קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
השפעת עיכוב הגז ממצרים על המחירים

השפעת עיכוב הגז ממצרים על המחירים

מנכ"ל חברת החשמל: אם הזרמת הגז המצרי לא תהיה כסדרה החשמל יתייקר ב-15% עד 30%

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, קיימה היום לבקשתו של ח"כ רוברט טיבייב דיון בהפסקת אספקת הגז ממצרים. בפתח הדיון התייחס היו"ר שאמה-הכהן לנושא ואמר כי הוא חושש שעצירת האספקה עלולה ליצור מונופול גז. ח"כ טיבייב ביקש לברר האם לא כדאי להפסיק את ההסכם עם המצרים.
סגן הנשיא של קבוצת מרחב, ד"ר נמרוד נוביק, אמר כי תיקון הצינור הושלם כבר ב-5 במאי. הוא הוסיף כי "מצרים מעדיפה לא לחדש את ההזרמה ולפעול קודם לשדרג את האבטחה". הוא הסביר לחברי הוועדה כי הפיגוע התרחב במיקום שהוביל להפסקת הזרמת הגז גם לירדן, סוריה ולבנון. "לפי מידע לא רשמי שיש לנו, תשתית האבטחה כבר טופלה או שהטיפול בה עומד לפני סיום", אמר ד"ר נוביק.
"הצפי של מקורותינו בקהיר הוא שההזרמה תחודש בתוך ימים", הוסיף ד"ר נוביק. "בשום שלב לא ניתנה הנחיה שלא לחדש את ההזרמה, אבל הפקידים הממונים במצרים פוחדים לקחת החלטות לא פופולאריות ויש בעיה בקבלת ההחלטות בקהיר". ד"ר נוביק התייחס גם לסוגיית המחיר ואמר כי ממשלת מצרים ביקשה לעדכן את המחיר אבל החברה סירבה. "המחיר ש-EMG משלמת עודכן ב-2009 והוא הגבוה ביותר מבין כל גורמי יצוא הגז ממצרים וכפול מהמחיר שמשלמת ירדן", אמר ד"ר נוביק.
ד"ר נוביק הוסיף כי הוא מעריך שהשלטונות במצרים הבינו את הרמז של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שאמר שהסיוע למצרים מותנה בעמידה בהסכמי העבר. הוא אף אמר כי השותפים האמריקאים בחברה הגישו לממשלת מצרים דרישה לבוררות בינ"ל בוושינגטון, במסגרת ההסכם הגנת השקעות. לדבריו, "השותפים הזרים נחושים להגן על השקעותיהם וממשלת מצרים מבינה שהפרת ההסכם תניב תביעות של מיליארדים".
מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, אמר כי הגז הטבעי הוא המקור הטוב ביותר להפקת אנרגיה והמדינה צריכה להתגייס לטובת הנושא. הוא הסביר לוועדה כי אם ההזרמה לא תחודש ההוצאה של חברת החשמל לייצור חשמל תעלה ב-2011 2.5 עד 3.5 מיליארד שקל וב-2012 ההוצאה תעלה ב-6 עד 8 מיליארד שקל. לדבריו, המשמעות היא שמחיר החשמל יעלה ב-15% עד 30%. יו"ר רשות החשמל, אמנון שפירה, הצטרף לדברים ואמר כי "בתרחיש שאין גז מצרי עד סוף השנה מדובר על עלייה של 16% בתעריף החשמל".