קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
רשות המיסים ממליצה להטיל מס קניה על מזגנים בדירוג C ומטה

רשות המיסים ממליצה להטיל מס קניה על מזגנים בדירוג C ומטה

הכוונה היא לעודד את הצרכנים לרכוש מערכות מיזוג ומוצרים לבנים נוספים חסכוניים באנרגיה

משרד האוצר נרתם למען הסביבה. ועדה בינמשרדית בראשות ערן יעקב, סמנכ"ל בכיר לתכנון וכלכלה ברשות המסים, הגישה לאחרונה את המלצותיה לועדת מנכ"לים לגיבוש תוכנית לאומית להפחתת גזי חממה, בראשות מנכ"ל האוצר הפורש חיים שני, המלצות הכוללות, בין השאר, הטלת מיסים על מזגנים, מקררים ומוצרי חשמל אחרים הנחשבים לבזבזניים באנרגיה. 
יעקב, שהציג לאחרונה את עיקרי הדברים בפני יבואני המזגנים, במפגש שנערך באיגוד לשכות המסחר, מסר ל"קול אייר" כי הכוונה היא לעודד את הצרכנים לרכוש מערכות מיזוג ומוצרים לבנים נוספים חסכוניים באנרגיה באמצעות מיסוי על המוצרים שאינם חסכוניים באנרגיה. "בדקנו ומצאנו שבשיטה הזאת נוכל לחסוך מיליוני קוט"שים עד רמת מחז"מ (תחנת-כוח מסוג מחזור משולב) במידה והצרכנים יפנימו את השינוי".
הוועדה, לדברי יעקב, חיברה דו"ח מפורט בנושא התייעלות אנרגטית באמצעות מיסוי ירוק. הדו"ח מחולק לשלושה רבדים: מוצרים לבנים, יצרנים - יבואנים ובנייה ירוקה. כאשר בתחום המוצרים הלבנים ביקשה הוועדה לגרום למניעת רכישה ובהמשך יבוא או ייצור של מכשירים זולים בעלי דרוג אנרגטי נמוך. 
בשלב הראשון ממליצה הוועדה הבינמשרדית, להטיל מיסי קניה על מזגנים ומקררים בדרוג אנרגטי נמוך כתקופת הסתגלות. כלומר, מס הקניה יחול על מזגנים בעלי דרוג אנרגטי C ומטה על מנת לעודד יבוא מזגנים מדרוגB ו-A. "את שיעור המס חישבנו בהתאם לעלות החיצונית שיוצר, על פי הערכתנו, המזגן, המקרר או כל מוצר חשמלי אחר. כל מזגן  שפועל, למשל, שורף דלקים וגורם לנזק סביבתי, ולכן חישבנו את העלות השלילית החיצונית בהתאם כשתמחרנו את שיעור המס שצריך להיות מוטל על מוצרים בזבזניים. בצורה כזאת אנו שולחים לציבור מסר ברור: משתלם יותר להשתמש במוצרים בעלי נצילות אנרגטית גבוהה יותר".
ההמלצות של יעקב ואנשי הוועדה המורכבת מאישים במשרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה שהגו, כזכור, את המיסוי הירוק על רכבים, הוגשו, כאמור, לועדת שני שאימצה את המסקנות, אלא שפרישתו המפתיעה של האחרון מתפקיד מנכ"ל משרד האוצר עיכבה, לפי שעה, את העברת ההמלצות והמסקנות לאישורו של שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ.
יעקב מציין כי במקביל, הגישה הוועדה בראשותו המלצות נוספות להתייעלות אנרגטית באמצעות מיסוי, הן בתחום הבנייה הירוקה והן באמצעות הטלת פחת מואץ בשיעור 25% לשנה, למערכות מתקנים וציוד בעלי נצילות אנרגטית גבוהה: צ'ילרים - יחידות קירור על בסיס מים, מתקני קוגנרציה, מזגנים עם אינוורטר, מנועים יעילים ובקרות למערכות אלקטרו-מכאניות.