קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
השקעה חמה

השקעה חמה

האם ניתן לקצץ הוצאות הכרוכות בעלויות חימום וכיצד ניתן לשמור על מתקנים גדולים מחוממים בהוצאה מינימאלית?

יונתן רבה
האוויר הקר הופך מורגש יותר ויותר והימים נעשו קצרים וקרים. המחשבות שלנו נודדות לאותו נושא המהווה אתגר רציני בכל שנה חולפת: כיצד ניתן להבטיח חימום מספק לחללי העבודה הגדולים במפעל? מול בעיה זו ניצבים לא רק מתקני התעשייה הגדולים, דוגמת אולמות ייצור, מחסנים וסדנאות עבודה, אלא גם סוגים שונים של מתקני ספורט או בנייני שירות.
מקומות כאלו הינם בעלי דרישות גבוהות בנוגע ליכולות החימום המסופקות, עקב החלופה התדירה של אוויר חם וקר. ווידוא שהטמפרטורה במתקן תישאר קבועה הינו עסק מסובך ביותר. דלתות ושערים הנפתחים בקביעות לא עוזרים לפעולת החימום של המתקן והם מצריכים חימום מחדש של האוויר במהירות. לעיתים קרובות נדמה לנו כי חימום של מתקנים כאלו חייב להיות עסק יקר. לעומת זאת, כדאי לבחון פתרונות חדשים אשר יהיו יעילים ואפקטיביים במידה הנדרשת ואשר יאפשרו לנו למנוע את בזבוזו של הכסף שהצלחנו לחסוך. 

בחירת מכשיר החימום המתאים

במספר רב של מקרים מכשירי חימום נייחים מתגלים כפיתרון האידיאלי. הם מסוגלים לחמם חללים גדולים על ידי הפצת אוויר חם. ללא התייחסות לתנאי סביבת העבודה – אוויר חם מסופק במהירות גבוהה ובכמויות גדולות. בנוסף לכך, השימוש בדלקים זמינים הינו הצעד הראשון לקראת הורדת עלויות החימום. חוץ משימוש בפתרונות סטנדרטיים, דוגמת מחממי סולר או דלקים אוניברסאליים, פסולת תעשייה, דוגמת נייר או עץ יבש, ניתנת גם כן לשימוש כחומר בערה (תלוי בדגם הנרכש). גודל המתקן עצמו צריך להיות מחושב גם הוא בעת בחירת הדגם המתאים. רק מכשיר בעל קיבולת החום הדרושה יוכל לבצע את המשימה בצורה נאמנה. 

מכשירי חימום בעלי מבער דלק חיצוני

אולמות בעלי נפח קובי גבוה ניתנים לחימום בצורה מהירה ובתהליך זול יחסית בעזרת תנור נייח הבוער בעזרת דלק (כלומר Bm2 sp100). תנור חימום קל להרכבה זה בעל מבער דלק חיצוני המותאם לפעילות מופרעת (הפעלה וכיבוי). מכשירי חימום מסוג זה ניתנים לתדלוק בעזרת מגוון רחב של דלקים, עובדה שבעזרתה ניתן להוריד את עלויות התפעול ולהתאימם לצורכי המשתמש.
המכשיר מספק חום בעזרת פליטת אוויר חם. התקנתו כוללת חיבור לארובה לפיזור החום בצורה שווה. האוויר אשר נמצא בשימוש בתהליך הבערה נלקח ישירות מיחידת החימום, ולכן חשוב לוודא את הימצאותם של פתרונות אוורור מספקים אשר יבטיחו יניקה תמידית של אוויר נקי. מיקום התקנת המכשיר צריך להישקל מראש, ויש לוודא שמיכל הדלק יימצא בקרבת המכשיר (המרחק המקסימאלי האפשרי הוא 4 מטרים). התקנתו של המיכל במרחק רב מן המכשיר תדרוש את השימוש במכשיר נוסף לשאיבה על מנת להבטיח יעילות מקסימאלית בעת תהליך החימום. ארון מכשיר החימוםsp 100  מצויד גם במנתח אוויר נפלט אשר בזכותו כל סוגי הדלקים כפופים לתהליך בערה מבוקרת המוודא כי לא נגרמות השפעות שליליות לסביבת העבודה.
תודות לקיבולת הגבוהה של מכשיר זה ( 102 kW) גם מתקנים גדולים יחסית ניתנים לחימום במהירות גבוהה. בנוסף לכך, אפשרי לחבר את התרמוסטט למכשיר זה ובעזרתו לאפשר שליטה אוטומטית על הטמפרטורה. למרות שמחיר רכישתו של המכשיר עשוי להיראות כהשקעה גדולה – בדרך כלל, כל הוצאות ההשקעה מוחזרות בתוך עונת חימום אחת.

