קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
גברה משמעותית רמת הסיכון של ענף מוצרי החשמל

גברה משמעותית רמת הסיכון של ענף מוצרי החשמל

הרשתות וחנויות החשמל מצויות ברמת סיכון גבוהה לא לעמוד בהתחייבויותיהם

דוד ענבר
התחרות הגוברת, השחיקה ברווחיות ובמכירות לצד ההאטה הכלכלית, העלו באופן ניכר את רמת הסיכון הנשקפת לענף מוצרי החשמל, ואשר גבוהה בכ-10% מרמת הסיכון הממוצעת במשק.
מסקירה שערכה קבוצת דן אנד ברדסטריט עולה כי הרשתות וחנויות החשמל מצויות ברמת סיכון גבוהה לא לעמוד בהתחייבויותיהם. לראיה, הכנסות ענף קמעונות מוצרי החשמל (לא כולל יבוא) הסתכמו אשתקד בכ-5.5 מיליארד שקל - ירידה של כ-10% לעומת 2010. במקביל, נרשמה ירידה של כ-5% במכירות גם במחצית הראשונה של 2012, ובדן אנד ברדסטריט מעריכים כי הירידה במכירות תימשך גם במחצית השנייה של השנה. 
אלמלא אירועים כמו משחקי היורו, המשחקים האולימפיים שהעלו את מכירות מקלטי הטלוויזיה והמכרזים של משרד האנרגיה והמים לסבסוד רכישת מקררים ומזגנים חדשים יעילים אנרגטית, מאמינים כלכלני דן אנד ברדסטריט כי היקף המכירות של הענף היה קטן משמעותית.
בנוסף, נרשמה ירידה חדה ברווחיות של הענף. למרות ששיעור הרווח הגולמי המקובל בענף אשתקד נע בטווח של 15%-22%, הרי ששיעור הרווח הנקי הממוצע בענף מסתכם נאמד בכ-2% בלבד - לאחר שנים של שיעורי רווחיות גבוהים יותר. הירידה ברווחיות נזקפת בין השאר לירידה במחירי המוצרים הנובעת מיבוא מקביל והמיתון. עם זאת, מחיר מוצרי החשמל צפוי לעלות עד סוף השנה הנוכחית ב-5%-10% בשל התחזקות הדולר והעלאת המע"מ הצפויה ועל רקע ביטול הפחתת מס הקנייה על מוצרי אלקטרוניקה בידורית.  
בישראל פועלות כיום כ-1,000 חנויות חשמל, מתוכן כ-270 חנויות של רשתות כמו שקם אלקטריק, מחסני חשמל, טרקלין חשמל אבי סופר ותדיראן סטור. ראוי לציין כי לאחרונה הודיעו מספר שחקנים בענף על עליות מחירים, ובהם אלקטרה, ניופאן וטורנדו.