דבר העורך קול אייר גיליון מאי 2014

דבר העורך קול אייר גיליון מאי 2014

מערכת טרמו סולארית

מערכת טרמו סולארית המורכבת מ-450 מ”ר של שפורפרות ואקום שקופות ובתוכן צינורות עם תערובת מים וגליקול הצפויה לחסוך כ-40 אחוז מתצרוכת האנרגיה של המבנה, ומערכת “קורות קורנות” הממוקמת בתקרת המשרדים והכיתות.
נשמע כמו מדע בדיוני? אז זהו שלא. אלה הם רק חלק מהאלמנטים המרכזיים של מערכת מיזוג האוויר שתנעים את שהותם של משתמשי משכנו החדש של בית הספר ללימודי הסביבה ע”ש פורטר שבנייתו הולכת ונשלמת כעת מעל נתיבי איילון לכיוון דרום.
הבניין, שבנייתו החלה בנובמבר 2011  יהיה הבניין הירוק הראשון באוניברסיטת תל-אביב ואחד הראשונים מסוגו בארץ ובמזרח התיכון.  הבניין הייחודי שיהיה הראשון בארץ לקבל את הדירוג המרבי של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה - Leed Platinum, מהווה הוכחה ניצחת שבנייה ירוקה וחסכון באנרגיה אינם נשמעים רק טוב על הנייר אלא ניתנים להגשמה בפועל כפי שניתן ללמוד מהמאמר המרתק של מהנדס אוניברסיטת תל אביב, אלדר קצביץ’ (ר’ עמ’ 22).
האם מערכת המיזוג החדשנית שעל תכנונה הופקד משרד אסא אהרוני בהנהלת מהנדס יהושפט אהרוני, תהפוך לאבן דרך ונקודת ציון חשובה בתולדות המיזוג המקומי? או שמא מדובר בשיגעון חד פעמי של היזמים והממנים של המיזם השאפתני? בואו נקווה שהאפשרות הראשונה היא זו שתתממש לטובת כולנו.
 
קריאה נעימה
 


פי.סי.חץ