דבר העורך קול אייר גיליון אוקטובר 2014

דבר העורך קול אייר גיליון אוקטובר 2014

בטקס רב רושם שנערך לאחרונה חנך שר האנרגיה והמים, סילבן שלום את עבודות ההקמה של הקו המזרחי להולכת גז טבעי.

אבי אובליגנהרץ
בטקס רב רושם שנערך לאחרונה חנך שר האנרגיה והמים, סילבן שלום את עבודות ההקמה של הקו המזרחי להולכת גז טבעי. הקו צפוי לקלוט את הגז שיגיע ממאגר לוויתן ולהגדיל משמעותית את יכולת הזרמת הגז הטבעי לצרכנים, במסגרת גדילת הביקוש לגז טבעי בעשורים הבאים. 
עם סיום העבודות, ישמש הקו שאורכו 90 ק"מ וקוטרו 90 ס"מ, כעורק ראשי דו כיווני להולכת גז טבעי לאורך המדינה, ובכך יצטרף אל הקו הימי שמהווה כיום את החיבור היחידי בין הצפון למרכז ודרום המדינה. בנוסף, יתאפשרו חיבורי לקוחות חדשים לאורך הקו. מדובר באחד מן הפרויקטים הלאומיים הגדולים בארץ בתחום האנרגיה והתשתיות.
בשנה זו נתג"ז צפויה להשקיע כ-700 מיליון שקל נוספים בקווי הולכה ובחיבור שישה מתקנים נוספים לחברות החלוקה, שיתווספו לארבעה הפועלים כבר היום בדרום ובמרכז. מדובר בשיא ההשקעות של החברה בעשור האחרון.
נתונים מרשימים ללא ספק המעידים על המהפך שהתחולל במשק האנרגיה. אלא שבמקביל מתברר כי חברת נובל אנרג'י מנצלת לרעה את הזכיון שהעניקה לה המדינה על המשאב היקר ומנסה בכל כוחה לכופף את הרגולטור ולגרום לו להתבטל בפניה. זוהי שעת המבחן של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה שצריך לשמור על האינטרס הציבורי ולדאוג לכך שאף תאגיד כזה או אחר לא יהפוך למונופול שמכתיב למדינת ישראל חלק לא מבוטל מעתידה האנרגטי במיוחד שמדובר באוצר טבע ששייך למדינה.
 
קריאה נעימה
 
 


פי.סי.חץ