קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
קיר חוסך אנרגיה

קיר חוסך אנרגיה

קיר זכוכית אקלימי המקטין את צריכת האנרגיה של מערכות המיזוג הותקן במגדל הבנק הבינלאומי

מהנדס יוני מלאכי
קיר זכוכית אקלימי ראשון מסוגו בישראל, המשלב טכנולוגיות חדשניות של אוורור משמר אנרגיה עם קיר מסך כפול, יושם בהצלחה מרובה במגדל הבנק הבינלאומי בשדרות רוטשילד, תל אביב.
כבר בראשית תהליך התכנון של המגדל בן 32 הקומות, ביקשה הנהלת הבנק מהאדריכלים איי. אמ. פיי בשיתוף ניר- קוץ, לתכנן עבורם בניין בעל חזיתות שקופות על מנת לייצג את השקיפות המהווה ערך מרכזי בעבודת הבנק.
לצורך כך נדרש צוות התכנון, בראשותו של האדריכל אריה קוץ ומהנדס מיזוג האוויר צבי רונן, לבצע תכנון חדשני וייחודי המשלב עקרונות של אוורור משמר אנרגיה -  Energy Recovery Ventilation עם קיר מסך כפול -  Double Skin Façade. טכנולוגיה זו מאפשרת בניית קירות מזכוכית שקופה תוך הקטנה בצריכת האנרגיה של מערכות מיזוג האוויר.
סימולציה וחישוב טכנו-כלכלי לבחירת מבנה החלונות ואופן שילובן במערכות מיזוג האוויר בוצעו במעבדה בקנדה ע"י יועץ האנרגיה יהושפט אהרוני, וזאת באמצעות תוכנת CFD - Computational Fluid Dynamics.
לצורך אימות התוצאות בפועל נדרשה חברת אלום-עשת, אשר סיפקה והרכיבה את קירות המסך, לבצע בדיקת מעבדה במפעל היצרן בגרמניה על דגם אמיתי של החלון.
משנתקבלו התוצאות הרצויות החלה המלאכה בבניית הקירות באתר.
הקירות מורכבים מסדרת חלונות שקופים בגובה של 280 ס"מ וברוחב של 120 ס"מ כ"א. 
השכבה החיצונית מורכבת מזכוכית שקופה רגילה, השכבה הפנימית מורכבת מזכוכית בידודית שקופה וביניהן חלל אוויר ברוחב של 20 ס"מ.
מערכות האוורור ומיזוג האוויר בבניין, אשר בוצעו ע"י חברת משב הנדסת קירור ומיזוג אוויר, משולבות בקיר האקלימי.
שימור האנרגיה בתהליך האוורור של הבניין מתבצע כך שבמקום לבצע החלפות אוויר ע"י פליטה של אוויר ישירות מחוץ לבניין, מתבצעת פליטת האוויר דרך החלל שבין החלונות.
האוויר הנפלט הממוזג מקרר את החלל שבין החלונות ומסיע את החום הנקלט ממעטפת הזכוכית אל מחוץ לבניין וזאת באמצעות מערכת מפוחי פליטה המבוקרים ע"י ווסתי מהירות.
בנוסף, מותקנת מערכת של תריסים חשמליים בכל אחד מהחלונות אשר מחוברת למערכת הבקרה המרכזית.
המערכת מאפשרת שליטה על רמות הקרינה כתלות בכיווני השמש בשעות היממה ולנוחיות הדיירים בבניין. 
מלאכת הבנייה של המגדל החלה בשנת 2005 בניהולם של ניצן ענבר ומחלקת הבינוי של הבנק ונסתיימה בשנת 2009.
שילוב הטכנולוגיות שפורטו להלן הביא לחסכון של כ-15% בצריכת האנרגיה של מערכות מיזוג האוויר והתאורה שבבניין.
הבניין זכה לקבל תו תקן ירוק לבנייה ירוקה לפי תקן ישראלי 5281 בינואר 2011.

מגדל המשרדים הירוק הראשון

מגדל הבנק הבינלאומי תוכנן על ידי משרד האדריכלים האמריקאי Pei-Cobb-Freed, מייסודו של האדריכל הנודע איי אם פיי, המיוצג בישראל על ידי משרד ניר-קוץ אדריכלים, שתכנן את המגדל בפועל. הבניין דומה בתכנונו למגדל הבנק של סין שבנה פיי בהונג קונג, ומבקש לייצג, בדומה אליו, תחכום ועוצמה כלכלית וכן שקיפות ניהולית הבאים לידי ביטוי בעיצובו של המגדל.
גובהו של הבניין הוא 132 מ'‏‏ והוא כולל 32 קומות. הוא בנוי בצורת חמש מנסרות משולשות שכל אחת מתנשאת לגובה אחר והן יוצרות מערכת גיאומטרית המבוססת על זוויות של 30 ו-60 מעלות בכל הבניין.                                       
הנהלת הבנק הבינלאומי ביקשה לתכנן עבורה בניין שיהיה שקוף ככל האפשר ויסמל את השקיפות בעבודת הבנק. אחת הבעיות הבסיסיות בבניית קירות מסך שקופים בבניינים באקלים הים תיכוני הוא ההתחממות המהירה של פנים הבניין. בבניינים שונים נפתרת בעיה זו על ידי מיזוג אוויר, הצורך כמויות עצומות של אנרגיה, ועל ידי זכוכיות כהות ומסננות קרינה המפחיתות את כמות האור החודרת למבנה דרך הזכוכית ובכך מקטינות את אפקט ההתחממות, אולם בכך נגרמת פגיעה ברמת השקיפות של הקירות.
בבניין זה יושמה טכנולוגיה חדשנית בישראל המאפשרת בניית קירות מזכוכית שקופה כמעט לחלוטין וצריכה מינימאלית של מיזוג אוויר.
החלונות בנויים משתי שכבות של זכוכית עם חלל אוויר ביניהן. בחלל שבין הזכוכיות קיימת תנועה רציפה של אוויר, כאשר האוויר בחלל זה נפלט באופן קבוע החוצה מן הבניין דרך פתח מיוחד ויונק לתוכו אוויר מתוך חלל המשרדים של פנים הבניין. מערכת מיזוג האוויר של הבניין שואבת את האוויר הלא מטופל מחוץ לבניין במקום שאיבת "אוויר חוזר" מתוך פנים הבניין כפי שקיים ברוב המקומות. באופן זה, בשכבת הביניים שבחלונות הבניין נמצא באופן מתמיד אוויר קריר המתחמם בעצמו לפני פליטתו החוצה, וזאת מבלי להעביר חום אל פנים המבנה. פתרון זה גם מונע את התחממות הזכוכית הפנימית בתוך המשרד.
בנוסף, בכל אחד מחלונות הבניין מותקנת מערכת תריסים חשמלית המחוברת למחשב מרכזי אחד. מחשב זה שולט בפתיחת התריסים, זווית הטייתם ומידת סגירתם את החלון, לפי חישובים אוטומטיים הלוקחים בחשבון את כיוון וזווית השמש ואת הטמפרטורה. מנגנונים אלה הופכים את הבניין לגורד השחקים הירוק הראשון בישראל. מערכות אלו הן כאמור חדשניות בתחום הבנייה בישראל.
בחודש ינואר 2011 העניקו  השר להגנת הסביבה ומנכ"ל מכון התקנים למגדל, תו תקן המגדיר אותו כ"מגדל המשרדים הירוק הראשון בישראל".

הכותב הנו סמנכ"ל תפעול משב הנדסת קירור ומיזוג אוויר
למידע נוסף: 09-8931122