קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
אלקטרה נמנית על הקבוצה הזוכה במכרז עיר הבה

אלקטרה נמנית על הקבוצה הזוכה במכרז עיר הבה"דים

אלקטרה תספק לפרויקט בנגב שירותי בנייה, אנרגיה ומערכות מיזוג וקירור

קבוצה של שלושה יזמים היא הזוכה במכרז לבניית עיר הבה"דים בנגב, בהשקעה המוערכת ב-9 מיליארד שקל. הקבוצה מורכבת ממנרב (56%), אלקטרה (25%) וחברת רד-בינת (19%). הקבוצה גברה על שפיר הנדסה, שהגיעה יחד איתה לשלב הגמר.
מדובר באחד המכרזים הגדולים בישראל, במסגרתו יועברו בסיסי צה"ל ממרכז הארץ לדרומה ויתפרסו על פני שטח נרחב בו ישוכנו אלפי חיילים ואנשי קבע עם משפחותיהם. קריית ההדרכה תבנה בצומת הנגב וצפויה להתפרש על 2,600 דונם - שמהם כ-250 אלף מ"ר בנויים. 
האתר, המיועד לקלוט כ-100 אלף חיילים בשנה לצורך הדרכות, צפוי להיפתח בעוד כשלוש שנים. עבודות העפר בשטח בו תוקם קריית ההדרכה כבר הסתיימו, ובימים אלה מסתיימות בשטח עבודות להקמת תשתיות חשמל, מים ותקשורת.
בעיר הצבאית יותקנו מערכות מיזוג וחימום מתקדמות וחסכניות באנרגיה, חלק מהחשמל ייוצר באמצעות תאים סולאריים על הגגות, הגנראטורים יופעלו באמצעות גז ולא על ידי סולר, מי מזגנים ומים ממוחזרים ישקו את השטחים הירוקים, האשפה תופרד ותצא למיחזור חיצוני ועוד.
מנרב נמצאת בשליטת אברהם קוזניצקי, קבוצת אלקטרה נמצאת בשליטת משפחת זלקינד, ורד-בינת היא בבעלות האחים יהודה וזהר זיסאפל. אלקטרה שתספק לפרויקט שירותי בנייה, אנרגיה ומערכות מיזוג וקירור, שותפה לפרויקט באמצעות שלוש חברות-בנות, כל אחת בתחומה: אלקטרה פאואר תרכוש 25% ממניות חברת מבט לנגב. הדבר יקטין את חלקן של השותפות האחרות בחברה, מנרב וקבוצת רד-בינת; אלקטרה בניה מצטרפת למנרב, כך ששתיהן יהיו הקבלנים הראשיים לבניית העיר, אם יזכו במכרז. מנרב, שעד כה הייתה קבלן ראשי יחיד, תהיה בעלת 70%, ואלקטרה בניה תהיה בעלת 30%; ואלקטרה אי.פי.אם, תהיה בעלת 30% מקבלנות המשנה של הפרויקט, בעיקר עבודות גמר. 
ההשקעה בפרויקט תגיע ל-10 מיליארד שקל. משרד הביטחון ייתן מענק של 400 מיליון שקל, כך שההשקעה נטו תהיה 9.6 מיליארד שקל. חלקה של קבוצת אלקטרה יהיה 25%, שהם כאמור 2.4 מיליארד שקל. 
הקבוצה הזוכה במכרז תבנה את העיר במשך 4 שנים. לאחר מכן תפעיל את עיר הבהד"ים במשך 25 שנה בשיטת BOT כלומר תשכיר את העיר למשרד הביטחון, בדמי שכירות שנתיים. כתום התקופה תעבור העיר ללא תמורה לבעלות המדינה. הרווח של היזמים יבוא מדמי השכירות, האמורים לכסות את כל הוצאות ההקמה ולהותיר רווח סביר.