קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אקלים מיטבי - חלק ב'

אקלים מיטבי - חלק ב'

אלפי מהנדסים, יועצים, מתקינים ובעלי מקצוע אחרים פקדו את תערוכת אקלימה שנחלה הצלחה מרובה. כתבה שנייה

אבי אובליגנהרץ
 דיבורים והחששות בנוגע להאטה עולמית וכניסה מחודשת למיתון כבד, שממלאים בימים אלה את כלי התקשורת, התפוגגו כלא היו בכניסה לתערוכת אקלימה. התערוכה המובילה בתעשיית המיזוג, קירור, חימום, אוורור והתייעלות אנרגטית, שנערכה בתחילת נובמבר בגני התערוכה בת"א, היתה לא פחות גדושה ותוססת מקודמותיה.
אלפי מהנדסים, יועצים, אדריכלים מנהלי רכש, מנהלי אחזקה, מתקינים, בעלי חברות ובעלי מקצוע אחרים בתחום, פקדו את האירוע המוביל ולמעשה היחיד בענף בו הציגו עשרות חברות מיזוג אוויר, אביזרי מיזוג, קירור, חימום ואוורור, וציוד נלווה. ניכר היה כי המציגים השקיעו לא מעט משאבים ומאמצים בהעמדת ביתנים אטרקטיביים המשקפים נאמנה את פעילותם, פעילות שהמוטיב העיקרי שלה כיום היא ללא ספק חסכון באנרגיה והקטנת הנזק הסביבתי. להלן, מקבץ נבחר של המציגים בתערוכת אקלימה שארגנה בפעם ה-21 קבוצת שטיר.

אלקטרה מוצרי צריכה היא החברה המובילה בישראל את תחום מיזוג האוויר למעלה מ-60 שנה, והמסר הזה הועבר היטב באמצעות הביתן הענק והמעוצב היטב של החברה, אשר כלל תצוגת תכלית מרשימה של המזגנים המפוצלים והמתועלים, מערכות מולטי מפוצלות אינוורטר, יחידות קצה מבוססות מים ועוד. בנוסף להבלטת המובילות שלה בשוק המקומי, שמה החברה, לדברי דרור ריזנברג, מנהל השיווק של חטיבת מיזוג האוויר, דגש על חיזוק הקשר עם השוק המקצועי שאנשיו "הם השגרירים שלנו בקרב הלקוח הסופי. הם אלה שמשווקים ומתקינים את המוצרים שלנו בשורה התחתונה. הזמנו 4000 איש לתערוכה ביניהם סיטונאים, יזמים, מהנדסים, יועצים, אדריכלים ומתקינים, כדי לחזק את הקשר עם השוק המקצועי". בנוסף, הובלטו מערכות מים שמתחברות לצ'ילרים במגוון רחב של תצורות ואשר מיוצרות במפעל אלקטרה בראשל"צ, מזגנים מתועלים, קרי מיני מרכזיים מסדרת אינוורטר עם תו תקן ישראלי, מערכות מולטי מפוצלות- הטרנד החם בענף כיום, היות והן מאפשרות ליהנות מ-2 העולמות, גלאי נפח ואת ה- MiniMax Inverter- מערכת שליטה ובקרה ממוחשבת חדשה למזגנים מתועלים, פשוטה להתקנה וזולה למדי שאינה דורשת שבירת קירות ועובדת דרך מערכת החשמל.

 אס.זד מערכות
הינה יבואנית מערכות המיזוג והחימום של דייקין, ובראשן מערכות האקלים המתקדמות מסדרת VRVIII המתאפיינות באיכויות המהוות את הסטנדרט בתעשייה, הן מבחינת רמת רעש נמוכה והן מבחינת יציבות טמפרטורה ולחות מווסתת ומבוקרת. החברה, המתמחה בשיווק פתרונות מיזוג מתקדמים ומעניקה תמיכה ושירות מלא בתפעול ותחזוקה של מערכות דייקין, ניצלה את הבמה שניתנה לה למתן חשיפה ראשונה ל-Emura - המזגן המפוצל הראשון תוצרת דייקין, שאף זכה לאחרונה בפרס העיצוב האירופי. המנכ"ל, אילן אזרן, מסביר שהייחודיות של המזגן החדש באה לידי ביטוי בכך שגם כשהטמפרטורה במעבה מראה 46 מעלות צלזיוס, המאייד מוציא אוויר מקורר בנקל בממוצע של 10 מעלות צלזיוס. כלומר, ה-Emura  שישווק החל מ-2012 במחוזותינו, ערוך להתמודד עם אקלים מדברי דוגמת זה השורר באזורנו.

