קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
העתיד בידי ילדינו

העתיד בידי ילדינו

אם נצליח להחדיר בילדינו את חשיבותה של התייעלות אנרגטית נוכל להיות בטוחים שהדור הבא ישמור על כדור הארץ הרבה יותר טוב מאיתנו, בדיוק כמו שלימדו אותנו לא לקטוף את פרחי הבר

יורם קראוס
בעידן המודרני כל בית וכל עסק נתמך באנרגיה חשמלית לצורך קיומו ופעילותו השוטפת: אור, מחשוב, מכשור חשמלי, מכונות, קירור, חימום וכיו"ב. בכל פעם שאנחנו משתמשים בחשמל אנחנו גורמים לנזקים הנובעים מייצור חשמל – אנו משתמשים במשאבי טבע מתכלים המשמשים להפקת חשמל, אנו מזהמים את האוויר, גורמים לפליטת גזי חממה וכדומה.
מכאן מובן מדוע כל פעולה הגורמת להתייעלות אנרגטית בשימוש הבזבזני בחשמל ומביאה לחיסכון בצריכת חשמל, נחשבת בעצם לפעולה ירוקה. היכולת לייעל את צריכת האנרגיה קיימת בכל בית ובכל עסק ללא צורך בהשקעות ענק או בשינוי סדרי עולם. מה שנדרש כדי לעצור את השימוש הבזבזני באנרגיה הוא בסך הכל אימוץ דפוסי חשיבה של התייעלות אנרגטית.
מה שיפה בכל המלך הזה הוא שזהו מהלך של WIN-WIN לכל המעורבים – לבית ולעסק שיצליחו להפחית את ההוצאות השוטפות על אנרגיה, ולכדור הארץ – שייהנה מתרומה נוספת לעולם נקי יותר.
כמה ניתן לחסוך באמצעות אימוץ שיטות של התייעלות אנרגטית? מחקרים שבדקו את הנושא מצאו שבאמצעות אימוץ דפוסי חשיבה של התייעלות אנרגטית והטמעת טכנולוגיות העוזרות לייעל את תהליך צריכת החשמל, ניתן להגיע לחיסכון של עד לכ- 30% מצריכת האנרגיה בבית פרטי, ועד לכ-10% במפעלים, משרדים או ארגונים.
כלומר, התייעלות אנרגטית יכולה להביא בממוצע לחיסכון של 20% בצריכת החשמל. נתון מרשים שלא ניתן לזלזל הן בתרומתו לחיסכון בהוצאות הבית, המשרד או העסק והן לתרומתו הירוקה לכדור הארץ.
כאמור, התייעלות אנרגטית היא קודם כל אימוץ דפוסי חשיבה שונים למה שהורגלנו עד כה בנושאי צריכת אנרגיה. בכל אחד ממקורות הבזבוז שהוזכרו בתחילת המאמר – אור, מיזוג, מחשוב, מכשור חשמלי, מכונות וכיו"ב, ניתן לייעל את התהליך ולחסוך משמעותית בצריכת האנרגיה. אולם, כדי לחולל שינוי עמוק ולטווח ארוך עלינו לגייס את ילדינו, את הדור הבא אליו נעביר את לפיד השמירה על כדור הארץ, אותו דור שהוא-הוא מחולל השינויים החזק ביותר בחברה שלנו.
אם נצליח להחדיר בילדינו, כבר מגיל הגן, שמשאבי כדור הארץ מידלדלים, אם ימנו בכל גן ובכל כיתה ילד תורן שיהיה אחראי על התייעלות אנרגטית באמצעות כיבוי אורות, מזגנים ומכשירים חשמליים, אם נלמד אותם התייעלות אנרגטית מהי, ומה חשיבותה של התייעלות אנרגטית, נוכל להיות בטוחים שהדור הבא ישמור על כדור הארץ הרבה יותר טוב מאיתנו, בדיוק כמו שלימדו אותנו מהו פרח מוגן וחינכו אותנו לא לקטוף את פרחי הבר.
* הכותב הוא מנכ"ל חברת SMS לניהול פרויקטים ותכנון הנדסי, המתמחה בין היתר בבנייה ירוקה