל מינהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי, לקבל לידיה פרטים באשר לאופן טיפולו בפלישה, שביצע מפעל נייר חדרה לקרקע על גדת נחל חדרה.
 
לטענת עמותת "צלול", ידוע לה שמינהל מקרקעי ישראל קיבל תלונות בנושא זה בעקבות פלישת המפעל למתחם בשטח 2,600 מ"ר על הגדרה הדרומית של נחל, בו בנה מבנים, הכשיר כביש גישה למשאיות והניח צינורות, זאת ללא אישורים מתאימים. הגדר שהוצבה על גדת הנחל מונעת את יכולת הגישה של הציבור לנחל.
 
עוד נודע ל"צלול", כי בספטמבר 2008  קיבל המפעל מהוועדה המקומית לתכנון ולבניה חדרה היתר להקים מכונה גדולה וחדשה (מכונה 8). במסגרת ההיתר התבקש המפעל להרוס את המבנים על גדת הנחל, אך לא עשה זאת עד כה.
 
במכתבה מדגישה עמותת "צלול", כי נחל הוא משאב ציבורי יחידני, שאין לו תחליף, שלציבור זכות מלאה ליהנות ממנו ואין לאפשר למפעלי תעשייה להפקיע זכות זו. הצבת הגדר על גדת הנחל מונעת מהציבור את הגישה לנחל וגורמת לפגיעה בזכות הציבור על משאבי הטבע.
 
לדברי מנהלת קמפיין נחלים בעמותת "צלול", דליה טל: "בשנים האחרונות נעשים מאמצים רבים כדי לשקם את נחלי הארץ שנפלו קורבן לזיהום בשפכים ושימשו כחצר האחורית של מפעלים מזהמים. השבת גדת הנחל לציבור, כמו גם הפסקת הזהום, הם שלבים חשובים והכרחיים במאמצי שיקום אלה".
 
 
 
יש לציין, שבאחרונה ביקשה עמותת "צלול" מהשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, למצות את הדין עם מפעל נייר חדרה בעקבות הזרמת קולחים מזוהמים לנחל חדרה ולחייבו לשדרג את מכון טיהור השפכים שלו. הזרמת הקולחים המזוהמים ארעה בעקבות קריסת מכון הטיהור, שלא הצליח לעמוד בכושר הייצור של המפעל. בתגובה לפנייה זו נמסר לעמותה כי אך לאחרונה קיים המשרד שימוע למנהלי נייר חדרה ובו נמסר כי מפעל נייר חדרה מתנהל באופן רשלני באופן טיפולו בשפכים וכי בכוונת המשרד לעמוד על כך כי המפעל יעמוד בתנאים שהוצבו לו ואם לא יעשה כך, תיסגר באופן מנהלי פעילות "מכונה 8".