קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
בלי משקעים

בלי משקעים

כיצד להימנע מהיווצרות משקעי אבנית על שטחי מעבר חום

עדי גור
הקרקע הקיימת לאורכה של מדינת ישראל גדושה בכמות רבה של מינרלים, כגון סידן (קלציום - calcium), קרבונטים של מגנזיום (carbonates of magnesium), תחמוצות ברזל, גפרית, אשלגן ועוד. כאשר הגשם יורד ומחלחל לעומקה של האדמה הוא ממיס וסופג לתוכו כמות גדולה של אותם מינרלים הקיימים באדמה. ברוב המקרים נוכחותם של מינרלים מומסים במים מבורכת ורצויה, שכן עם הזמן אותם מינרלים שוקעים על דפנות צינורות הולכת המים (העשויים לרוב מברזל) ויוצרים שיכבה של משקע מסוג קלציום קרבונט (אבנית), השומרת על פני שטח הצינור מהיווצרותה של קורוזיה (חלודה) ומאריכה מאופן משמעותי את אורך חייו של הצינור. אותו תהליך מתרחש גם במערכות החלפת חום, המצויות בכל מתקני מיזוג האוויר וקירור, רק שהיא מתרחשת במהירות רבה יותר, בשל טמפרטורה גבוהה של המים, הגורמת לפרוק מהיר ושקיעה רבה יותר של משקעי האבנית בשטחי מעבר החום. אותה שיכבה "רצויה" של אבנית בצינורות הולכת מים מברזל מהווה בעיה קשה במתקני החלפת חום, שכן שכבה זו גורמת להגברת הבידוד בין החומרים בהם אנו מבקשים לבצע תהליך החלפת חום. מצב זה גורם לפגיעה קשה בתפקודו של מחליף החום. על מנת לפצות על הפגיעה שנוצרה באיכות מעבר החום, מדחסי היחידה נאלצים לעבוד בתפוקות גבוהות מאילו להם תוכננו, תוך צריכה מוגברת של אנרגיה עד לנפילה של המערכת, בשל עומס ייתר שהופעל עליה. תופעה זו מתרחשת לרוב בימי הקיץ החמים בהם היחידות נדרשות לעבוד התפוקות גבוהות גם ללא הפגיעה שנוצרה בכושר החלפת החום.
התפתחות משקעי אבנית במחליפי חום מהווה את אחת הבעיות התפעוליות המשמעותיות ביותר במערך האחזקה של המערכות. הזנחה עלולה לגרום לנזקים כבדים לחלקי המערכת ולכישלונה בזמנים החמים ביותר, בהם היא נדרשת לספק תפוקות גבוהות, והשתקתה לצורך תיקונה עלולים להסב נזקים כבדים לבעל המערכות ואי נוחות רבה לדיירי המבנה.
פתרונות רבים הכוללים תכשירים כימיקלים וטיפולים בשיטות מגוונות אחרות מוצעות כיום כפיתרון, אך הניסיון רב השנים הקיים בארץ מוכיח כי כל השיטות והדרכים הקיימים כיום בשוק, בהתחשב ברמת הקשיות של המים וכמות המינרלים המומסים הרבה הקיימת בהם, מצליחים, לכל היותר, לעקב את התפתחות האבנית ולהאט את התגבשותה, אך לבטח הם אינם מצליחים למנוע אותה לחלוטין. 
חברת גור טכנולוגיות לניקוי מערכות תרמיות בע"מ פיתחה לאורך שנים רבות מגוון רחב של מוצרים מקצועיים לצורך ביצוע פעולות ניקוי ושטיפה של שטחי מעבר החום, בכל סוגי מחליפי החום הקיימים, ללא גרימת כל נזק למתכות המבנה של מחליפי החום. מוצרי החברה מיועדים לניקוי של מעבי מים, מחליפי חום, פלטות, מגדלי קירור, יחידות מאייד-מעבה, מעבי אמוניה, מאידי מים (צ'ילרים) ועוד. 
סידרת מוצרי ה- SX פותחו לאחר תהליך ארוך של מחקר ופיתוח והם מסוגלים להמיס ולפנות בהצלחה רבה משקעי אבנית (קלציום קרבונט), מוצרי קורוזיה, בוץ, שומנים, משקעים אורגניים ומשקעים רבים אחרים, ביעילות ובמהירות תוך שמירה וביצוע פסיביצייה של מתכות המבנה. מוצרי גור טכנולוגיות מתאימים לביצוע עבודות ניקוי ושטיפה ללא גרימת נזק בכל סוגי חומרי המבנה של כל דגמי מחליפי החום, כגון נירוסטה, ברזל, נחושת, פלדה, טיטניום, סיליקון קרביד, פלסטיק ועוד.
שמירה על ניקיונן של שטחי מעבר החום במערכות מיזוג אוויר וקירור יביא לחיסכון משמעותי בעלויות האנרגיה של הארגון, יאריך את חיי המערכות וימנע נפילות בלתי מתוכננות ובלתי רצויות של המערכת בתקופות החמות של השנה.
* הכותב הנו מנהל שיווק בגור טכנולוגיות ניקוי מערכות תרמיות בע"מ. למידע נוסף: 03-6492053