קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
מתחדשת הספקת הגז ממצרים

מתחדשת הספקת הגז ממצרים

מזהירים כי אם יהיו הפסקות בהספקה יתייקר מחיר החשמל בארץ

לאחר תקופה ארוכה של הודעות סותרות  ואי בהירות מתחדשת הספקת הגז  ממצרים לישראל.
עם זאת חוגים בענף מביעים חשש לאי יציבות  צפויה בעתיד בתחום זה.
בתוך כך אמר סג
ן הנשיא של קבוצת מרחב, ד"ר נמרוד נוביק, כי תיקון הצינור הושלם כבר ב-5 במאי. הוא הוסיף כי "מצרים העדיפה לא לחדש את ההזרמה ולפעול קודם לשדרג את האבטחה". הוא הסביר לחברי כנסת  כי הפיגוע התרחב במיקום שהוביל להפסקת הזרמת הגז גם לירדן, סוריה ולבנון.
"המחיר ש-EMG משלמת עבור הגז עודכן ב-2009 והוא הגבוה ביותר מבין כל גורמי יצוא הגז ממצרים וכפול מהמחיר שמשלמת ירדן", אמר ד"ר נוביק.
ד"ר נוביק הוסיף כי הוא מעריך שהשלטונות במצרים הבינו את הרמז של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שאמר שהסיוע למצרים מותנה בעמידה בהסכמי העבר. הוא אף אמר כי השותפים האמריקאים בחברה הגישו לממשלת מצרים דרישה לבוררות בינ"ל בוושינגטון, במסגרת ההסכם הגנת השקעות. לדבריו, "השותפים הזרים נחושים להגן על השקעותיהם וממשלת מצרים מבינה שהפרת ההסכם תניב תביעות של מיליארדים".
מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, אמר כי הגז הטבעי הוא המקור הטוב ביותר להפקת אנרגיה והמדינה צריכה להתגייס לטובת הנושא. הוא הסביר לוועדת הכלכלה של הכנסת  כי אם ההזרמה לא תחודש ההוצאה של חברת החשמל לייצור חשמל תעלה ב-2011 2.5 עד 3.5 מיליארד שקל וב-2012 ההוצאה תעלה ב-6 עד 8 מיליארד שקל. לדבריו, המשמעות היא שמחיר החשמל יעלה ב-15% עד 30%. יו"ר רשות החשמל, אמנון שפירה, הצטרף לדברים ואמר כי "בתרחיש שאין גז מצרי עד סוף השנה מדובר על עלייה של 16% בתעריף החשמל".