קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
כיל תקים בנגב תחנת כוח ירוקה ב-1.25 מיליארד ₪

כיל תקים בנגב תחנת כוח ירוקה ב-1.25 מיליארד ₪

תהיה בעלת כושר ייצור של 330 טון קיטור לשעה וכושר ייצור חשמל של כ- 250 מגה וואט

מהנדס יוני מלאכי
כיל דשנים חתמה על הסכם להקמתה של תחנת כוח חדשה בסדום שתפעל באמצעות גז טבעי. התחנה תהיה בעלת כושר ייצור של 330 טון קיטור לשעה וכושר ייצור חשמל של כ- 250 מגה וואט. 
עלות הפרויקט מוערכת בכ- 320 מיליוני דולר או 1.25 מיליארד ש"ח. פרויקט הקמת התחנה מתוכנן להתחיל ברבעון השלישי של 2012 ולהסתיים במחצית השנייה של שנת 2015. התחנה תחליף את תחנת הכח הנוכחית של החברה בסדום המבוססת על דיזל גנרטורים מופעלים מזוט, תחנה שהוקמה בשנת 1995. התפוקות של תחנת הכוח המתכוננת גבוהות משמעותית מאלו של תחנת הכוח הנוכחית.
התחנה, שתיבנה כתחנת קוגנרציה במחזור משולב, מבוססת על ציוד חדיש המותאם לעמידה בתקנים העדכניים ביותר של יעילות, נצילות ואיכות סביבה ובמרכזה טורבינת גז של חברת סימנס, דוד קיטור וטורבינת קיטור. הטורבינה ניתנת להפעלה במקרה הצורך, גם בסולר. הפרויקט יוקם בשיטת "אחריות כוללת" (EPC) של הקבלן המבצע עימו התקשרה כיל לתקציב, ללוח הזמנים ולתפוקות התחנה. 
תחנת הכוח החדשה תאפשר מתן מענה לצריכות הקיטור החזויות של אתר סדום בטווח הארוך, תוזיל את עלות החשמל וכן תבטיח את אמינות וזמינות המערך האנרגטי ב- 20 השנים הבאות, כל זאת תוך שמירה על הסביבה ועל איכות האוויר.צריכת הקיטור והחשמל של מפעלי ים המלח באתר סדום צפויה לעלות בצורה הדרגתית במהלך השנים הקרובות בעקבות עליית ייצור צפויה במפעלים השונים. גם בחברות נוספות של כיל בסדום צפויה צריכת החשמל לעלות בהדרגה בשנים הקרובות.