מכשירי חימום בעלי מבער נידוף

בחללים קטנים יותר, דוגמת מוסכים, מחסנים קטנים או אולמות ייצור, מכשירי חימום המתודלקים בדלקים אוניברסאליים בעלי מבער נידוף (Evaporation Burner) נמצאו כפיתרון יעיל במשך שנים רבות. יש לזכור כי מכשירים אלו דורשים התקנת ארובה של לפחות 4 מטרים עקב חלל הבערה הפתוח. מחסור בחלופת אוויר מספקת עלולה לגרום לפעילות לא אפקטיבית של המכשיר ועשויה לתרום לתהליך בערה לקוי.
מכשיר חימום בקיבולת 33   kWמסוגל להעלות את טמפרטורת חלל החדר בכ-oC 7 תוך שעה וחצי (אם דרישות בידוד סטנדרטיות מתקיימות בחלל הבניין). מכשירים המצוידים במבער מסוג זה מצוידים בדרך כלל במיכל דלק מובנה, כיוונן קיבולת כפול-טווח ומערכת הצתה ידנית.
זהו הפיתרון האידיאלי עבור חללי קטנים יותר. היתרונות הבסיסיים של מכשירים אלו כוללים, קודם כל, מחיר רכישה נמוך, יעילות גבוהה, דלק זול וכמעט 100% של חימום.

מכשירי חימום הפועלים בעזרת דלקים מוצקים

בשוק נמצאים גם מכשירי חימום הפועלים על דלקים מוצקים. מכשירים אלו, המאופיינים ביעילות גבוהה, יכולים להשתמש בטווח רחב של פסולת ייצור, דוגמת עץ, נייר וכדומה, במקום להשתמש בדלקים רגילים. מכשיר החימום בעל קיבולת של הינו דוגמה מצוינת למכשיר מסוג זה. מבוצע בו שימוש יעיל בסדנאות הדפסה, חדרי שירות, סדנאות עבודה ובמגוון רחב של מקומות אחרים בהם דלק לבערה זמין ומוכן.
התקנתו של תנור החימום כוללת חיבורו לארובה לנידוף ומתג הצתה ידני המאפשר הפעלה מהירה בכל זמן. עלויות רכישת המכשיר אינן גבוהות והאפשרות להשתמש בו לשריפת מגוון רחב של תוצרי תעשייה הופכת אותו לזול במיוחד לתפעול.
לפני שאתם מחליטים איזה מכשיר חימום אתם קונים, אתם חייבים לוודא איזה דגם יהיה מסוגל להבטיח אספקת חום סדירה בדרגת החום הרצויה במתקן. יש גם לקחת בחשבון את האפקטיביות והיעילות של מכשיר החימום. עובדה זו תאפשר לצמצם את הסיכון בבחירת פיתרון חימום שאינו עומד בציפיות שלכם. גישה לסוג מסוים של דלק עשויה להקל בגיבוש ההחלטה. אך בכל זאת, עליכם להתייעץ תמיד עם איש מכירות או מומחה הסקה, אשר יהיה מסוגל להגדיר את כל הפרמטרים המשמעותיים בתהליך הבחירה ולהציע עצה בנושא בחירת מכשיר החימום המתאים ביותר לצרכיך ולצורכי החברה.

*הכותב הנו מנכ"ל  א. א. מערכות מיזוג אוויר, המספקת ייעוץ ושירות בבחירת מערכת הקירור וחימום. למידע נוסף: 1599-597-779  או בדוא"ל: yoni_007@zahav.net.il