קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הצמיחה הירוקה תגדיל את התוצר הלאומי ב-76 מיליארד שקלים תוך חמש שנים

הצמיחה הירוקה תגדיל את התוצר הלאומי ב-76 מיליארד שקלים תוך חמש שנים

התוכנית נועדה לקדם צמיחה כלכלית שאינה פוגעת בסביבה ולסגור פערים של עשרות שנים מול התעשייה

משרדי הגנת הסביבה והתמ"ת הציגו לממשלה את התוכנית הלאומית לצמיחה ירוקה. על פי הערכות כלכליות, התוכנית הלאומית שהוכנה עם התעשיינים וארגוני הסביבה, תגדיל את התוצר הלאומי בכ-76 מיליארד ₪ עד שנת 2017 וצפויה לייצר עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים במשק.
התוכנית נועדה לקדם צמיחה כלכלית שאינה פוגעת בסביבה ולסגור פערים של עשרות שנים מול התעשייה במדינות המתקדמות ולבסס בישראל תעשייה ירוקה ותחרותית. התוכנית, שעלותה 850 מיליון שקלים על פני חמש שנים, כוללת בין היתר אכיפה נגד חברות המשווקות מוצרים המתחזים לירוקים, מיסוד הליך רישוי ירוק לעסקים וקידום אזורי תעשייה ירוקים. 
בין עיקרי התוכנית:
• מאבק ב- green wash (התיירקקות) – קידום תקנות המגדירות מהו מוצר הידידותי לסביבה ונקיטת צעדים נגד חברות המשווקות לציבור מוצרים המתחזים ל"ירוקים" או לאקולוגיים. כיום אין פיקוח על נושא זה.
• מיסוד הליך רישוי ירוק אחד שיפעל לצד רישיון העסק של המפעל ויבטל שמונה הליכים ביורוקרטים נפרדים. צמצום הביורוקרטיה הסביבתית יחסוך למשק 375 מיליון שקלים.
• מעבר לצרכנות ירוקה במגזר הביתי והציבורי. בין היתר, יורחב הדירוג אנרגטי למוצרי חשמל.
• כשרות מקצועיות לתעסוקה ירוקה. המדינה תעודד הכשרות לבנייה ירוקה, ייצור נקי, התייעלות אנרגטית ועוד. בנוסף, יינתן סיוע ממשלתי להשקעות סביבתיות.
• קידום אזורי תעשייה ירוקים שחוסכים עלויות למפעלים ומונעים זיהום. בין היתר, במתחמים אלה פסולת של מפעל אחד משמשת כחומר גלם למפעל אחר ומוטמעים הליכים של התייעלות אנרגטית במפעלים. 
"המשבר הכלכלי ומשבר האקלים מהווים הזדמנות למעבר ליצור מודלים עסקיים חדשים וחובתנו להכין את המשק לניצול הזדמנויות זה. היום ברור שההכרח הכלכלי והסביבתי הוא לנתק את הקשר בין שגשוג כלכלי לפגיעה בסביבה ולקדם אסטרטגיה של צמיחה ירוקה כי זהו פני העתיד של ישראל והעולם כולו. אם נשכיל לנצל הזדמנות זו, ניתן לפתח פה 'עמק סיליקון" ישראלי בתחום הטכנולוגיות הסביבתיות שימתג את ישראל כמובילה בינלאומית בתחום זה ובנוסף ייצור עשרות אלפי מקומות עבודה", ציין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן..
שר התמ"ת, שלום שמחון: "התעשייה הישראלית והסקטור העסקי יעמדו בשנים הבאות בפני האתגר הסביבתי וידרשו לעמוד בסטנדרטים חדשים להפחתת זיהומים. הליך זה נובע ממגמות צרכניות בעולם ומיישור קו של הרגולציה בישראל מול שאר העולם. משרד התמ"ת יעבוד יחד עם התעשייה בכדי לסייע לה לעשות את המעבר מעבר לעידן נקי, תחרותי וסביבתי יותר".