דבר העורך קול אייר גיליון מאי 2013

דבר העורך קול אייר גיליון מאי 2013

שאפו גדול למשרד לאנרגיה והמים שהשיק את המבצע להחלפת כ-45 אלף מזגנים ישנים ובזבזניים בחדשים וחסכוניים

אבי אובליגנהרץ
שאפו גדול מגיע למשרד לאנרגיה והמים, שהשיק החודש, בשעה טובה ואחרי לא מעט יזע ודמעות, את המבצע להחלפת כ-45 אלף מזגנים ישנים ובזבזניים בחדשים וחסכוניים באנרגיה בבתי האב בישראל. זוהי מדיניות מבורכת שתעמיד את ישראל בשורה הראשונה של המדינות שחרטו על דגלן את הפחתת הפליטות והפגיעה בסביבה.
עוד בטרם יבשה הדיו על השקת הקמפיין ודומה שישראל בדרך לביצוע פניית פרסה בתרומתה להקטנת אפקט החממה. לראיה, בהצעת התקציב החדשה ל-2013-2014 קורא משרד האוצר להקפיא את התוכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה ולחדשה רק בשנת 2016 ברמת הצרכן. דהיינו המבצעים להחלפת מזגנים, מקררים, דודי שמש, נורות ואפילו הקמפיין לגריטת מכוניות יוקפאו, ובמקביל יכנסו לתא ההקפאה תמיכות שמעניק המשרד להגנת הסביבה לעידוד הפחתת הפליטות בתעשייה, עידוד פיתוח טכנולוגיות חדשות בנושא ולעידוד מיזמים לבנייה חסכונית באנרגיה.
נכון שישראל שרויה במצוקה תקציבית קשה ותאמרו יש סדרי עדיפויות וכו', אבל המדינה חתומה על אמנות בינלאומיות שמחייבות אותה לעמוד ברמות שנקבעו לצמצום גזי החממה ובמיוחד אלה של ה-OECD. טוב עשה הנשיא פרס שיצא בהתנגדות חריפה למהלך וטוב יעשו פקידי האוצר אם יואילו להקפיא את היוזמה שרק תגרום נזק בלתי הפיך למוניטין של ישראל.
קריאה נעימה
אבי אובליגנהרץ
 
 

 


פי.סי.חץ