קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן
הורדת מתח

הורדת מתח

כיצד להגן על המזגנים, המקררים וציוד חשמלי רגיש אחר מפני הפרעות רשת ונחשולי מתח?

מיקי רץ
החורף כבר כאן ואיתו הגשם, הרוחות וסופות הברקים והרעמים. מזג אוויר סוער יכול להוות סיכון ממשי למכשירי החשמל שלנו, בין אם הוא גורם לניתוקי חשמל תכופים או אפילו ברק היכול לפגוע בקווי החשמל שלנו. 
זה הזמן לבדוק אם ביצענו את כל ההכנות לחורף חם, נעים ונטול דאגות מיותרות ולהגן
על ציוד רגיש כגון מזגנים, מקררים, מכונות כביסה וכדומה מנחשולי מתח.
• מהו נחשול מתח?
נחשול מתח הינו "קפיצה" של מתח חשמלי בעוצמה של מאות ואף אלפי וולטים למשך שבריר שנייה. עוצמות מתח כאלה עלולות להגיע למכשירי חשמל דרך קווי המתח או התקשורת ולפגוע במכשירי חשמל הנמצאים בבית.

• כיצד נוצר נחשול מתח?
נחשול מתח עלול להיווצר ממספר סיבות כגון פגיעת ברק ישירה בקווי חשמל ותקשורת או בקרבתם, מערכות הגברה והשנאה ברשת החשמל, אי יציבות ברשת החשמל, מיתוג - כלומר הפעלה והפסקה של הזרמת החשמל באופן ידני, תרמוסטט או על ידי חברת חשמל, של מכשירי חשמל בעלי מנועים ושנאים והפסקת פעולה של מנועים חשמליים.

• מהו נחשול מתח הנפוץ והמזיק ביותר?
על פי מחקרים נמצא כי 80% מהנזקים של פגיעות נחשולי מתח במכשירי חשמל ביתיים מקורם אצלנו בבית. בזמן הפסקת חשמל ולו הקטנה ביותר, כל המנועים למשל מכונת כביסה, מקרר, מזגן, מאוורר ואפילו מיבש שיער לא עוצרים מיד. כל המנועים שהסתובבו ברגע של הפסקת החשמל ממשיכים להסתובב ולייצר מתח עד לעצירתם. סכום הווקטורים של כל המתחים הללו עלול להגיע מעל ל-2,000 וולט. מאחר והרשת בבתים מחוברת במקביל, נחשול המתח מגיע לכל שקע בבית ופוגע במכשירים. ברוב המקרים הנחשול אינו שורף מיד את המכשירים, אלא גורם לנזק מצטבר, לרוב פגיעה בבידודים של קבלים ומיקרו מעבדים.

• למה היום, יותר מבעבר, מכשירים חדשים רגישים לנחשולי מתח?
עם השנים כל המוצרים החלו להשתכלל וגם להתמזער. המעגלים היום קטנים יותר בזכות טכנולוגיות ייצור חדישות. כיום מייצרים מעגלים עם מוליכים מדויקים ועדינים, ללא קצרים והמרחק בין המוליכים על הכרטיס האלקטרוני קטן, לכן עלה הסיכון לפגיעות מנחשולי מתח.

• אילו מכשירים חשופים לפגיעת נחשולי מתח?
עלול להיפגע מנחשול מתח למעשה כל מכשיר עם כרטיס אלקטרוני, מנוע ו/או מדחס, כגון מזגנים, מקררים, תנורים, מכונות כביסה, מחשבים, פקס ומרכזיות, מסכים, ציוד וידאו ועוד. למעשה כל מכשיר חשמלי המיוצר מרכיבים אלקטרוניים זעירים בטכנולוגיות מתקדמות, מועד במיוחד לפגיעות נחשולי מתח. אלה עלולים להביא לקיצור משך חיי המכשיר או אף להסב לו נזק מיידי.

