דבר העורך קול אייר גיליון יולי 2013

דבר העורך קול אייר גיליון יולי 2013

מפתיע מעט לגלות שבהשוואה לקיץ 2012 החשש של הגורמים הנוגעים בדבר מבצורת חשמל הוא מינורי יחסית

אבי אובליגנהרץ
ממוצר יוקרתי הפכו המזגנים בשני העשורים האחרונים למוצר בר קיימא שקיים בקרוב ל-90 אחוז ממשקי הבית בישראל. כל משפחה ישראלית מחזיקה בממוצע 2.4 מזגנים, כמות שרק הולכת וגדלה לאור העלייה המסחררת בטמפרטורות בעיקר בחודשי הקיץ.
במקביל לזינוק בכמות המזגנים, הנחשבים כידוע לצרכן האנרגיה העיקרי בכל משק בית, זינקו צריכת החשמל ותעריפי החשמל באופן מטאורי. רק בשביל לסבר את האוזן הרי שבקיץ אשתקד נרשמה צריכה של כ-12 אלף מגה וואט מתוך כושר ייצור הקרוב לכ-13 אלף מגה וואט.
אי לכך, מפתיע מעט לגלות שבהשוואה לקיץ 2012, החשש של הגורמים הנוגעים בדבר מבצורת חשמל הוא מינורי יחסית והראיה לכך היא הסיקור התקשורתי הצנוע משהו של הנושא החשוב.
האם זה בגלל שחברת החשמל והרשויות נערכו מבעוד מועד? האם זה מכיוון שמקבלי ההחלטות סבורים שהציבור העלה את רמת המודעות ונוהג באחריות? או שמא זה בכלל בשל תעריפי החשמל ששוב ושוב עולים וכופים עלינו במציאות הכלכלית מדיניות של חסכון? לא ברורה מהי הסיבה האמיתית וסביר להניח שכל הגורמים הללו תורמים לכך יחד עם קיץ מינורי יחסית (חמסה-חמסה...), ולא נותר אלא לקוות שגם את העונה הבוערת הזאת נצליח לצלוח בשלום ובנעימות יחסית.
 
קריאה נעימה
אבי אובליגנהרץ
 
 

 


פי.סי.חץ