קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מדריך לרכישת מזגן אוויר

מדריך לרכישת מזגן אוויר

שאלות ותשובות בכל הנוגע לרכישת מזגן ולטיפים בחיסכון חשמל, כסף ואנרגיה

צביקה פולישוק, מנכ"ל חברת מודבל, לפתרונות מיזוג  חסכוניים למגורים, בנייה רוויה ובתים פרטיים, עונה על שאלות בתחום מיזוג אוויר ומציע, טיפים מקצועיים שיעזרו לעבור את הקיץ בצורה נעימה וחסכונית יותר.
איך להתאים את המזגן לשטח הדירה?
"אם הינך מעוניין למזג חדר או חלל אחד, המזגן המתאים ביותר הינו מזגן עילי.
אם הינך מעוניין למזג מספר חללים בדירה והינך מתגורר בדירה חדשה בה מיקום היחידה החיצונית מוגבלת למסתור כביסה, האפשרות היחידה העומדת לרשותך הינה מערכת מרכזית על סוגיה.
במידה ולא קיימת בעיית מיקום מנועים, אזי הפתרון המומלץ הינו התקנת מזגנים עיליים בודדים".
 
מהו סוג המזגן שמתאים לנו?
כיום מערכות המיזוג הפופולאריות ביותר הינן המערכות המרכזיות והמזגנים העיליים, לעומת זאת, מזגני חלון או רצפה הולכים ונעלמים מהמפה.
אם אין הגבלת מקום עדיף לרכוש יח' מיזוג עילי תוך שימת לב למיקום אסתטי ונסתר ככל האפשר של יח' המנוע. בבדיקת עלות תועלת, זו האפשרות העדיפה מבחינת מחיר פשטות שירות ועלות תועלת מירבית.
מגבלת מקום בבניה רוויה (רב קומות) מחייב מיקום יח' המנוע/מעבה באזור המסתור, כאשר המזגן העילי מוגבל למיקום במסתור של עד 2 יח' מנוע (תוספת מנועים תנטרל את המנועים האחרים ותחסום את המסתור).
מגבלת המקום במסתור מאפשרת התקנת מזגן שונים:
·        מיני מרכזי
·        מולטי רב מאייד
·        אינוורטר
·        VRF
כאשר הבחירה ביניהם היא בחירה משנית המותנית בעלות תועלת.
באופן בסיסי מחירי המזגנים והתפוקות שלהם יאפשרו לנו בחירת עלות תועלת מירבית בהנחה שכולם יעילים וזאת באפיון של מיזוג דירת 5 חדרים כלהלן:
 
סוג המזגן
מיני מרכזי
מולטי רב מאייד
אינוורטר
V.R.F
יעילות ויתרון
תפוקה
עד 57000 BTU
מ- 68000 BTU ומעלה
עד 52000 BTU
 
מולטי רב מאייד
מחיר
סביר
סביר
גבוה ממחיר מיני מרכזי ב -25%
גבוה ממחיר אינוורטר ב -25%
מיני מרכזי מולטי רב מאייד
שיטת הפעלה
מופעל כל הזמן ביח' מדחס ראשית ופיזור לכל יח' דיור בנפרד
רב מדחסי המופעל בכל יח' דיור בנפרד
מופעל כל הזמן ביח' מדחס המתאימה למס' יח' דיור
מופעל כל הזמן ביח' מדחס המתאימה למס' יח' דיור
מולטי רב מאייד
חסכון בחשמל
הפעלה תמידית ומתמשכת של המדחס הראשי
הפעלה חסכונית המותנית במספר יח' הדיור הנדרשת
מופעל כל הזמן ביח' מדחס המתאימה למס' יח' דיור
מופעל כל הזמן ביח' מדחס המתאימה למס' יח' דיור
מולטי רב מאייד
שירות
פשוטה וחסכונית
פשוטה וחסכונית של כל יח' דיור מדחס בנפרד
יקרה עד כדי עלות יח' מיזוג חדשה
יקרה עד כדי עלות יח' מיזוג חדשה
מולטי רב מאייד
 