• כיצד נגן על מכשירים רגישים מפני נחשולי המתח  ?
במטרה לצמצם את השלכות נזקי נחשולי המתח ובהמלצת חברת החשמל נתקין מכשירי הגנה לשקע החשמל - הם מגני הברקים, אשר "יספגו" את נחשולי המתח ויפנו אותם להארקה ועל ידי זה בעצם ימנעו מהציוד שלנו להעביר את נחשולי המתח לשאר הציוד ברשת. את מגן הברקים ניתן להרכיב באופן עצמאי לתקע המכשיר החשמלי לפני הכנסתו לשקע. בנוסף, כדאי להימנע מחיבור מספר מכשירים אלקטרונים רגישים לאותו השקע אליו מחוברים גם מכשירים אחרים בעלי מנוע חשמלי כגון מזגן, מקרר, מדיח כלים וכו'... והמלצה גורפת היא כמובן לרכוש רק מגני ברקים הנושאים את תו התקן הישראלי.

כיצד פועל מגן הברקים?
למגן הברקים מעגל אלקטרוני משוכלל ה"חש" את מצב מתח הרשת, רכיבים "סופגי מתח" וזמן תגובה מהיר, מערכת השהייה לוודא כי אכן התייצב המתח ומערכת מיתוג אמינה לאבטחת אורך חיי המכשיר. מכלול תכונות אלו מבטיח הגנה מלאה ומקיפה על מכשיר החשמל. במקרה של נחשול עד 9000A המגן יספוג את נחשול המתח ויעביר חלק ממנו להארקה. במקרה של נחשול בעל עצמה גדולה והרסנית במיוחד, יינזק מגן הברקים לעיתים עד מצב של יציאה מכלל פעולה אך המכשיר האלקטרוני יינצל.

• מהן הסיבות להתקנת מגן ברקים למכשירי החשמל בבית?
לעתים יש בבית מתח נמוך, לא יציב או הבהובי מתח קצרים אחרי הפסקת חשמל. עבודה במתח כזה מקצרת את חיי מכשירי החשמל, במיוחד אלו הפועלים עם מדחס. בנוסף, בזמן הפסקת חשמל מפיצים מנועים של מכשירים שונים בבית נחשולי מתח משלהם העלולים לפגוע במכשירים אחרים. הפגיעה הינה שריפה של מחברים במערכות תקשורת, רכיבים אלקטרוניים רגישים, מדחסים כאמור ועוד. המגן ינתק את הציוד, יגן עליו, ימתין לשיפור מצב הרשת על ידי מנגנון ההשהיה וכמובן יספוג את הנחשול במקרה של פגיעת ברק.

• מה עדיף, מגן לשקע או מגן דירתי?
מקור רוב נחשולי המתח הוא מתוך הבית ולא מחברת חשמל, שם המשחק הוא מהירות תגובה. הגנת שקע צמודה למכשיר מהירה יותר מאשר מגן דירתי בלוח החשמל ולכן עדיפה. למעשה הגנה בכניסה לדירה לא נותנת הגנה מושלמת. בנוסף, על פי מכון התקנים והמלצת חברת החשמל חשוב שתהיה הגנה עם השהייה לכל המכשירים ואת זה מספק המגן לשקע.

• מהי הגנה להארקה ולמה היא חשובה?
פינוי נחשולי המתח מתבצע דרך הארקה וללא הארקה ההגנה אינה מושלמת. על מגן הברקים ישנן 3 נורות חיווי המעידות על מצב ההגנה המסופקת בכל עת: נורת הגנה צהובה פעילה במגן הברקים מעידה שהארקה תקינה, פאזה ואפס במקום, נורה אדומה מורה על מתח חריג/ השהייה ונורה ירוקה מורה על מתח תקין/ עבודה.

• מהם תכונות מגן הברקים המומלץ?
מגן הברקים המומלץ נושא את תו התקן הישראלי, בעל פונקצית השהייה, נמכר במחיר שווה לכל נפש ובעל התקנת שקע-תקע פשוטה ביותר. המגן צריך להיות איכותי, רצוי תוצרת כחול-לבן שיהיה מותאם בצורה מיטבית לרשת החשמל בישראל, אמין ונמכר עם אחריות, מקובל לתת אחריות לתקופה של שנתיים.
נתונים חשמליים מומלצים האמורים להיות מצוינים בברור הם זמן השהייה לאחר תקלה 3-5 דקות, כושר מיתוג 16 אמפר, ספיגת נחשולי מתח גבוהים של 
V10,000V -6,000= Uoc מונחתים לרמה של V1,500 - 1,000Up .

*הכותב הנו מנהל אבטחת איכות בסופקו אינטרנשיונל בע"מ.
למידע נוסף: 09-8654101