קונטאל אוטומציה ובקרה הנה בית מערכות מוביל לפתרונות מקצה לקצה בתחומי בקרת מיזוג-אוויר, קירור וחימום, בקרת מבנים, בקרה וניטור גזים, אוטומציה תעשייתית ובקרת התהליכים. בהתאם לניתוח צרכי כל לקוח מספקת הקבוצה פתרונות ציוד וחומרה, הנדסה ופתרונות תוכנה ויישום. שמעון גרשון, מנכ"ל משותף בחברה, ציין כי בתחום מיזוג אוויר וקירור מספקת קונטאל רגשים שונים, מגוון שסתומי בקרה למים וקיטור, ברזי ויסות, מפעילי מדפים, שסתומים ממונעים ליחידות מפוח- נחשון, מדי ספיקה מגנטיים, שסתומי ויסות ספיקה ולחץ במערכות מים, בקרים אלקטרוניים ליחידות טיפול אוויר ולצ'ילרים עם או בלי תקשורת, מוני אנרגיה למתקני מיזוג מבוססי מים, וסתי מהירות, רגשים ועוד.

מיטב- טק
מקבוצת קונטאל, מייצרת מגוון עשיר של פתרונות בקרת טמפרטורה ובקרת אקלים למערכות מיזוג אוויר. המנכ"ל, ישראל וולק, מסר שהחברה נתנה ביטוי נרחב לנושא החיסכון באנרגיה ובהוצאות החשמל באמצעות שלל מוצרים ופתרונות בתחום הפיקוד ובקרה של מערכות מיזוג אוויר, כולל מוצרים בתקשורת בפרוטוקולים המקובלים בעולם. בתערוכה הוסר הלוט מעל סדרה חדשה של מכשירי בקרה (תרמוסטטים) חסכוניים באנרגיה ואשר משתלבים עם מערכות קיימות. החברה הוציאה הון עתק כדי שהמוצרים יתאימו לתקן האמריקאי, ובכוונתה לשווק אותה בסופו של יום גם לצרכן הסופי. לשם כך מחפשים בימים אלה במיטב- טק אחר קבלנים שיביאו לשוק את המוצרים המתקדמים ואף יישמו אותם גם בעת שדרוג מערכות קיימות.

סופקו אינטרנשיונל מתמחה בפיתוח וייצור מוצרים חשמליים ואלקטרו מכאניים למערכות קירור ומיזוג אוויר, מכשירי מדידה ובקרה, אביזרי התנעה והגנה למדחסי קירור, מכשירי הגנה בפני הפרעות ברשת החשמל ונחשולי מתח. כמו כן עוסקת החברה, שקמה ב-1973, בשיווק של ציוד מגוון לקירור ומיזוג אוױר, ומוצריה משווקים בעולם ליצרנים, מפיצים, סיטונאים, חברות שירות וטכנאי שירות והתקנות, לאחר שעברו בדיקות איכות קפדנית. גולת הכותרת של 'סופקו' בתערוכה היתה, לדברי המנכ"ל ניסים לוי, מכונה שמשקמת מערכות קירור ועורכת בהן ניקוי יסודי פלוס הסבה של חומצות ושמנים ומערכת למחזור גז וניקוי שמנים, חומצות ולחות תוצרת  FRI3OILהספרדית, מערכת אוטומטית לחלוטין שמתאימה לכל סוגי נוזלי הקירור ההלוגנים.

ניסקו חשמל ואלקטרוניקה היא חברה מובילה בענף החשמל והתאורה בארץ, וככזו היא מייצגת חלק לא מבוטל מהמובילות העולמיות בתחום כמו סימנס, אוסרם, גוויס, 3M,
Cata ו-Vents. המנכ"ל, ליאור אלקוני, מסר שהחברה מתחייבת להעמיד סל מוצרים רחב ואיכותי ולספק שירות מקצועי וזמין ברמה גבוהה. המוצרים מיועדים לבתי מלון, בנייני משרדים ומפעלים, אבל גם לבתים, בעיקר כשמדובר בשואב האוויר הביתי של Vents, שואב חסכוני באנרגיה ובעל פעולה שקטה במיוחד. עוד הציגה החברה מפוחי צינור אינליין צנטריפוגליים להתקנה במערכות שאיבה רב נקודתיות לחללים בינוניים- גדולים ולשימוש תעשייתי.

