קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
העלאה בסתר של  מחיר החשמל

העלאה בסתר של מחיר החשמל

עקב אדישות הצרכנים - חברת החשמל בגירעון?! הציבור ישלם יותר!

 
 
     הרחק מעין הציבור, החליטה רשות החשמל, על שינוי מנגנון קביעת תעריפי החשמל. באתר האינטרנט שלה, קראה לציבור, להגיע לשימוע. אך בהיעדר פרסום, איש לא הופיע בפניה. השינוי קובע, שמאפריל 2012, צרכנים במתח נמוך שצורכים יותר מ-40 אלף קוט"ש בשנה החולפת (מאפריל 2011), יועברו לתעריף תעו"ז (תעריף עומס וזמן), המאפשר תמחור צריכה מדויק לפי שעות. המשמעות – התייקרות ניכרת של החשמל. בדיון היום ג' בוועדה לפניות הציבור, לא הוצגה תמונה מלאה ומעודכנת של התעריפים השונים. השינוי כאמור, רטרואקטיבי (מלפני כחודשיים וחצי) לגבי צרכנים, שאינם מודעים אליו כלל.  
     יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), קבל על-כך שלא ניתנה הזדמנות אמיתית לציבור להשמיע את עמדתו ועל שלא הוצגו ממצאי מחקר ותעריפים מדויקים לצרכנים, בטרם החלטת השינוי. מקלב טען, ש"כל המהלך נועד לכסות את הגירעון התקציבי של חברת החשמל". מקלב: "בכסות של חסכון באנרגיה ושימוש מושכל בחשמל, מחפים על חוסר היעילות של חברת החשמל. בפועל מעלים את מחירי החשמל". עוד ציין, ש"קבוצת הצרכנים הנפגעת מהשינוי כוללת, בין השאר, בתי ספר ובתי תפילה, ששעות הפעילות שלהם הן דווקא בשעות השיא, אז מה מצפים? שתלמידים יגיעו לבית ספר בשעות הלילה?". מקלב קרא להחרגת מוסדות שאין ביכולתם לשנות את שעות פעילותם משיטת התמחור החדש והודיע, שיפנה לשרי התשתיות והרווחה לצורך כך. עוד קרא, שלא להחיל את השינוי רטרואקטיבית.
     יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר ש"השינוי יוביל לפיצוץ בין הכנסת לממשלה. חברי הכנסת יתאגדו לבלימת המהלך". לדבריו, "ישראל הפכה למדינה אכזרית, שפוגעת דווקא בחלשים. מעלים את מחירי המים, את הבלו על הדלק ואת שאר המיסים העקיפים ועכשיו רוצים להעלות את תעריפי החשמל". גפני, שקבל גם הוא על-כך שבפועל לא התקיים שימוע, דרש להופיע בפני רשות החשמל להבעת התנגדותו.
     סמנכ"ל כלכלה במרכז השלטון המקומי, אריה מצליח, קבל על היעדר נתונים ועל השלכות השינוי. לדבריו, הרשויות המקומיות נושאות בחלק לא מבוטל של עלויות החשמל של מוסדות ציבור. מבדיקה אקראית שערך, עולה שהנפגעים העיקריים יהיו בתי ספר. מצליח קרא למערכת החינוך להתנגד למהלך.
     מ"מ ראש עיריית אלעד, ומחזיק תיק החינוך בעיר, הרב שלמה אורלנסקי, שפנה לוועדה, אמר שמדובר בגזירה שברור מראש שהקבוצה הרלוונטית, בעיקר מוסדות ציבור כבתי ספר ובתי כנסת, איננה יכולה לעמוד בה. "המעבר לתעו"ז, נעשה באמתלה של חסכון והתייעלות, אך כיצד יוכלו בתי ספר להתייעל כששעות פעילותם דווקא בשעות השיא, בין שמונה בבוקר לארבע אחר הצהריים" תהה.
     מנהל תחום כלכלה במשרד התשתיות, דורון אהרון, אמר ש"משרד התשתיות שוקד על צמצום הצריכה האנרגטית, כנהוג בעולם ועל-כן יש כוונה לעבור לשיטת תמחור מדוייקת, להכוונת הצרכנים לצריכה נכונה". 
     ראש אגף צרכנות ברשות החשמל, מירב יוסף, אמרה ש"החוק קובע עיקרון עלות, לפיו כל אחד משלם את עלות ייצור החשמל שהוא צורך וכי זה בדיוק הדבר שעושה תעריף תעו"ז. בעתיד, כולם יעברו לתעו"ז".