קול אייר ניוזלטר
אינך רואה את הכתבות? לחץ כאן |  לאתר קול אייר לחץ כאן |  לצפיה בעיתון הדיגיטלי של החודש לחץ כאן |  מי אנחנו  לחץ כאן

"לישראל יידרשו 130-170 מיליארד ₪ לפיתוח משק האנרגיה עד 2020"

ועידת אנרגיה ועסקים, שיזמו אקו אנרג'י ותכלית הפקות בכפר המכביה, הפגישה כ-1,000 בכירים מקהילת משק האנרגיה והכלכלה מישראל ומהעולם

יונתן רבה
הסכום הדרוש למשק האנרגיה הישראלי ב-8 השנים הקרובות, כדי לעמוד ביעדי פיתוח האנרגיה של המדינה, עומד על 130-170 מיליארד שקלים. ההערכה שפורסמה בועידת אנרגיה ועסקים השנתית העשירית, נובעת מבידודה של ישראל במזרח התיכון, מהמורכבויות הביטחוניות והכלכליות הכרוכות בפיתוח והקמת תשתית ימית ויבשתית והן מהצורך להבטיח הגנה על משאבי האנרגיה של המדינה. 
האתגר המרכזי טמון, על פי שמעון סרוסי, בעלים ומנהל משותף בחברת אקו אנרג'י, במתן מענה תחרותי להיקף מימון חסר התקדים הצפוי בעשור הקרוב. לגישתו של סרוסי "נדרש גיוון מקסימאלי של מקורות המימון על ידי יצירת תנאים מתאימים לכל השחקנים. יש צורך ליצור תנאים מתאימים שיביאו להשתתפות המשקיעים המוסדיים והבנקים במימון פרויקטים של אנרגיה, גיוס הון ממשקיעים זרים, גיוס הון מהציבור הרחב באמצעות הנפקות של ניירות ערך בבורסה ומימון ציבורי וערבויות מדינה היכן שנדרש. כל אלה יחד יצליחו לגייס את הסכומים הדרושים". 
ד"ר עמית מור, מנכ"ל משותף אקו אנרג'י ויועץ לבנק העולמי בנושא משק האנרגיה, ציין כי התלות בספק גז טבעי יחיד בשנים הקרובות מהווה איום אסטרטגי לביטחון הלאומי. "כשל באספקת הגז משדה הגז 'תמר' מסיבות פוליטיות, טכניות, פגעי טבע או פיגועים חבלניים בשנים הקרובות, עלול להביא להפסקות חשמל ממושכות, שהמשק לא יוכל לעמוד בהן".
מור התייחס בנוסף למצבה הפיננסי הקשה של חברת החשמל והטיל את האשמה על המדינה. המדינה היא הגורם העיקרי שגרם להיווצרות החוב האדיר של חברת חשמל, שעומד היום על סך של 70 מיליארד ₪, בכך שהיא מחד הטילה על החברה להשקיע מיליארדי שקלים בשנה בהקמת תחנות כוח ורשת הולכה וחלוקה, אך מאידך לא הזרימה הון בעלים לחברה ולא דאגה להעלות את תעריפי החשמל, שהיו עד לאחרונה, מתעריפי החשמל הנמוכים בעולם המערבי". הוא קרא למדינה  לדאוג לשיפור מצבה הפיננסי של חברת החשמל  באמצעות "הזרמת הון בעלים מחד והעלאת תעריפים מאידך".
ועידת אנרגיה ועסקים שיזמו אקו אנרג'י ותכלית הפקות בכפר המכביה, הפגישה כ-1,000 בכירים מקהילת משק האנרגיה והכלכלה מישראל ומהעולם שדנו בנושאים הבוערים בתחום ובמגמות המסתמנות לשנים הבאות בהיבטים גלובליים, פיננסיים וטכנולוגיים של משק האנרגיה. בנוסף, הוענק אות איש השנה במשק האנרגיה ליוסף אברמוביץ, ממייסדי חברת האנרגיה הסולארית ערבה פאוור בקיבוץ קטורה, ונחשב ל"חלוץ יישום האנרגיה הסולארית בישראל  שהצליח למצוא את הדרך לשילוב של חזון ציוני ערכי ואידיאולוגי עם אג'נדה כלכלית עסקית".