 
מה ההבדל בין מגוון המזגנים?
לדברי צביקה פולישוק, מנכ"ל חברת MODBEL   קיימים מספר סוגים ושיטות מיזוג אוויר.
·        המזגנים העיליים- רובם קולטים את אותם הפונקציות, כאשר השוני במחיר נובע משם היצרן/היבואן.כיום כ- 90% מהמזגנים של כל החברות כולל המובילות והידועות מגיעים מסין. בשוק הסיני, היצרנים משתמשים באופן עקרוני באותם מרכיבים פנימיים, כך שבמקרה של תקלה בעתיד, אין בעיה לכל טכנאי לתת שירות למזגן ללא כל קשר ליבואן.
·        המזגן המרכזי - מאפשר מיזוג של מספר חללים באותה פעולה. ליחידה זו יתרונות וחסרונות די בולטים: יתרון אחד הינו מיזוג של כל חלל הדירה בעת ובעונה אחת, אך לא תמיד בטמפרטורה הרצויה לנו. בעיה זו ניתנת לפתרון בעזרת "דמפרים", אשר מצד אחד שולטים בטמפ' בכל חדר ע"י סגירת התריס לחלל הרצוי לפי דרישה, אך מצד שני, לא נותנים לנו חסכון בצריכת החשמל של היחידה הראשית.
·        דגם אינוורטר - הינו שיטה נוספת של מזגנים עיליים ומרכזיים.
האינוורטר הינו מזגן בשינוי המדחס הממוקם ביחידה החיצונית. מדחס זה מאפשר חסכון בחשמל היות והוא עובד בשיטה של התאמה לדרישת המיזוג. כלומר, בדרישה למיזוג דירה שלמה, המדחס יעבוד בתפוקה מלאה. ואילו אם נרצה למזג חלק מהדירה,המדחס יעבוד בצורה חלקית.
הדבר נשמע מבטיח, אך אם נרד לעומק נמצא שלא כך. מערכת מרכזית בעלת מדחס אינוורטר נושאת בחובה שאלות רבות כגון: היכן נמצא התרמוסטט? האם קיים בכל חדר או שיש תרמוסטט מרכזי אחד? מה קורה למיזוג הדירה במקרה של תקלה? מה עלות היחידה לעומת יחידה רגילה בעלת מדחס רגיל? מהי עלות האחזקה בתום תקופת האחריות? ועוד מגוון שאלות נוספות.
 
לדברי צביקה פולישוק מנכ"ל חברת מודבל : "על מנת שלא להלאות אתכם באינפורמציה ובהשוואות, היות וכידוע- כולם טובים ומושלמים, אציג בפניכם את יחידת המולטי, יחידת מיזוג המיוצרת באחד המפעלים מהמובילים בסין ומיובאת לארץ על ידי חברת "מודבל-יזמות" שבבעלותי.
מניסיוני, כאשר אני מגיע ללקוח חדש, תמיד הבקשה הראשונה הנדרשת הינה – "אני מעוניין בשליטה בטמפ' בכל חדר וחסכון בצריכת החשמל", לכן, אציע את מזגן המולטי.
מזגן המולטי, הינו השילוב המנצח מבין המערכות הקיימות בשוק ועונה על דרישות הלקוח בצורה אופטימלית. המזגן בנוי מיחידה חיצונית אחת, בעלת אפשרות מיזוג של עד 5-6 חדרים כל אחד בשליטה נפרדת, זאת בעזרת מערכת מיזוג נפרדת, המופעלת על ידי אותו מספר של מדחסים כפי שיש ביחידות קצה. יחידות הקצה יכולות להיות אחת ממגוון יחי' המזגנים העיליים שברשותנו, או לחלופין, יחי' נסתרות כגון המיני מרכזי".