קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
חסכו ואמצו

חסכו ואמצו

טיפים מועילים לחיסכון משמעותי בהוצאות המיזוג, הקירור והחשמל בכלל, באדיבות חברת החשמל

אלון גני
התשלומים עבור השימוש בחשמל תופסים נתח משמעותי מההוצאות החודשיות שלנו. על מנת לסייע לכם להפחית בהוצאות הללו, ובהזדמנות זאת גם לשמור על הסביבה, אספנו עבורכם מספר טיפים מועילים לחיסכון משמעותי בעלויות החשמל:

מזגן – הפעלה נבונה

אל תשאירו פתח לספק  – כשבחדר ממוזג ישנם דלתות או חלונות פתוחים, האוויר יוצא החוצה והמזגן צריך "להתאמץ" יותר על מנת לחמם או לקרר את החדר. אם תקפידו על איטום מלא של החדר, המזגן לא יבזבז כל כך הרבה אנרגיה ואתם תוכלו לחסוך בחשמל ובכסף.
עולם הפוך – למרות שזה נשמע לא הגיוני, מצב הפעולה המומלץ למזגן (ולכם) הוא טמפרטורה של 25 מעלות בקיץ וטמפרטורה של 19 מעלות בחורף. זהו מצב הפעולה החסכוני ביותר של המזגן, ולמרות שזה נשמע מוזר – זה הגיוני. בקיץ שוררת בחוץ טמפרטורה גבוהה יותר מ-25 מעלות, ולכן המזגן צריך להתאמץ ולהוציא אוויר מאוד קר כדי להגיע למצב שבו בחדר הממוזג שוררת טמפרטורה של 25 מעלות. בחורף קורה אותו דבר, אבל הפוך: בחוץ שוררת טמפרטורה קרה הרבה יותר מ-19 מעלות, ולכן המזגן צריך לפלוט אוויר חם מאוד כדי להגיע למצב שבו בחדר שוררת טמפרטורה של 19 מעלות. התוצאה – ממש כמו בשיר: בקיץ – קר, בחורף חם, בדיוק כמו שרצינו, ובלי לבזבז חשמל.
ניקיון הוא חיסכון – חשוב להקפיד לנקות מדי פעם את המסנן במזגן שלכם. כך גם תיהנו מאוויר נקי וגם תחסכו בחשמל.

מקרר – שימוש נכון

שיפור ביצועים – אם אתם רוכשים מקרר חדש, הקפידו לרכוש מקרר בעל מקדם ביצוע (cop) גבוה יותר. ככל שמקדם הביצוע גבוה, כך תוכלו לחסוך יותר.
תרגיל בהעמדה – הציבו את המקרר במרחק של 15 ס"מ מהקיר ולא קרוב יותר. זאת על מנת שהחום לא יצטבר מאחורי המקרר וידרוש ממנו לקרר בעוצמה חזקה יותר, מה שיגדיל את צריכת החשמל ב-10%. מומלץ מאוד גם לא להציב שום דבר מעל המקרר, משום שחפצים המונחים שם עלולים לחסום את נתיב יציאת האוויר החם של המדחס, שגם היא תביא לצריכת חשמל גבוהה ב-10% מהצריכה הנחוצה.
איטום לקוי עולה יותר – בצעו בדיקה תקופתית של גומיית האיטום של המקרר. גומייה המאבדת את גמישותה ומתעוותת גורמת לבריחה של האוויר הקר שבמקרר, ולכך שהמקרר צריך יותר אנרגיה על מנת לבצע את המשימה המוטלת עליו – שמירה על איכות המזון שלנו ועל טריותו. כאשר אוויר קר בורח מהמקרר, אתם משלמים על זה 20% יותר.
מקרר הוא לא משחק – מומלץ שלא לאפשר לילדים (ולעצמכם) לפתוח ולסגור את דלת המקרר בתדירות גבוהה. זאת משום שבכל פעם שפותחים את דלת המקרר האוויר הקר יוצא החוצה, והמדחס מתחיל לפעול שוב על מנת לשמור על הטמפרטורה הרצויה. אתם, כאמור, משלמים על כך 20% יותר משהייתם משלמים אם הייתם פותחים את המקרר רק כשבאמת צריך.

מחשב – הפעלה חסכונית

לא לשכוח לכבות – כשאתם מסיימים לעבוד על המחשב – כבו גם אותו וגם את המסך, לגמרי. אל תשאירו את המחשב במצב המתנה, משום שמצב זה דורש אנרגיה רבה יותר. חשוב לדעת, כי שומר מסך אינו שומר אנרגיה. לא תאמינו כמה חשמל וכסף תחסכו בלחיצת כפתור אחת.
להחליף את הבית בעסק – אם אתם בעלי עסק המשתמשים במסכי crt, ודף הבית במחשבי העסק שלכם הוא גוגל (או כל אתר אחר), החליפו אותו ל- blackle (מסך שחור). החיסכון בחשמל יהיה עצום.

