קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
עוברים להדברה ירוקה

עוברים להדברה ירוקה

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מעוניין לעודד את הרחבת השימוש בהדברה ירוקה והמשרד בעונה הזו יממן את המעבר

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מעוניין לעודד את הרחבת השימוש בהדברה ירוקה ואם עד עתה הדברה משולבת הייתה באופן חלקי ללא תמיכה ממשלתית הרי שהמשרד בעונה הזו יממן את המעבר בהיקף של 3.5 מיליון שקל לגידולי הפלפל ותות השדה.
מנכ"ל המשרד, וסי ישי מינה ועדת היגוי שתבחן את ההיתכנות המקצועית ותמליץ בהמשך על הרחבת השימוש בהדברה משולבת בגידולי ירקות.
שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד אומרת על ההחלטה: "המשרד ימשיך להעניק למגדלים את הידע המקצועי העדכני ביותר וכן הגדלת הסיוע הכספי, כתמריץ לעבור להדברה ביולוגית".
מה היא הדברה משולבת?
קודם כל מה היא הדברה ביולוגית? אלו שיטות הדברה בה נותנים עדיפות להתפתחות יצורים שמהווים אויבים למזיקים בשדות החקלאות ומשמידים אותם בדרך טבעית ללא שימוש ברעלים כימיקלים. אחד הדוגמאות המצליחות היא התמנשות בעמק בית שאן. התנשמות ניזונים ממכרסמים שלפנים היו מזיקים לשדות הדגנים, מאז התקינו לתנשמות תיבות לקינון בקרבת השדות הן מתגברות לבדן על המכרסמים המזיקים.
הדברה ירוקה משולבת בבתי צמיחה בענפי הירקות היא שילוב בין טיפולים כימיים לבין שימוש בחרקים, המהווים כאמור, אויבים טבעיים לחרקים המזיקים. המטרה היא להקטין את השימוש בחומרי הדברה בענפי החקלאות. במסגרת יעד העל של חתירה לקראת חקלאות מקיימת, משרד החקלאות שם לו כמטרה להגדיל משמעותית את היקף השימוש בהדברה ביולוגית. כך יופחת השימוש בחומרי הדברה כימיים שהם רעלים המזיקים לסביבה.