קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מתקנים חדשים לטיהור שפכים

מתקנים חדשים לטיהור שפכים

העסקה ברמת השרון – על בסיס מודל פיננסי חדש של חלוקת רווחים עם הלקוח כתוצאה מהתייעלות אנרגטית

 
חברת "מפל אנרגיה ירוקה" השלימה התקנה של מערכת טכנולוגית לטיהור מי שפכים בשני מתקני טיהור בארץ, ברמת השרון וביבנה. המתקנים מנוהלים ומופעלים על ידי קבוצת ר.ג.א, המתמחה במגוון שירותים אקולוגיים ומונציפליים.
 
מתקן הטיהור ברמת השרון ממוקם בסמוך לצומת מורשה, ונחשב לאחד המתקדמים בארץ. הוא מטפל בכ-3.5 מליון קוב מים לשנה, כאשר כמעט כל המים מוזרמים לאחר טיהורם לנחל הירקון, ואילו היתר מיועדים להשקיית שטחים חקלאיים. המתקן הינו בין הראשונים בארץ שעומדים ברמת איכות המים הנדרשת על פי תקנות ועדת ענבר אשר קבעה סטנדרטים חדשים לאיכות מים מטוהרים. המכון לוקח חלק בתוכנית "גאולת הירקון", שמטרתה להשיב למרבית קטעי הנחל מי קולחים ברמת טיהור גבוהה מהנוכחית.
מכון טיהור השפכים ביבנה הוקם על ידי חברת ר.ג.א. שטאנג בשיטת BOT (בניה, הפעלה ותחזוקה) ומתוכנן לטפל בכמות יומית ממוצעת של  3 מליון קוב בשנה לתקופה של 25 שנה.
 
לדברי רובי ונונו, יו"ר קבוצת ר.ג.א.: "פעילותו של מכון טיהור שפכים דורשת כמות אנרגיה רבה, במסגרת החדרת החמצן למים כחלק מתהליך הטיהור. הבחירה במערכת של 'מפל' מאפשרת לנו לצמצם באופן משמעותי את עלויות צריכת החשמל, תוך המשך שמירה על איכות מים גבוהה, המבטיחה מים מטוהרים לחקלאות ולנחל הירקון."
 
לדברי דודי עזורי, מנכ"ל מפל: "המודל הפיננסי החדש שפיתחה מפל איפשר לחברת ר.ג.א לשדרג את המט"ש ללא כל השקעה כספית מצידה. חברת מפל התקינה את המערכת ללא עלות מצד הלקוח, ושתי החברות מתחלקות ברווחים הנובעים מהחיסכון באנרגיה, המוערך בלפחות כ-50% מעלויות צריכת החשמל." עוד הוסיף, כי "מדובר במודל מקובל בשוק ההתייעלות האנרגטית בעולם, והוא מתאים אך ורק למערכות שאכן מביאות לחיסכון משמעותי באופן מוכח." לדברי עזורי, האתגר שעליו עונה המערכת של מפל, ואשר מתבקש בשוק כיום, הוא בעיקר ייעול צריכת האנרגיה שדורש תהליך טיהור המים.
 
המערכת של מפל אינה מותקנת על קרקעית המאגר או הריאקטור, לכן ניתן להתאים אותה לכל מתקן טיהור, ונחסך הצורך בהקמת מתקן טיהור חדש ויקר ובניית מתקני בטון יקרים. עלויות התפעול והאחזקה נמוכות (הפחתה מובטחת של עד כ-70% בעלויות התפעול והתחזוקה), מאחר שמדובר ביחידות צפות וניידות שהטיפול בהן אינו מצריך לרוקן את הבריכה או המאגר.
יתרון נוסף בשיטה, שהיא מונעת זיהום סביבתי כיוון שהיא מייתרת את הצורך בריקון מים מזוהמים מבריכות או מאגרים אל נחלים או אל הים בזמן תיקון המערכת, כפי שקורה לעיתים בשיטה הקונבנציונלית.
 
מייסדי החברה הם: חנוך מגן – ממציא הטכנולוגיה, דוד עזורי, וזאב פישר. המערכת של מפל כבר פועלת בהצלחה ב-22 מתקני טיהור שפכים בארץ ובעולם. בחו"ל, הותקנו מערכות של מפל, בין היתר בפרו ובאנגולה - אפריקה. כמו כן, מתקיימים מגעים מתקדמים עם תאגידי המים באנגליה, ודרום אפריקה. הטכנולוגיה של מפל נבחרה לאחרונה לשמש בפרויקט לפתרון בעיית טיהור מי שפכים ברשות הפלסטינית - יוזמה איטלקית-פלסטינית-ישראלית בהיקף שאמור להגיע לכ-400 מליון אירו. השיטה של מפל נמצאה מתאימה, כיוון שהיא אינה מחייבת הקמת מתקן טיהור יקר מבטון או שימוש במערכות מורכבות ועתירות תקציבים. לאחרונה גייסה מפל 9 מליון ₪ מקרן השקעות פרטית היושבת בלונדון לצורך הרחבת הפעילות לשווקים בינלאומיים.
חברת "ר.ג.א. טיהור שפכים ומים" מתמחה בבניה והפעלה של מכוני טיהור שפכים. בבעלותה הזכויות לניהול, תפעול וזכויות למכירת מי קולחין מטוהרים במתקני טיהור ברמת השרון, ביבנה ובכפר חיטים ליד הכנרת. החברה שייכת לקבוצת ר.ג.א., המונה מספר חברות המתמחות בענף איכות הסביבה, לרבות טיהור שפכים, נקיון רחובות וכבישים, פינוי אשפה, ייבוא ומכירת מוצרים וטכנולוגיות אקולוגיים, ליסינג מימוני, נדל"ן ועוד.