מנורות – אור (חסכוני) בעיניים

אור טבעי – נצלו את השמש, מקור האור הטבעי, כמה שרק אפשר. ביום פתחו את התריסים ותיהנו מאור טבעי בריא ותחסכו הרבה חשמל.
נורות חסכוניות – השתמשו בנורות חסכוניות כגון ניאון (פלורוסנט) במקום בנורות להט והלוגן. למרות שנורת ניאון יקרה יותר ממנורת להט, היא מאפשרת חיסכון של כ- 80% בצריכת החשמל, והיא גם תיתן לכם אור למשך פרק זמן הרבה יותר ארוך.

דוד חשמלי – טיפול נכון חוסך המון

לשפר את ברירת המחדל – התרמוסטט הפנימי של דוד החשמל שלכם מכוון ל-70 מעלות, פשוט כי זאת ברירת המחדל שלו. את ברירת המחדל הזאת מומלץ לשנות, כדי למנוע מחדל של כסף שאתם משלמים לחינם. כוונו את התרמוסטט ל-65 מעלות, ותוכלו להמשיך ליהנות ממים חמים וגם לחסוך הרבה כסף.
טיפול אנטי-אייג'ינג – ממש כמו לבני האדם, הזמן גורם גם לדוודים להזדקן. בדוודים ישנים רבים ישנה שכבה עבה של אבנית סביב גוף החימום, וכתוצאה מכך תהליך חימום המים הופך להיות הרבה יותר איטי משהיה כשהדוודים היו "צעירים" ונקיים. הזמנת בעל מקצוע לניקוי הדוד אחת לשנתיים תהווה השקעה שתחזיר את עצמה בדמות חיסכון ניכר בחשמל ובהוצאות, שמצדו יסב למשפחה איכות חיים טובה יותר.

מדיח כלים – השקעה משתלמת

אל תצאו מהכלים – השקיעו כמה דקות על מנת להתאים את תוכנית ההדחה של מדיח הכלים לסוג הכלים שהכנסתם למדיח ולסוג הלכלוך שהצטבר עליהם. היום מדיחים רבים כוללים מספר תוכניות הדחה, ביניהן גם תוכניות הדחה קצרות וחסכוניות, ואם תבחרו בתוכנית המתאימה – תוכלו לחסוך הרבה מאוד חשמל וכסף.

שנאים – לנתק, לנתק, לנתק

בשום מקרה אל תשאירו שנאים בתקע, גם אם לא מחובר אליהם כל מכשיר. ישנם שנאים, כגון מטען לפלאפון, הצורכים אנרגיה גם כאשר אינם מחוברים למכשיר.

קסם התרמוס 

יתרונו הגדול של התרמוס הוא העובדה שהוא יכול לשמור על חומם של מים למשך שעות רבות. שימוש בתרמוס במקום בקומקום יחסוך את כמות הפעמים בהם אתם מרתיחים מים בקומקום וכך יחסוך לכם בהוצאות. שימוש בתרמוס יעיל מאוד גם בשבת, משום שהוא חוסך את ההוצאות הכרוכות בשימוש במחם הנשאר דולק כל השבת. 

מכשירי חשמל – רק Energy Star

חשוב להקפיד לקנות מכשירי חשמל בעלי תקן Energy Star אשר מתוכננים לצריכת חשמל מופחתת ומעודדים חיסכון בחשמל.

מונה תעו"ז – התעוזה משתלמת

צרכן חשמל המשלם לחברת החשמל על פי תעריף צריכה אחיד, יכול להחליט לעבור לתשלום על פי תעריף עומס המערכת וזמן צריכה (תעו"ז). מעבר לתשלום על פי תעריף זה מתאים לאנשים שחשבון החשמל שלהם מגיע ל-250 ש"ח ויותר בכל חודש, ואשר צריכת החשמל העיקרית שלהם מתבצעת במועדים בהם תעריף החשמל נמוך. עבור אותם אנשים התקנת מונה תעו"ז יכולה לחסוך כ-30% מצריכת החשמל, וכך לחסוך להם הרבה מאוד כסף. במידה שהתקנתם מונה תעו"ז ואתם מעוניינים לחזור לשלם לחברת החשמל על פי תעריף אחיד, תוכלו לעשות זאת בתשלום חד פעמי של 169.70 ש"ח לחברת החשמל ובתוספת קבועה של 5 ש"ח  לתשלום החודשי.
מידע נוסף לחיסכון בחשמל ניתן למצוא באתר של חברת החשמל  www.israel-electric.co.il
זכרו: שימוש נכון במכשירי חשמל יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף. יישמו את הטיפים המופיעים במאמר, ותופתעו לגלות עד כמה זה נכון. 
בהצלחה!