קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
דירוג בניינים צורכי אנרגיה

דירוג בניינים צורכי אנרגיה

מכון התקנים הישראלי משדרג את התקן לדירוג בנייני מגורים לפי צריכת אנרגיה: חיסכון עד 30% מהצריכה

מכון התקנים הישראלי פרסם להערות הציבור את הצעת רוויזיה לתקן ת"י 5282 חלק 1 דירוג בניינים לפי צריכת אנרגיה: בנייני מגורים.
 
נתוני תקן זה מתבססים על מחקר ותוכנה ממוחשבת, של חוקרי הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, לפיהם יישום הפתרונות המפורטים ברוויזיה לת"י 5282 חלק 1 יכול להביא לחיסכון ממוצע צפוי של עד 30% מצריכת האנרגיה, לעומת צריכת האנרגיה של בנייני מגורים המתוכננים בהתאם לדרישות חובה לפי תקנות התכנון והבנייה.
 
ת"י 5282 חלק 1 דן בשיטות לדירוג יחידות דיור בלבד ושל בבניין מגורים כולו לפי צריכת האנרגיה הנדרשת להגיע לתנאי נוחות. התקן מאפשר לדרג יחידת דיור ובניינים קיימים וחדשים.
 
הנחיות התכנון או בדיקתם של בנייני מגורים, לצורך קביעת הדירוג האנרגטי שלהם, נקבעים לפי אזור האקלים שבו נמצא הבניין, מעטפת המבנה, האוריינטציה של החזית עם מערכת הזיגוג של הדירה הנבדקת ופרמטרים נוספים המשפעים על צריכת האנרגיה של הדירות והבניינים.
 
דני גולדשטין, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי: "כפי שיש דירוג אנרגטי למוצרי חשמל כך יהיה עם בתי המגורים. הצרכן יוכל לדעת אם הוא קונה דירה חסכונית באנרגיה".
 
בעת רכישת דירה, גם אם היא מוגדרת כדירה ירוקה, יש לבדוק את הדירוג האנרגטי של הדירה, וזאת מאחר ובאותו הבניין יכולות להיות דירות עם דירוגי אנרגיה שונים, בהתאם לפרמטרים כגון: כיווני מערכת הזיגוג.
 
ככל שצריכת האנרגיה המחושבת הנדרשת לאקלום בתנאים סבירים של שימוש ביחידת דיור ובמערכות הצורכות אנרגיה קטנה יותר, הדירוג האנרגטי של יחידת דיור גבוהה יותר. על פי התקן הדירוג הגבוה ביותר הוא A ולאחריו B, C,D,E ו F המציין בניין שנכשל.
 
השינויים העיקריים בהצעת הרוויזיה הנוכחית של התקן:
·        קיימת אפשרות לדרג גם בנייני מגורים קיימים שעוברים "שדרוג אנרגטי" לחיסכון בצריכת האנרגיה כגון: בידוד מעטפת הבניין, שינוי מערכת הזיגוג, הוספת הצללות, ניצול אוורור לילה וכו'...
·        הורחב דירוג הדירות והבניינים ל 5 דירוגים (במקום 2): יהלום, פלטינה, זהב, כסף וארד.