קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
ליברליזציה ביפן בתקנות אנרגיה

ליברליזציה ביפן בתקנות אנרגיה

ממשלת יפן מציגה תוכנית לרפורמה חוקתית נרחבת כחלק מיוזמה לליברליזציה בסחר

הממשלה היפנית מכינה יוזמת דה-רגולציה חדשה אשר תסלול את הדרך להשתתפות המדינה בשיחות על הסכם "השותפות הכלכלית האסטרטגית הטרנס-פאסיפית" במרחב האוקיינוס השקט (TPP)
תכנית הרפורמה החדשה תפעל להחיל דה-רגולציה במספר תחומים עיקריים בהם תחומי האנרגיה, המזון והתרופות; בנייה, תעבורה אווירית של מטען; חקלאות; כלי רכב; תעשיית ההימורים בסקטור הפרטי ועוד.
תת הוועדה לנושא זה, המדווחת לקבינט ראש הממשלה נאוטו קאן, פרסמה באחרונה דו"ח ביניים המכיל את התקנות. הדו"ח הדגיש את חיוניותן של רפורמות הקשורות באסטרטגיות עסקיות יפניות באזור אסיה בתחומי השירותים הפיננסיים; תקנות ירוקות, חדשנות טכנולוגית וחדשנות במדעי החיים.
תשע מדינות, כולל ארצות הברית, נושאות ונותנות בימים אלו על הסכם סחר מקיף במסגרת ה-TPP,במסגרתו יוסרו מרבית מחסמי הסחר באזור זה. המדינות האחרות הן אוסטרליה, ניו זילנד, פרו, צ'ילה, ברוניי, סינגפור, ווייטנאם ומלזיה.
כאמצעי לפיתוח יחסי הגומלין עם אסיה, הציע הדו"ח להגמיש תקנות למתן אישורים, קידום הסכמי שמיים פתוחים, הפרטה של מערכת פיקוח התעבורה האווירית; ליברליזציה של נחיתות בשדות תעופה ושימוש באגרות; פישוט הליכים בתעופה הכללית; קידומה של הכרה הדדית בתקנות כלי הטיס וצוותי האוויר עם ארצות הברית והאיחוד האירופי.
בעניין חקלאות והחייאתה של הכלכלה המקומית, קרא הדו"ח לבחינתה מחדש של מדיניות הסחר של יפן; הקלה על הרגולציות כדי לאפשר ייצור בבקבוקים של מיצי פירות בלתי-מחוממים; הסרת הגבלות ייבוא של מוצרים הנגזרים מבקר, צאן ועיזים מהאיחוד האירופי; ומבחר תקנות הקשורות ביערנות.  הדו"ח לא התייחס להגבלות ארוכות השנים של יפן על ייבוא מוצרי בקר מארצות הברית.
בעניין חדשנות ירוקה הדו"ח קובע כי יש להקל או לבחון מחדש היתרי פיתוח עבור שטחי יערנות ואדמות חקלאות; התקנתם של מחוללי חשמל הידרואלקטריים קטנים בפארקים לאומיים; והן התקנתו של ציוד אנרגיית שמש שטחים ירוקים. בתחום כלי הרכב, הלוקח חלק בחדשנות הירוקה, מודגש הצורך לבנות תחנות טעינה מהירה עבור כלי רכב; בחינה מחדש של  הטיפול במצברי ליתיום-יוני; עידוד התקנתו של ציוד אנרגיה סולרית ביתי; והן התקנתם של מדי צריכת אנרגיה ביתיים.
בתחום החדשנות במדעי החיים, קרא הדו"ח לקידום השימוש בהתקנים רפואיים עבור מחלות נדירות; הבהרת האחריות המשפטית הקשורה בבדיקות של התקנים רפואיים והתקני רוקחות ;והן הקלות בסחר הקמעונאי דרך האינטרנט בתרופות ללא מרשם (OTC).