דיין מוצרי קירור מתמחה באספקת ציוד למערכות קירור ומיזוג אוויר, החל ממקררים ביתיים וכלה במערכות תעשייתיות. החברה מספקת מדחסים מכל הסוגים, גזים לקירור, מערכות בקרה של ELIWELL, חומרי ניקוי ואחזקה שוטפת. ב'דיין' אוהבים לחשוב מחוץ לקופסא וכדי להבליט את המסר הירוק שאימצה החברה, עוצב הביתן בהתאם, כג'ונגל רחב ידיים הכולל מוסיקה, חטיפים, ארטיקים ובר משקאות צבעוני בהתאם. את עיקר תשומת הלב הטכנולוגית תפסה מערכת הקפאה שחוסכת, לדברי המנכ"ל שלמה דיין, כ-30 אחוז בהוצאות החשמל ומקנה שקט ברמות של 40-48 db בהתאם לדרישות של המשרד להגנת הסביבה. המערכת, אגב, מורכבת מבקרת שסתומים ומבקרת מדחסים משני מהירויות. בנוסף, השיקה החברה את האתר החדש והמאוד מפורט שלה, והציגה מדחסי סקרול של קופלנד עם אקונומייזר להזרקת אדים, וסדרה חדשה של מנועים חוסכי חשמל תוצרת ZIEHL ABEGG הגרמנית, המתאפיינים אף הם ברמת רעש נמוכה למדי לטובת מרכולים חנויות נוחות ובתי עסק אחרים הפועלים במרכזי הערים.

אבי שושן החוויה יבוא ושיווק מתמחה בפתרונות של חימום תעשייתי, תותחי חימום מגז ומסולר, צ'ילרים, מצנני אוויר, מזגנים ניידים, פטריות חימום, הדברה ירוקה, קטלני חרקים, פלומבות וסוגרי ביטחון, אוהלי אחסון ואוהלי מבנה. החברה, שנוסדה ב-1984, הציגה, לדברי המנכ"ל אבי שושן, מספר חידושים מעניינים בהם מזגנים ניידים מתקדמים של חברות דלונגי ויאצו לשוק הביתי והתעשייתי כאחד, תנורי חימום אינפרא רד המיועדים בעיקר לבתי קפה ומסעדות, קולטי לחות ופתרונות הדברה ירוקים מחוץ ובתוך המבנה.

בית המיזוג היא רשת בת 10 חנויות בפריסה ארצית מקבוצת רפי את רפי, שנוסדה ב-1978 ומתמחה במכירת מזגנים ויחידות מיזוג אוויר מתקדמות, אביזרי מיזוג אוויר ומוצרי קירור של מיטב החברות בשוק. מאז התערוכה האחרונה נוספו לרשת עוד ארבעה סניפים והיד עוד נטויה, לדברי המנכ"ל רפי ביטון. "הדגש שלנו הוא על התחדשות ללא הפסקה והבאת המוצרים הכי חדשים והכי מתקדמים. חרתנו על דגלנו אמינות, מקצועיות ושירות מצוין. בנוסף, אנחנו מלווים מתקינים ופרויקטים, עושים הובלות עד לבית הלקוח ותמיד קשובים לצרכים של הלקוחות שלנו", מבהיר ביטון.

 ב.ס הנדסת חימום
מתמחה בייצור משאבות חום למגזר הביתי ולמגזר המוסדי. מנהל השיווק, קובי קישקובר, מסר כי מדובר בשלושה סוגי מערכות להסקה וקירור מים לתעשייה, חימום מי צריכה לטמפרטורה גבוהה (70 מעלות צלזיוס) וחימום בריכות שחייה, בריכות טיפוליות, ג'קוזי, מקוואות וכדומה. מדובר בפתרון ירוק וחסכוני במיוחד בו יכול להשתמש למעשה כל שזקוק לחימום מים ברמה הביתית והמסחרית, ומעוניין להקטין משמעותית את חשבון החשמל שלו.

אופטיגייד בקרת לחות
הינה מובילה עולמית במתן פתרונות ללחות מבוקרת. מנהל השיווק, אלעד יהלום, הסביר שמדובר בטכנולוגיה ייחודית עם פטנט רשום, המספקת ערפל יבש ללא הרטבה עם גודל טיפות 2-10 מיקרון ומתאפיין במעברי מים גדולים לטובת היישומים הבאים: בתי וחדרי קירור והבחלה, יקבים, מפעלי תעשייה מסורתית והיי-טק, בתי דפוס, מעבדות מחקר, מנפטות, מצבעות ועוד. המערכת הידידותית לסביבה, חוסכת באנרגיה, מונעת חשמל סטטי, מייעלת את הייצור ומונעת תחושת התייבשות והרגשת אי נוחות בקרב המשתמש. בנוסף, משמשת אופטיגייד כנציגה המקומית של U-CAN, חברה יפנית להוספת לחות בטכנולוגיה אולטרה סונית וקיטור.

