קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
די לבזבוז

די לבזבוז

איך לבנות ולתכנן מערך מדחסים יעיל וחכם

בני דורון
מתקני קירור רבים בארץ עובדים בשיטה של מערך מדחסים אחד המשרת מס' חדרים ו/או מקררים.
ניתן למצוא מערכים אלו כמעט בכל סופרמרקט ברחבי הארץ ובמתקני קירור רבים אחרים.
מערך המדחסים צריך להיות מתוכנן נכון ולאפשר תפוקה משתנה, בהתאם לדרישת המקררים, טמפרטורת הסביבה, הפשרות במקררים וכו'.
כמו כן, מומלץ לייעל את בניית המערך ע"י שימוש בציוד הנכון והנדרש למערך.
להלן מספר המלצות שיעזרו לחסוך בהוצאות הבניה ובעלויות האנרגיה:
גופי חימום שמן - במתקנים כגון סופרמרקטים, חדר המכונות אינו נח לעולם. המדחסים תמיד בעבודה ולפיכך אין צורך בגופי חימום לשמן במדחסים. מעבר לעלות גופי החימום, קיים תמיד מקור נוסף לתקלה אפשרית וכן בזבוז אנרגיה בחימום מיותר של השמן, בנוסף, טמפרטורות הסביבה בארץ אינן מצריכות ברוב המקרים את חימום השמן.
בולמים וצינורות גמישים - במדחסים מהדור החדש, כדוגמת "ביצר" קיימות המלצות יצרן להתקנת המדחסים ללא צורך בקפיצים ו/או בצינורות גמישים וזאת בשל יציבות המדחס. מדחסים אלו עובדים ללא רעידות והינם יציבים במיוחד. לפיכך, מומלץ לבחור מדחסים אלו ולחסוך את עלויות ההתקנה של הקפיצים והגמישים ובנוסף לחסוך נקודות כשל אפשריות.
שינוי תפוקה - מאחר וקיים צורך בשינוי של תפוקת המערך, מומלץ להתקין מדחס מוביל, בעל שינוי מהירות (אינוורטר). מדחס אינוורטר מאפשר השלמה של התפוקה הנדרשת מהמערך, ע"י הבקרה. תכנון נכון של המערך עם מדחס אינוורטר יאפשר למערך לספק כל תפוקה מבוקשת ע"י הבקרה בין 10% ל-100% מהתפוקה הכוללת של המתקן. 
לדוגמא: למערך בן 4 מדחסים, נשתמש ב–3 מדחסים אשר כל אחד מהם מהווה 25% מתפוקת המערך ובנוסף מדחס מוביל (אינוורטר) יחושב רק ל-15% מתפוקת המערך.
לפיכך, עם מדחס האינוורטר במערך לדוגמא, ניתן לקבל תפוקה שבין 7.5% ועד 100% וזאת בצורה רציפה ועם מינימום התנעות הגורמות לצריכה מיותרת ולבלאי מואץ למדחסים.
(מדחסי "ביצר" אינוורטר מאפשרים הורדת תפוקת המדחסים בחצי ועד להכפלת התפוקה ב-1.8, דהיינו ניתן להפעיל את המדחס בין 25 הרץ ועד ל 87 הרץ)
בקרה - מערכת בקרה חכמה מאפשרת גם היא חסכון ניכר, ע"י מספר פונקציות חכמות: 
שיפור התפוקה באמצעות הורדת לחץ הראש כשניתן, שינוי לחץ היניקה בהתאם לעומס האמיתי הנדרש מהמערכת ועוד. כמו כן, תפקיד הבקרה לשמור על אורך חיי המדחסים על ידי מניעת התנעות מרובות והשוואת שעות העבודה בין המדחסים במערך.
ניתן למצוא פונקציות חכמות אלו בבקרה כדוגמת "דנפוס".
לסיכום 
בניה נכונה ומחושבת של מערך מדחסים למתקן, יכולה לחסוך בעלויות התכנון, בעלויות הבניה ובעלויות האחזקה של מתקן הקירור.

*מאת בני דורון/רדיון חברה להנדסה בע"מ.