קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הממשלה לא מממנת מחקרי קרינה

הממשלה לא מממנת מחקרי קרינה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ קיימה דיון דחוף בנושא הודעת ארגון הבריאות העולמי כי השימוש במכשירי טלפון ניידים עלול להגביר את הסיכוי לחלות בסרטן

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) קיימה  דיון דחוף במסגרת יום הסביבה בכנסת, בנושא הודעת ארגון הבריאות העולמי כי השימוש במכשירי טלפון ניידים עלול להגביר את הסיכוי לחלות בסרטן.
ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה) הודיעה בדיון כי תניח היום על שולחן הכנסת הצעת חוק, לפיה יינקטו צעדים על מנת ליידע את הצרכנים בדבר הסכנות הטמונות בשימוש מוגבר בטלפון נייד, בהם אזהרות בולטות, מידע על מידת הקרינה הנפלטת מהמכשיר בכל רגע נתון, מידע השוואתי על קרינת מכשירים שונים ורמות קרינה באזורים שונים בארץ. בנוסף, יחייב החוק את אישור הממשלה והכנסת במכירת טכנולוגיות חדשות שיהיו להן השפעות על הציבור.
מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), אמרה בדיון: "כשם שנהיגה ברכב היא מסוכנת, אך לא עולה על דעתנו לאסור אותה, אלא לנקוט באמצעי בטיחות כמו חגירת חגורה, כך גם לגבי טלפונים ניידים: יש לנקוט בזהירות מונעת. עם זאת, אני קוראת לבתי הספר לאסור שימוש בטלפונים הניידים בשטח בית הספר".
ח"כ חנא סוויד (חד"ש), מיוזמי הדיון: "בל נשכח את הנזקים הסביבתיים שגורמות הקרינה והאנטנות, וגם את הנזקים האתיים: ההתנהלות היומיומית הבלתי פוסקת דרך המכשירים הניידים, שגורמת לא אחת לאי נעימויות".
פרופ' סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה: "לדעתי אין לאסור הכנסת טלפונים ניידים לבתי הספר, כי זו גזירה שהציבור יתקשה לעמוד בה. יש לעבוד על מסרים חיוביים עם התלמידים: איך להשתמש נכון במכשיר. זה אבסורד מוחלט שהמדינה לא מקצה משאבים ותקציב לקיום מחקרים בנושא סכנות הקרינה מהטלפונים הניידים. כל המחקרים שביצעתי עד כה היו במימון חוץ".
ד"ר סטליאן גלברג, ראש אגף הקרינה במשרד איכות הסביבה: "אנחנו מתעדכנים מדי יום עם ארגון הבריאות העולמי על עמדותיו בנושאי הקרינה הבלתי מייננת. האמצעי הכי יעיל בהפחתת הקרינה הוא מדבקות ספוג המרחיקות את המכשיר שני סנטימטר מהאוזן. אם מרחיקים כך את המכשיר, החשיפה לקרינה יורדת לאפס".
 
מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוגשו לדיון, עולה כי:
  • ברחבי העולם יש 5.3 מיליארד מנויים לטלפונים ניידים (עלייה של פי 7 בתוך עשור), שהם 76.2 מנויים לכל 100 תושבים.
  • היחס בישראל: כ-126 מנויים לכל 100 תושבים.
  • כבר בשנת 2007 החזיקו 50% מהילדים ובני הנוער בישראל בגילאים 12-15 במכשיר טלפון נייד.
  • הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן הודיעה לפני 3 שבועות כי החליטה לסווג את קרינת הטלפונים הסלולאריים כגורם שייתכן שהוא מסרטן לבני אדם.
  • מחקרים מראים כי נמצאה עלייה של 40% בסיכון לפתח גידול במוח בקרב משתמשי טלפון נייד שמשוחחים חצי שעה ומעלה ביום, או כאלה המשתמשים בטלפון נייד למעלה מ-10 שנים.
מחקר שנערך בישראל מצא עלייה בסיכון לפתח גידולים בבלוטות הרוק אצל אנשים המאריכים בזמן השיחות ובמספרן, ובקרב משתמשים שמרבים בשיחות באזורים כפריים בהם מוצבות מעט אנטנות – מצב המגביר את הקרינה הנפלטת מהמכשיר.