תעשיות חשמל מספקת פתרונות עבור מערכות בקרה מהחברות המובילות בתבל. הציוד כולל בין השאר חיישני לחץ, לחות, טמפרטורה, גזים, נוכחות, תאורה זרימה וספיקה ופתרונות מתקדמים לחסכון באנרגיה דוגמת מפסקי חשמל וחיישנים אלחוטיים ללא סוללות. המנכ"ל, אריאל ינאי, העיד כי בתערוכה הובלטה מערכת אלחוטית נטולת בטריות בשיטת 'קצירת אנרגיה', המספקת שליטה על תאורה ועל מיזוג אוויר, ואף עושה בקרת מבנה מלאה. אי לכך, מדובר במערכת מאוד גמישה בתכנון מערכות החשמל והמיזוג המתאימה במיוחד לתחום הבית החכם ובתי מלון, ואשר נותנת לארכיטקטים פתרונות מעוצבים ומגוונים. ראוי לציין כי מקורות האנרגיה של המערכת שמייצרת Thermokon הגרמנית, הינם ניצול לחיצת האצבע על מפסק החשמל ליצירת אות אלחוטי לשליטה על תאורה ותריסים חשמליים, וניצול האור הקיים להפעלת אביזרי פיקוד שונים דוגמת רגשי טמפרטורה, תרמוסטטים לחדר ומגנטים לחלון. מסתבר כי שעתיים של תאורה ביתית רגילה מספיקים לטעינת האביזרים כך שיכלו לתפקד גם 60 שעות בחשכה מוחלטת!

 משיק מרכז מדחסי קירור
מתמחה במתן שירות בפריסה ארצית לכלל מערכות המיזוג והקירור. החברה, שגם משפצת מדחסי קירור לתעשייה ומיזוג אוויר, הציגה ב"אקלימה", לדברי היו"ר שמוליק כץ, את המדחס התעשייתי הטוב ביותר בעולם. מדובר במדחס תוצרת Vilter  שצורך חצי קילו בלבד של אמוניה בכל טון קירור, כמות זניחה וזעירה ביחס לכל המדחסים האחרים הקיימים בשוק.

אראה היא הסוכנת הבלעדית של חברת WINGFAN המתמחה בייצור כנפיים ציריות. אראה משווקת מניפות מורכבות וחלקים, ומתכננת ומייצרת מאווררים לאוורור רפתות ולתעשייה, ומפוחי עשן. "היתרון שלנו בתחום הכנפיים למערכות אוורור טמון בגמישות שלנו ובמועדי אספקה מהירים. בנוסף, פיתחנו את מאוורר ההרקולס שכעת משמש בעיקר לאוורור רפתות ובעתיד הקרוב נוכל לשווק אותו לאולמות ייצור. מדובר בפתרון ירוק וחסכוני", אמרה מנהלת השיווק, ענבל אבנר. ראוי לציין כי החברה בוחנת כניסה לשווקים נוספים בתחום התעשייה ולולים.

חימומית הינה יבואנית של מערכות חימום תת רצפתי, חימום מים, הסקה מרכזית, רדיאטורים, תנורי הסקה, קמינים משאבות חום ועוד. המנכ"ל, עופר פלש, ציין שהמותג של החברה נקרא וולקנו והפתרונות מיועדים לשוק הביתי והמסחרי כאחד, כולל בריכות שחייה, מקוואות, מפעלים וכדומה. במסגרת התערוכה הוצג לראשונה רדיאטור מזכוכית מעוצב כמו תמונת נוף ואשר מיועד לשוק הביתי. פלש הוסיף כי "החברה מתחייבת לשירות מקיף ומלא, אמינות ומחירים אטרקטיביים", וכי משאבות החום שלה, המותקנות כתחליף או בנוסף למערכות החימום הקיימות, הן חסכניות בעלויות הצריכה והאחזקה, שקטות, אמינות מאוד ועומדות בכל התקנים הנדרשים.

לדיקו גרין אנרג'י היא חברה מקבוצת לדיקו, נציגת Bosch מאז 1965. החברה עוסקת באספקת ציוד לאינטגרטורים למערכות לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, אנרגיות שמש, רוח וביוגז, ומתמחה במיוחד בטכנולוגיות תרמיות המשמשות לחימום מים, חימום מבנים ויצירת קיטור לתעשייה. לדיקו גרין מייצגת את החברותBuderus  ו-Loos הנמנות על חטיבת התרמו של Bosch. המנכ"לית, שרי ניר, ציינה כי החברה החלה לאחרונה לייצג את יצרנית המבערים לתחום הגז הטבעי Blco, לטובת התחום שהולך ותופס כיום תאוצה בישראל. בנוסף, בחרה החברה להבליט מערכת שרשור (Cascade), פתרון מודולארי של מערכת תנורי קונדנס המחוברים זה לזה באמצעות בקר אחד לטובת חימום מים בגז. "זוהי מערכת מאוד מתוחכמת שיודעת בדיוק מה להפעיל ובאיזה רמה, ומכאן שיש לה נצילות אנרגטית גבוהה", אמרה ניר.