קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
פתרון הקירור האידיאלי

פתרון הקירור האידיאלי

דברים שיש לקחת בחשבון לפני רכישת או השכרת מזגני אוויר ניידים

יונתן רבה
כיוון שמזגני אוויר ניידים הם קטנים, ניידים וחסכוניים באנרגיה ודורשים מעט מאוד התקנה, קל לראות מדוע הם פתרון קירור נייד אידיאלי במקרים בהם מערכות מיזוג אוויר מסורתיות אינן מעשיות או יקרות מידי להתקנה. למרות שהם עדיין דורשות צינור פליטה שחייב להיות מאוורר, מזגני אוויר ניידים, ניידים במובן שאינם דורשים התקנה קבועה, דבר שהופך אותם לאידיאלים לבתים, דירות או משרדים.
בזמן שהרבה לקוחות מבינים שדירוג BTU (ראשי תיבות British Thermal Unit יחידות תרמיות בריטיות מציין יחידת מידה לחום ואנרגיה הדרושה לחימום) של מזגני אוויר ניידים חשוב, ישנם כמה מאפיינים נוספים שאינך מודע להם ויש להביאם בחשבון. הרבה מזגני אוויר ניידים בעלי מאפיינים מתקדמים כמו טכנולוגיית אידוי אוטומטית, שעוני עצר, ואפילו מחממים מובנים. להלן כמה מאפיינים שעליך לשים לב אליהם לפני רכישת מזגן אוויר נייד:

דרישות BTU 

אחד הדברים הראשונים אליהם יש לשים לב כאשר קונים מזגן אוויר נייד הוא המונח BTU או יחידות תרמיות בריטיות. לכל מזגן אוויר יש מספר ליכולת קירור הנע בין 5,000 ל 30,000 BTU, ככל שערך ה BTU גבוה יותר, כך מזגן האוויר חזק יותר. אולם, יש לשים לב שקניית מזגן אוויר בעל ערך BTU שגוי עבור האזור אותו רוצים לקרר יגרום לבעיה ביעילות הקירור, כיוון שמזגן אוויר חזק מידי יפסיק את מחזור הקירור מהר מידי ולא יוציא את הלחות מהאוויר בחדר בצורה טובה, בדומה, מזגן אוויר נייד עם דירוג BTU נמוך מידי לא יקרר טוב. כדי למצוא במדויק כמה BTU זקוק החדר מצ"ב טבלת המרה: 
גודל חדר
מטר מרובע BTU מומלץ
14     עד 5.400 BTU
19    6,000 BTU
32    8,000 BTU
37    9,000 BTU
42       10,000 BTU
51      12,000 BTU
70      14,500 BTU
79      16,000 BTU
93      18,000 BTU
130   24,000 BTU
141   28,000 BTU
149   32,000 BTU

דירוג EER 

פירוש EER יחס יעילות באנרגיה, זהו מספר נוסף שנעשה בו שימוש נפוץ בענף מזגני האוויר הניידים. למעשה, דירוג EER גבוה עדיף כיוון שפירוש הדבר שעלויות תפעול היחידה נמוכות. מזגני אוויר ניידים בעלי EER שבדרך כלל נע בין 8 ל 11, ככל ש EER גבוה יותר, עלות מזגן האוויר תהיה גבוה יותר. לכן אם אתה מתכנן להפעיל את מזגן האוויר שלך באופן קבוע, יהיה שווה לך לקנות יחידה בעלת EER גבוה.

דרישות ניקוז

יש לשקול האם ניתן לרוקן דלי ניקוז של מזגן אוויר נייד מספר פעמים ביום או האם יש העדפה יחידה שיכולה לבצע ניקוז באופן מתמשך. כמו כן, האם ניתן לשלם מעט יותר, ישנם מזגני אוויר ניידים הפולטים את המים המעובים דרך צינור פליטה, בכך מבטלים את הצורך בכל סוג של ניקוז, כמו NewAir AC 12000E.

רמת רעש 

הרבה מזגני אוויר ניידים כיום שקטים יחסית, אבל אם אתה מודאג מרמת הרעש, שים לב לדירוג הדציבלים. ככל שהדציבל גבוה, היחידה מרעישה יותר. כדי לקבל רעיון בסיס לגבי דירוג דציבלים, התייחס לטבלה הבאה:
מקור                 רמת עוצמה בדציבלים DB
לחישה                                                           20
New Air ACP -1000E  מזגן אוויר נייד  >54
שיחה רגילה                                                   60
וואקום                                                           80
תזמורת גדולה                                               98
המראת מטוס קרב                                           140

יציאת אוויר 

כמעט כל מזגני האוויר הניידים יהיו לפחות בעלי שתי מהירויות לזרימת אוויר, אבל אתה תרצה כיוון נוסף להגברת הגיוון של היחידה. שים לב ל-CFM של היחידה (רגל מרובע לדקה), כיוון שזו מידת נפח זרימת האוויר, CFM גבוה יותר פירושו יותר זרימת אוויר.

סינון אוויר 

האוויר הנמצא בתוך מבנה לעיתים קרובות גרוע מהאוויר שבחוץ, כדי לטפל בבעיה זו, רוב יצרני מזגני האוויר הניידים יכללו סוג של מסנן אוויר. אולם להגנה נוספת, כמה ממזגני האוויר הניידים המתקדמים יותר כוללים מטהר אוויר מובנה יחד עם מינן ופחמן פעיל לנטרול ריחות וגזים.

טווח טמפרטורה והרחבה

אם אתה גר באקלים חם במיוחד מזגני אוויר ניידים המכסים פחות מ-20 מעלות אינם מספיקים. כמו כן חפש הרחבת טמפרטורה, וודא שמזגן האוויר הנייד שבחרת יכול להרחיב במדרגות של מעלה עד 2 מעלות, כיוון שהדבר יאפשר לך דיוק רב יותר וימנע בזבוז חשמל.

שעון עצר Timer

מזגני אוויר ניידים עם שעוני עצר, כמו Sleus LX 140 המאפשר לך לחסוך אנרגיה על ידי הפעלת היחידה בזמן קבוע. כיוון מצב שינה גם כן שימוש מאוד בשעה שמזגן האוויר מאט את תהליך הקירור למינימום בשעה שאתה ישן, בכך חוסך לך זמן וכסף.

תריסים מתכווננים 

תריסים מתכווננים במזגן אוויר נייד יאפשרו לך לכוון את התריסים מעלה / מטה או מצד לצד.
פעולה זו מאפשר לך יותר אפשרויות לכיוון זרימת האוויר.

מחממים מובנים 

ישנם מזגני אוויר ניידים כמו Amcor ALW – 1200EH  המציעים גיוון רב יותר על ידי קירור וחימום האזור.

דרישות התקנה 

מזגני אוויר ניידים בדרך כלל מגיעים אם הוראות התקנה וערכת חלון לאוורור. כאשר בוחרים במזגן אוויר נייד ואם האוורור נעשה דרך החלון, וודא שהחלון בו אתה מתכוון להתקין את האוורור מתאים לסוג החלון שהערכה מתאימה לו.
*הכותב בעל ניסיון וידע בתחום החימום והקירור לחברות מפעלים גני אירועים ועוד.                                          
למידע נוסף: 050-8330888 או באתר החברה: http://www.hcsystem.co.il/