קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
המדינה מסבסדת החלפת 45 אלף מזגנים לכלל האוכלוסייה

המדינה מסבסדת החלפת 45 אלף מזגנים לכלל האוכלוסייה

המכרז כולל מזגנים משלוש קבוצות גודל בדירוג B, A או C ויחסוך למשק כ-50 מיליון קוט"ש בשנה

משרד האנרגיה והמים פרסם לאחרונה מכרז להספקת והתקנת מזגנים חדשים ויעילים אנרגטית וגריטת מזגנים ישנים- הפעם לכלל האוכלוסייה בישראל. במסגרת הפרויקט יסובסדו עד כ- 45 אלף מזגנים חדשים, חסכוניים ויעילים עבור כלל הציבור, במספר שלבים.  
כזכור, בחודש מרץ השנה החל המשרד בפרויקט להחלפת 10,000 מזגנים ישנים ולא יעילים במזגנים חדשים וחסכוניים (בדירוג אנרגטי A ו- B) למקבלי הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה (באמצעות חברת טורנדו אשר זכתה במכרז להספקת המזגנים). עד כה, נמכרו במסגרת פרויקט זה כ- 1280 מזגנים יעילים אנרגטית. 
הספקים שיזכו במכרז יתחייבו להציע לזכאים מזגנים יעילים אנרגטית, בדירוג B, A או C ולהעניק עליהם ועל התקנתם אחריות כוללת של שלוש שנים. המכרז המפורסם כולל מזגנים משלוש קבוצות גודל שיתאימו לצרכים השונים של משקי הבית. יש לציין כי המכרז הנוכחי מציע גם אפשרות נוספת להחלפת מזגן מיני מרכזי במזגנים מפוצלים. לאחר שייבחר הזוכה במכרז, תפורסם הודעה לכלל הציבור על מועד תחילת המבצע. 
החלפת המזגנים צפויה להוביל לחיסכון למשק האנרגיה בישראל של כ-50 מיליון קוט"ש בשנה, ובסך הכל כ-350 מיליון קוט"ש לאורך חיי המוצרים שנאמד בכשבע שנים. כמו כן, החלפת מזגן מיני מרכזי במזגנים מפוצלים אף תגדיל את רמת החיסכון. מדובר בחיסכון משמעותי, המוערך מידי שנה במאות שקלים בחשבון החשמל הביתי של כל צרכן.
תקציב הפרויקט עומד על כ- 50 מיליון שקלים. המשרד ישתתף במימון עלות כל מזגן ופירוקו בסכום של בין 800 ל- 1,600 שקלים למזגן (בהתאם לסוג המזגן ולעלות הפירוק). עבור המזגן שירכשו, ישלמו הצרכנים את ההפרש שבין מחיר המזגן על פי ההצעה שתזכה במכרז, לבין סכום סבסוד המשרד ברכישת אותו המזגן. 
פרויקט ההחלפה יתבצע בשלבים, כאשר בשלב הראשון מתכנן המשרד לסבסד החלפת כ- 6,000 מזגנים. החלטה על אודות הרחבת המכרז והקצאת כמויות נוספות בשלבים הבאים, תתקבל בהתאם לתוצאות השלב הראשון במכרז.
יש לזכור כי מדובר בסבסוד של כלל הפעילות - הובלה, פירוק המזגן הישן וגריטתו, התקנת המזגן החדש ומתן אחריות כוללת על המזגן ועל ההתקנה למשך שלוש שנים.
פרויקט המזגנים החדש, המיועד לכלל האוכלוסייה, מצטרף לפרויקט המזגנים הקיים, שמיועד לאוכלוסיות המקבלות הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה, לפרויקט החלפת מקררים זוללי חשמל בקרב כלל האוכלוסייה הנמשך בימים אלה (עם דגם אחרון שנותר) ולמבצע להחלפת נורות, במסגרתו יכול הציבור לרכוש מארז של שלוש נורות חסכוניות במחיר מבצע של 20 ש"ח, זאת על מנת לעודד את השימוש של הציבור הרחב בנורות חסכוניות. כמו כן, בחודשים הקרובים מתוכננים פרויקטים נוספים עבור כלל האוכלוסייה, ביניהם החלפת דודי חשמל במערכות שמש והחלפת מקררים נוספים לאוכלוסיות שונות.